Jump to content



TUNIG TOWER 120


vadams64

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από vadams64

ευχαριστω τελικα κατεληξα σε μια coolmaster gemini two απο το plaisio δεν την εχω τοποθετησει ακομη...λεει τιποτα η ειναι μαπα

βασικα δεν πρεπει να ειναι στα επιπεδα της tuniq, δες κανα review να μαθεις...

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με την θερμοκρασια το συστημα ειναι..cpu e6600 conroe core2,mobo evga nforcr 680i sli.graphics evga 8800 gts τροφοδοτικο=thermaltake 700w mem=cellchock 1000 2gb 5-5-5-15 με οποια ψυκτρα δοκιμασα η θερμοκρασια σε idle ειναι 50 εωσ 51 και σε load 58-60 normal με μικρο overclock στα 2500ghz ειναι σε idle core0 60 και core1 62.Eχεις να προτεινεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και αλλη ψυκτρα απο ενα φιλο και το αποτελεσμα ηταν μια απο τα ιδια.Χτες ετρεξα και ενα orthos για μιαμιση ωρα η θερμοκρασια εφτασε τους 75-78 βαθμους.Μαλλον φταιει το κουτι και ο χωρος του μεσα.Οταν βγαζω το πλαινο καπακι πεφτει η θερμοκρασια κατα 4 βαθμους.Καμμια προταση για κουτι καλο και φτηνο.

Ευχαριστο εκ των προτερων για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτο που εχει το πλαισιο με 35 ευρω.

Τρομερο κουτι για τα χρηματα του

Θα εκπλαγεις....

Εχω παρει 3 κουτια τετοια.

Επαναλαμβανω οτι για τα χρηματα του ειναι τελειο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vadams64 -> εχω προβλημα με την θερμοκρασια το συστημα ειναι..cpu e6600 conroe core2,mobo evga nforcr 680i sli.graphics evga 8800 gts τροφοδοτικο=thermaltake 700w mem=cellchock 1000 2gb 5-5-5-15 με οποια ψυκτρα δοκιμασα η θερμοκρασια σε idle ειναι 50 εωσ 51 και σε load 58-60 normal με μικρο overclock στα 2500ghz ειναι σε idle core0 60 και core1 62.Eχεις να προτεινεις κατι?
Αρχική απάντηση από vadams64

Δοκιμασα και αλλη ψυκτρα απο ενα φιλο και το αποτελεσμα ηταν μια απο τα ιδια.Χτες ετρεξα και ενα orthos για μιαμιση ωρα η θερμοκρασια εφτασε τους 75-78 βαθμους.Μαλλον φταιει το κουτι και ο χωρος του μεσα.Οταν βγαζω το πλαινο καπακι πεφτει η θερμοκρασια κατα 4 βαθμους.Καμμια προταση για κουτι καλο και φτηνο.

Ευχαριστο εκ των προτερων για την βοηθεια.

Δεν είναι δυνατόν να έχεις τέτοιες θερμοακρασίες και αν έφτεγε όντως το κουτί τότε θα έπεφτε 10-15 βαθμούς όταν έβγαζες το καπάκι. Τι ψυκτρα έχεις τώρα και τί ψύκτρα (φίλου) δοκίμασες ???
Link to comment
Share on other sites

ναι..παρε την απλη κ βαλε οτι ανεμηστηρι θες εσυ..το ιδιο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vadams64 τωρα εχω μια gemini two της coolmaster και του φιλου zalman9700 ΤΟτο κουτι ειναι ενα chiftec λιγο παλιο και τα καλωδια μεσα χυμα.
Μήπως από ΒΙΟς έχεις πειράξει τα ρεύματα στα 1.6V+ και τα έχεις ξεχάσει εκεί από τίποτα δοκιμές ? Ή ΔΕΝ βάζεις σωστά τις ψύκτρες και την πάστα. Δεν είναι δυνατόν ένας Ε6600 στα default με τις ψύκτρες αυτές και με ανοιχτό κουτί να χτυπά 60άρες.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τι φταιει στο socket του mainboard(evga 680i-sli) τα πηνακια που παταει ο επεξεργαστης στο πανω μερος ειχαν στραβωσει εως λιωσει τωρα γιατι δεν ξερω.Το πηγα στο πλαισιο γιατι ειχε εγγυηση αλλα ισχυριζονται οτι δεν καλυπτει η εγγυηση την ζημια.Αγορασα αλλο board gigabyte p35-ds4 εναντι 150ευρω και αυτο λογω προσκαιρων οικονομικων δυσκολιων.τι εχετε να πειτε?

Link to comment
Share on other sites

Παντως η Coolermaster gemini II ειναι για μενα μια απο τις κορυφαιες ψυκτρες που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη. Την εβαλα με 2 12αριδες coolermaster προσφατα στο pc του κολλητου μου που εστησα και στο bios εβλεπα τον 6750@stock στους 27 βαθμους και μαλιστα σε ενα πολυ μικρο κουτι (AC silentium, με το ζορι τα χωρεσα ολα εκει μεσα). Και απο θορυβο... απολυτως τπτ. Αλλα το μεγαλο πλεονεκτιμα της, πιστευω πως ειναι οτι παρολο που εχει κορυφαιες επιδοσεις, δεν ειναι tower. Φυσαει αερα προς το north και τις μνημες και ετσι αυτα παραμενουν κρυα αν και passive.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.