Jump to content



Virtual Racing Cockpit (G25+Bucket)


LevelOne

Recommended Posts

Επίκαιρο θεματάκι...

Λοιπον έχω ήδη την Logitech G25 καθως και ενα ζευγάρι μπάκετ καθίσματα που περίσσεψαν

απο το κουφάρι του Nissan.

Θέλω να φτιάξω κάτι τέτοιο.

vrc&g25x700side.jpg

Η ερώτηση μου είναι: Να προσπαθήσω να κάνω μόνος μου σκελετό απο στραντζαριστά, ή να παραγγείλω κατι έτοιμο απο το νετ;

Επίσης, αν κάποιος έχει χρόνο να χαλάσει και εθελοντική εργασία, μπορούμε να το φτιάξουμε και παρέα.

Το σίγουρο είναι οτι μόλις το τελειώσω θα διοργανώσω τουρνουά σε οποιοδήποτε racing sim ή action στο μαγαζί μου με projector κλπ.

Αν κάποιου πιάνουν τα χέρια του και μπορεί να δώσει hints & tips ολα ειναι ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

απο το mediamark που χα παρει το g25 ειχε εναν ωραιο τετοιο σκελετο...δεν ειχα ρωτησει τιμη...παντως αν την ψαξεις το σιγουρο ειναι οτι θα το καταφερεις μονος σου...αν βρω χρονο...θα βοηθησω..

το θετικο ειναι οτι εχεις ετοιμο μπακετ

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Εχω ενα ποδήλατο γυμναστικής παλιό και ενα για κοιλιακούς το οποιο πολύ σωστα οπως είπες εχει τον μηχανισμό για το μηκος των ποδιών κλπ....

Μπακετ εχω και δυο κιόλας, και μάλιστα εχουν και τους σιδηρόδρομους. Ειναι ρυθμιζόμενα κλπ.

Είδωμεν, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ετοιμο ρε παιδια..Καλυτερα να το φτιαξει μονος του....Θα το λατρεψει περισσοτερο.Παντως αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να το κανεις ετσι ωστε να χωραει και κατω απο το κρεβατι...Να διπλωνει 3-4 φορες :p:P

Αληθεια , εχεις σκεφτει για χωρο αποθηκευσης ;

Link to comment
Share on other sites

εμμμ να το χοντρυνω λιγο?σκεφτηκες να κανεις καμια ηλεκτρολογικη πατεντα στο μηχανισμο αναδρασης του G25 και να βαλεις εναν στοιχειωδη μηχανισμο δονησης (με αλλο μοτερακι εννοειται) στο μπακετ?εστω απλα δονηση να ειναι...λογικα το g25 θα παιρνει σημα για δονηση με ρευμα...:magic: :magic: :magic:

υγ:επισης ενα σαμπγουφερ κατω απτο καθισμα θα εδινε πολυ καλυτερη αισθηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=331917

ε βρε ..def...κανε και μια Onthefly μετατροπη απο κορωνες σε ευρω..!!

Αδικαιολογητος...τοσα χρονια labitis..και ακομα δεν εμαθα την ισοτιμια..:hehe:

Kαλα κουραγια οσοι το φτιαξουν...:T:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς τα Venturer? Χεχεχε... Καλη φάση, καπου πήρε το μάτι μου ενα τετοιο simulation chamber αλλα παραπάει. Το sub και η δόνηση καλή ιδέα αλλα μάλλον δυσκολο να

υλοποιηθεί. Η τουλάχιστον το ενσωματώνεις στον rev.2 σκελετό :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότι καλύτερο κυκλοφορεί στον κόσμο αυτή τη στιγμή αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό βρίσκεται εδώ.

Μπορείς να πάρεις αρκετές ιδέες.

Επίσης κυκλοφορεί από ένα παιδί στην Ελλάδα μία customιά, ένα χωροδικτύωμα στην ουσία από σωλήνες Pvc με ελλειπτική κίνηση (για FS είναι πιο πολύ). Δυστυχώς δεν έχω κάποιο πρόχειρο Link αλλά θα το βρεις.

Για ό,τι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.

P.S. Την G25 δεν την βλέπω να κρατάει για πολύ λόγω του ότι δεν είναι και ότι καλύτερο από πλευράς αντοχής και στιβαρότητας, αν θα την επισκέπτονται πολλοί "χεράδες" .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

ε βρε ..def...κανε και μια Onthefly μετατροπη απο κορωνες σε ευρω..!!

Αδικαιολογητος...τοσα χρονια labitis..και ακομα δεν εμαθα την ισοτιμια..:hehe:

Kαλα κουραγια οσοι το φτιαξουν...:T:

ακομα νεος ειμαι στον λαμπη:o

σε ευρο 340:)

Link to comment
Share on other sites

Ας ρήξω την ιδέα μου...Θές στρατζαριστά,τις ράγες των μπάκετ για να μπορείς να κάνεις adjust το κάθησμα(αν τα μπακετ σου έχουν αυτή τη δυνατότητα) και ένα σπειρολογο/βυδολόγο όπως στο διάτανο λέγεται το μηχανάκι που φτιάχνει σπείρες για βίδα ώστε να μπορείς να κάνεις adjust το ύψος της τιμονιέρας ή το κάνεις απλά με τρύπες και πύρους.

Θα ήθελα πολύ να βοηθείσω(έχω και πήρα από ηλεκτροκόληση και αργκον :p) αλλά δυστυχώς ψιλο πνίγομαι αυτόν τον καιρό :(

Δεν πιστεύω πώς αξίζει να δώσεις 300+++ για κάτι τέτοιο όταν μπορείς πολύ απλά να το φτιάξεις με καμια 10αρια στρατζαριστά με 2 μέρες δοκιμών και 3 μέρες δουλειας

Αυτό που βλέπω πάντως στην φωτό είναι μεν καλό σαν σκέψη μιάς και καθώς κατεβάζεις το τιμόνι έρχεται και πιο κοντά.

Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να το αντιγράψεις αυτό , αλλά μπορείς απλά το τιμόνι να το καθορίζεις μόνο σε ύψος και η καρέκλα να πηγαίνει μπρός πίσω και το ίδιο τον μοχλό με τα πεντάλ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.