Jump to content



Απορία περί δικτύων


george85c

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

θα ήθελα να με βοηθήσετε στο να ξεχωρίσω στο μυαλό την διαφορά μεταξύ ενός vpn δικτύου και ενός κανονικού δικτύου. Ποιές είναι οι διαφορές τους, που χρησιμεύει ένα vpn δίκτυο και πως μπορούμε να υλοποιήσουμε ένα τέτοιο δίκτυο(εξοπλισμός και software που απαιτείται)

Σας ευχαριστώ

Υ.Γ: Οτιδήποτε έχετε που μπορώ να βρω πληροφορίες να μου το στείλετε, είτε how to είτε λινκσ που έχετε στα ελληνικά αν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Το vpn είναι ένα εικονικό δίκτυο, που περνάει πάνω από ένα κανονικό δίκτυο για να ενώσεις 2 ή περισσότερα κομμάτια και να νομίζουν ότι βρίσκονται στο ίδιο lan ή υποδίκτυο, παρόλο που γεωγραφικά μπορούν να απέχουν χιλιόμετρα. Επίσης μπορείς να κρυπτογραφήσεις το περιεχόμενο που περνάει από το vpn.

Μπορείς να το κάνεις είτε με vpn concentrators και ειδικά routers είτε με software σκέτο (openvpn, ciscovpn κλπ...)

Μια αναζήτηση σε wikipedia, google θα σου δώσει αρκετό υλικό για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 17:21]

Το vpn είναι ένα εικονικό δίκτυο, που περνάει πάνω από ένα κανονικό δίκτυο για να ενώσεις 2 ή περισσότερα κομμάτια και να νομίζουν ότι βρίσκονται στο ίδιο lan ή υποδίκτυο, παρόλο που γεωγραφικά μπορούν να απέχουν χιλιόμετρα. Επίσης μπορείς να κρυπτογραφήσεις το περιεχόμενο που περνάει από το vpn.

Μπορείς να το κάνεις είτε με vpn concentrators και ειδικά routers είτε με software σκέτο (openvpn, ciscovpn κλπ...)

Μια αναζήτηση σε wikipedia, google θα σου δώσει αρκετό υλικό για διάβασμα.

Αμα θέλω δηλαδή να συνδεθώ με 4 φιίλους μου για να παίζουμε on-line τι θα χρειαστώ? Απλά ενα software ή θα ήταν καλύτερα ένα vpn router?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.