Jump to content



Προσεχώς αγορά κινητού-Γνώμες


hayabusa

Recommended Posts

Μιας και το κ750 μου έχει αρχίσει εδώ και λίγο καιρό (και μετά απο σχεδόν δύο χρόνια εξαντλητικής λειτουργίας) να παραδίδει το πνέυτμα του λέω να παω για αναβάθμιση. Αυτό που έβαλα στο μάτι είναι το Νοκια Ν72 που μπορειτε να το δειτε εδω :http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=69975716&product=858986&tab=specs

Θέλω καταρχήν τις γνώμες για τη συσκευή και δευτερευόντως να μου λύσετε καποιες απορίες:α) Υπάρχει η δυνατότητα λειτουργίας GPS στο κινητό αυτό η τελος πάντων μπορεί να πάρει με καποιο τρόπο χάρτες ή οτιδήποτε παρεμφερές;

β)Απ'οτι λεει παίρνει καρτα μνήμης MMC. Αυτό σημαίνει οτι μπορεί να πάρει και SD, γιατί όπως έχω δει (φαντάζομαι οτι και εσεις το έχετε παρατηρήσει) καθε συσκευή (καμερα, κινητο) που παίρνει MMC παίρνει και SD;

Ευχαριστώ προκαταβολικά:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που ρωτάς, αλλά εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη αυτό . Είναι σε όλα καλύτερο από αυτό που λες και είναι μόνο 40 ακριβότερο (αν και πιο πολύ μου άρεσε το Κ800i το οποίο και αντικατέστησε).

Link to comment
Share on other sites

α) Θεωρητικα γινεται να εχεις GPS με ενα Bluetooth GPS receiver και με το αντιστοιχο προγραμμα για Symbian. Ομως, επειδη το Ν72 εχει την εκδοση 8.1, η οποια δεν υποστηριζεται πλεον, δυσκολα θα βρεις προγραμμα με ενημερωμενους χαρτες.

β) Δεν παιρνει full size MMC, αλλα RS-MMC οι οποιες εχουν διαφορετικο σχημα απο τις miniSD. Οποτε, οχι δεν μπορεις να βαλεις και SD. Επισης οι MMC εχουν σταματησει να εξελισσονται.

Επισης εκτος απο την καρτα μνημης και την εκδοση του λειτουργικου, η αναλυση της οθονης ειναι χρονια πισω (172*208), οταν τα περισσοτερα απο τα καινουρια τηλεφωνα σε αυτη την κατηγορια εχουν τουλαχιστον 320*240

Σε αυτα τα λεφτα (250+) πας για ενα απο τα παρακατω, κατα τη γνωμη μου, εφοσον σου αρεσει το S60 σαν πλατφορμα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=69975716&product=971545

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=69975716&product=932205 (οκ ξεφευγει λιγο σε τιμη)

Link to comment
Share on other sites

απο τη σειρά Ν ότι κινητό έπεσε στα χέρια μου ήταν αργό

και όταν έβλεπε και κάρτα μνήμης μεγάλη μουλάρωνε τρελά

μπορεί να ήταν και τα πρώτα rev αλλά καλύτερα να πας στο γερμανό

και να το κάνεις test drive όποιο τελικά αποφασίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Για embedded GPS μονο τα Ν95 και 6110 Navigator που ξεφευγουν ομως σε τιμη. Για εξωτερικο GPS το μονο που χρειαζεται το κινητο ειναι BT για να επικοινωνει με το receiver και να βρεις προγραμματακι με χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mini_fan

Για embedded GPS μονο τα Ν95 και 6110 Navigator που ξεφευγουν ομως σε τιμη. Για εξωτερικο GPS το μονο που χρειαζεται το κινητο ειναι BT για να επικοινωνει με το receiver και να βρεις προγραμματακι με χαρτες.

α, δηλαδή κάτι γίνεται.....αν εχεις υποψιν σου καποιο προγραμμα με χαρτες κανε μου ενα πμ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Ν72 εδω και κάνα εξάμηνο και στην αρχή είχα ενθουσιαστεί με τις δυνατότητες που προσφέρει το λειτουργικό του αλλά στην συνέχεια το βαρέθηκα, άσε που είναι και χοντρό. Τώρα άμα έπαιρνα κινητό θα προτιμούσα design όπως είναι το RAZR 2 :)

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι το κινητο το εχει ενας φιλος μου και δεν μου κανει καμια εντυπωση.εχω αλλαξει παρα πολλα κινητα(2- καθε χρονο) και πιστευω πως το καλυτερο value for money το εχουν τα sony ericsson.θα σου προτεινα σονυ αλλα αφου θες Symbian παρε νοκια αλλα κατι ποιο ακριβο.εγω παρατηρησει οτι τα ακριβα N νοκια ειναι πολυ καλυτερα απο τα φτηνά δεν ξερω γιατι.ισως γιατι οτι δινεις παίρνεις?δεν ξερω...αυτα...καλη αγορα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.