Jump to content



κοντο 4πινο καλωδιο τροφοδοτικου


haris1984

Recommended Posts

εχω ενα φορτρον 350 στο htpc το οποιο μεχρι τωρα λειτουργουσε με μια μητρικη σοκετ Α και δεν χρειαζοταν το 4πιν. τωρα ομως θα αλλαξω μητρικη και το χρειαζεται.

το κουτακι ειναι ενα silverstone lc 17 και εχει το τροφοδοτικο στο κατω μερος της μητρικης ενω το 4πινο (8πινο πανω στη μητρικη) ειναι τερμα πανω.

θελω να μεγαλωσω το καλωδιο και θελω να μου πειτε ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το κανω για να εχω τις λιγοτερες απωλιες. να τα ενωσω μπακαλιστικα με κλεμες? να κολλησω τα καλωδια μεταξυ τους?

εχω και κατι σιδερακια μικρα που λυγιζουν με μια πρεσσα και σφιγκουν το καλωδιο. δεν ξερω πως λεγονται αλλα πιστευω καταλαβατε τι εννοω.

τι προτινετε για καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

Αν και δεν κατάλαβα τη ακριβώς ζητάς ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.eshop.gr/PER_converters_cables.phtml

η ίσως κάτι τέτοιο

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.804330

καμια σχεση μαν.μια προεκταση για το 4πιν (12v) της μητρικης θελω γιατι το καλωδιο ειναι πολυ κοντο και δεν φτανει.στο eshop εχει προεκταση μονο για το 24πινο.

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα κι εγώ παλιότερα για ένα inverted-ATX κουτί που είχα, αλλά δεν βρήκα.

Είτε πας σε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη, είτε κόβεις από κανένα αρχαίο/άχρηστο τροφοδοτικό,

και το κάνεις custom DIY.

Προσοχή στους connectors και πολύ μονωτική.

Είχα φτιάξει με πολύ κόπο ένα 8pin και λειτούργησε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 4πινο απο καμενο τροφοδοτικο με μηκος περιπου 30cm.

αυτο που θελω να κανω ειναι να κοψω το 4πινο του φορτρον και να το προεκτεινω με αυτο το καλωδιο. απλα ρωταω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ενωσω τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η λυση ηταν στη ντουλαπα μου και δεν το ηξερα :rofl:

ειχα εναν ανταπτορα του στακερ που ειναι για να ξεκιναει 2ο τροφοδοτικο παραλληλα με το πρωτο. και εχει 20πιν αρσενικο και θυληκο. τα 4 κετνρικα πινακια του 20πινου ειναι ειδια με το 4πινο των 12βολτ.

πετσοκοψα τον ανταπτορα και κρατησα μονο τα 4 που ηθελα σε καθε πλευρα και εχει και το κλιπακι ;)

cimg1987ph9.jpg

cimg1989vw8.jpg

cimg1988cf4.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτόν τον αντάπτορα για να ξεκινάνε μαζί τα τροφοδοτικά που τον πουλάνε? γιατί δεν μπορώ με τπτ να βρω κάτι αντίστοιχω και να το φτιάξω μόνος μου δεν παίζει...

ευχαριστώ./././

Link to comment
Share on other sites

ρε μαν αυτό δεν είναι το 4 pin cpu cable ?

και κατασκοτώθηκα να καταλάβω τη εννοείς

αυτό το καλώδιο το ξερώ για τροφοδοσία της cpu

τώρα δεν ξέρω αν δίνει ρεύμα και στην μητρική

αλλά το enermax που είχα έγραφε πάνω (cpu only)

η κατι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.