Jump to content



Παράξενο πρόβλημα με Leadtek WinFast PVR2 σε WinXP


cherryman

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Εγκατέστησα το WinFast PVR2 και έχω την Leadtek WinFast TV2000 κάρτα τηλέορασης.

Το πρόβλημα είναι πως όταν ψάχνω για κανάλια βρίσκει μόνο 2 κανάλια σε όλο το φάσμα συχνοτήτων. Δηλαδή σε πολλές συχνότητες βρίσκει τα 2 ίδια κανάλια εναλλάξ.

Έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις που έχει για τις χώρες, έχω επανεγκαταστήσει τους drivers αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Το ίδιο πρόγραμμα στα Vista δουλεύει κανονικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό και πανάρχαιο πρόβλημα.

Λύνεται με κάποια (όχι τόσο προφανή) επιλογή στις ιδιότητες του tuner.

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το γυρίσεις manual σε PAL B G (και όχι Greece πχ).

Το dscaler σε κάθε περίπτωση δίνει πολύ καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για Greece το ξέρω, συνήθως δουλεύει καλύτερα το Hungary, αλλά αυτό το πρόβλημα δεν το έχω ξανά αντιμετωπίσει. Και το PAL B/G συνήθως θυμάμαι είχε να κάνει με το αν είχε χρώμα η εικόνα. Τεσπά θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα το PVR2 έβρισκε τα κανάλια μεν, αλλά έπρεπε να τα επιλέξω χειροκίνητα από τη λίστα καναλιών στις ρυθμίσεις "τικάροντας" το κουτί τους ώστε να τα εμφανίζει στην κανονική λειτουργία. Αν κάνεις στο κάθε κανάλι διπλό κλικ σου δείχνει τι "πιάνει" στη συγκεκριμένη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα παίζει μια χαρά στα Vista, η μόνη δυσλειτουργία στα Vista είναι ότι δεν αποθηκεύει κάποιες ρυθμίσεις και κάθε φορά που "τρέχει" θέλει από την αρχή να γίνουν αυτές.

Το πρόβλημα είναι στα XP επαναλαμβάνω. Μπορεί να είναι καθαρά πρόβλημα του PVR2 καθώς με το PVR(1) δούλευαν όλα ρολόϊ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμενα το ιδιο προγραμμα με την DTV2000h δεν μου γραφει τον ηχο στα αναλογικα καναλια. . Στα ψηφιακα τον γραφει μια χαρα. . Επισης στα αναλογικα σε live ακουγεται, απλα δεν τον γραφει . . Το εχω ψαξει μηπως φταιει κανενα mute, ή τιποτα στα codecs αλλα ολα μια χαρα εκει. .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.