Jump to content



2 ερωτησούλες!


haris_led

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πήρα 2χ1GB crucial ram από το e-shop(πακέτο για dual channel όπως λένε). Στο σύστημά μου έχω άλλη 1χ1GB.

Ερώτηση 1: η motherboard μου λέει στο manual ότι το channel A πρέπει να έχει την ίδια χωρητικότητα με το channel Β, οπότε αν θέλω dual channel πρέπει να βγάλω την παλιά και να έχω 2GB ram, αλλιώς 3GB χωρίς dual channel, σωστά? Τι λέτε ότι είναι καλύτερο? Υπόψιν παίζω wow(world of warcraft) και θέλω καλύτερες επιδόσεις αν γίνεται!

Ερώτηση 2: αν βάλω τις κάρτες θα πρέπει να κάνω format? έχω τα XP :)

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

1: Νομίζω ότι με 2x1GB σε Dual Channel είναι καλύτερα από την στιγμή που δεν δουλεύεις βαριές εφαρμογές που να χρειάζονται πολή RAΜ! Αργότερα όμως άμα π.χ. βάλεις vista ή αρχίσεις να δουλεύεις καμιά απαιτητική εφαρμογή ίσως είναι καλύτερα τα 3GB RAM σε single channel!;)

2: Όταν λες κάρτες ενοείς τα dimmάκια της RAM που πήρες; Αν ναι τότε δεν χρειάζεται format, απλά κλείνεις το pc της τοποθετείς και το ξανανοίγεις. Καλό θα ήταν να τις ελέγξεις με κανένα memtest!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider

1: Νομίζω ότι με 2x1GB σε Dual Channel είναι καλύτερα από την στιγμή που δεν δουλεύεις βαριές εφαρμογές που να χρειάζονται πολή RAΜ! Αργότερα όμως άμα π.χ. βάλεις vista ή αρχίσεις να δουλεύεις καμιά απαιτητική εφαρμογή ίσως είναι καλύτερα τα 3GB RAM σε single channel!;)

2: Όταν λες κάρτες ενοείς τα dimmάκια της RAM που πήρες; Αν ναι τότε δεν χρειάζεται format, απλά κλείνεις το pc της τοποθετείς και το ξανανοίγεις. Καλό θα ήταν να τις ελέγξεις με κανένα memtest!

Θα πάνε απο μόνες τους single channel!?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.