Jump to content



Περιεργο προβλημα σε καινουργια συνθεση (solved)


gnu

Recommended Posts

πριν λιγες μερες πηρα

1)quad 6600

2)ga-p35-dq6

3)2 gb ram xtreem 1066 dark

τα υπολιπα ειναι gpu 8600gts,psu enermax 620.

τα εστησα,περασα vista και ολα ok.

τρεχω και ενα memtest για τις μνημες κανενα προβλημα.

παω χθες το μεσημερι να το ανοιξω,παταω το κουμπι και εκει που παει να ανοιξει,και αρχιζει να γυριζει ο ανεμιστηρας απο τον επεξεργαστη σταματαει,και σβηνει ολο το pc.

στα καπακια (μονο του) παει να ξαναπαρει μπροστα αντε παλι τα ιδια...και ξανα και ξανα,οσπου εσβησα το τροφοδοτικο απο πισω.

Μετα απο λιγο το αναβω ολα οκ.

βαζω να κατεβασω κατι το βραδυ,παω το πρωι σημερα τι να δω,το pc ηταν ανοιχτο το φως απο την καρτα γραφικων ανοιχτο αλλα το ανεμιστηρι απο τον επεξεργαστη σβηστο :blink:

στην οθονη καμια ενδειξη λες και ηταν σβηστο.

του κανω ενα ρεσταρτ και αρχιζει και κανει τα ιδια που λεω πιο πανω.

εκει που παει να αναψει σβηνει και αντε παλι παει να αναψει και ξανασβηνει.

τωρα το εχω καμια ωρα ανοιχτο και δουλευει κανονικα.:confused:

τι να φταει?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι καινουργια συνθεση...

δες αν πατανε καλα ολα δλδ ψυκτρες ,καρτες,καλωδιοταινιες,καλωδια κτλ

μετα αν εχεις χρονο και εξοπλισμο(πολυμετρο) τσεκαρε το psu ετσι για να εισαι πιο σιγουρος οτι δεν ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον φιλε το τροφοδοτικο ειναι.

μολις σβηνει και παω να το αναψω και κανει τα τρελα του,κλεινω το κουμπι απο το τροφοδοτικο.

αν το αφησω 5-10 δευτερολεπτα και τα βαλω παλι στον on,ο υπολογιστης αναβει κανονικα.

αν το κλεισω και το ανοιξω αμεσως κανει παλι τα ιδια.

δυστυχως δεν εχω πολυμετρο να το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλο τροφοδοτικο για να δοκιμασω.

τωρα το εχω κανα 7αωρο ανοιχτο και κατεβαζει και δεν μου εχει σβησει.

εχω και την μπαλκονοπορτα ανοιχτη. Λετε να παιζει τιποτα με θερμοκρασιες,και σβηνει οταν ζεστενεται?

Με εχει σκασει :mad: Ανεμιστηρια εχω (πλην του επεξεργαστη) ενα 12αρι πισω και ενα 8αρι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... επίσης, δες αν βραχυκυκλώνει πουθενά, παίζει και κάτι τέτοιο. Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα όπου άνοιγε το pc, εσβηνε, ξαναάνοιγε κλπ, τα έβγαλα όλα απο το κουτί, τα ξαναέβαλα κι έστρωσε. Αλλά είναι μάλλον απίθανο, καθώς εσύ μου λες πως ανοίγει.

Εκτός κι αν βραχυκυκλώνει λίγο.

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.