Jump to content



psu συμβατοτητα!


linkin

Recommended Posts

λοιπον σας λεω την ιστορια απο την αρχη για να καταλαβετε λαλακια που εγινε!

μενω σερρεσ κανονικα,ημουν θεσσαλονικη.λεω σε ενα φιλαρακι μου να του πουλησω το τροφοδοτικο μου ( κ εγω να παρω καινουριο κ δεχεται).

ετσι λοιπον βρηκα σε ευκαιρια το 850-14c της chieftec στο πλαισιο στα 80 ευρω.(θα πουλουσα το δικο μου 50 στον φιλο μου οποτε λεω δεν ειναι κ ασχημα ειμαι συν 300 βατ με 30 ευρω..)

μπαινω στο σαιτ του πλαισιου να δω τι καλωδιο ηθελε η μητρικη που εχω (p6t assus) για να τροφοδοτισει τον επεξεργαστη.βλεπω ενα ωραιοτατο 4πινο.βλεπω το τροφοδοτικο στις φωτο εχει ενα τετραπινο για cpu ολα κομπλε παω κ το παιρνω.

ερχομαι σερρεσ κ παω να εγκαταστησω το καινουριο τροφοδοτικο,να δωσω κ στον φιλο μου το παλιο μου.και βλεπω ενα ωραιοτα 8πινο στην μητρικη μου για την τροφοδοσια του επεξεργαστη!!!

και μενω μαλακας!τρεχω στο σαιτ ξανα βλεπω την φωτογραφια της μητρικης μου και παρατηρω πως στα πρωτα 4 πιν του οχταπινου που εχει η μητρικη εχει μια μαλακιουλα ενα μαυρο πραμα το οποιο τα κλεινει κ τα κρυβει!

τωρα τι γινεται?αν βαλω το 4πινο του τροφοδοτικου στα δευτερα 4 πιν του οχταπινου της μητρικης θα δουλεψει η θα κανουμε τζιζ???!

(εστειλα μειλ στην ασσους κ ακομα περιμενω..)

το τροφοδοτικο αυτο εχει ακομα 2 καλωδια 6+2 πιν pci e τα οποια φανταζομαι ειναι για την γραφικων.

κατω κατω ομως εχει ακομα ενα 8πινο το οποιο λεει "8pin plus 12v power connector".

αυτο μηπως ειναι το καλωδιο που θελω?αν θυμαμαι καλα (και τονιζω το ΑΝ!) εβγαζε 12 βολτ σε ολες τις επαφες του με το πολυμετρο οταν το ελεγχα..

το καλωδιο που δινει ρευμα στον επεξεργαστη ποσα βολτ πρεπει να βγαζει?σκεφτομαι πως ακομα κ αν δεν ειναι αυτο το καλωδιο που θελω,εφοσον βγαζει το ιδιο ρευμα με αυτο που θελει ο επεξεργαστης τοτε θα δουλεψει σωστα?

πρεπει να στειλω πισω το τροφοδοτικο?γιατι θελει να δωσω παραπανω λεφτα απ αυτα που εδωσα τωρα κ δεν το ψινω..

HELP! PS σορρυ για το μεγαλο ποστ! :sauer028:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα τι εννοει!!κ αμα μπει τι να το ανοιξω?

εστειλα στην ασσους τιποτα μεχρι και στην chieftec εστειλα τιποτα κ απο κει!!

Καποιος να ξερει παιδια εχω χασει την μπαλα!!και στο βιβλιαρακι της μητρικης δεν αναφερει τιποτα τετοιο ξεκαθαρα δεν βγαζεις νοημα κ απο εκει!!

το μονο σχετικο που αναφερει ειναι dont forget to connect the 4pin/8pin eatx12 V power plug otherwise the system will not boot! εχω διαβασει ολο το βιβλιαρακι γραμμα γραμμα απ το πρωι!!

Link to comment
Share on other sites

Η τροφοδοσια CPU της μητρικης ειναι 8pin..

[ATTACH]9618[/ATTACH]

To PSU διαθέτει και 8pin και 4pin για την τροφοδοσία της CPU..

cft1.jpg

http://www.hwreviewlabs.com/index.php?option=com_content&view=article&id=186%3Achieftec-cft-850-14c-850w-review&catid=28%3Apower-supplies&Itemid=54&limitstart=1

Που κολλάς??;)

post-196-1414343529,418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδες το τροφοδοτικο επειδη ηταν ευκαιρια δεν ειχε κουτι και manual και του λειπανε καποια καλωδια..αφου εχω το οκ σας μου φτανει αυτο θα βαλω το 8 πινο power connector plus 12v. βασικα αμα εβαζα το τετραπινο τι διαφορα θα ειχε?για να βαλω μην εχω τοσα καλωδια μεσα το λεω γιατι γινεται ενας ψιλο χαμος..κ δεν ειμαι κ απολυτως σιγουρος (δεν θυμαμαι σιγουρα δηλαδη) οτι βγαζει 12 V απ ολες τις επαφες του παρολο που γραφει πανω 12v plus!

κοιταξτε τι εγινε παω στο πλαισιο τους λεω να θελω αυτο ρε παιδι μου μου το βγαζει στο χερι με καποια καλωδια (λειπανε 2 pci e και ενα 6πινο μολεξ) και του λεω κατσε ρε φιλε κουτι δεν εχει παει στο διαολο οχι κ καλωδια κ ανοιξε αυτος κουτι απο αλλο τροφοδοτικο κ μου εδωσε αλλα καλωδια.εν τω μεταξυ ο πωλητης εκανε πλακιτσες οτι τους επεσε απο τις σκαλες και τους επεσε λιγο νερο μεσα κ μαλακιες..

οποτε εκλασα κ εγω μεντες κ γυρισα σπιτι κ πηρα το πολυμετρο!δουλευαν ολα σωστα ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ τα οποια εβγαζαν οτι να ναι ρευματα..πλαισιο φορ εβερ λεμε...

ενιγουει 4 πιν η 8 να βαλω?

εχω αρχισει κ το κλοκαρω λιγο παραπανω γιατι τωρα τσιμπησα ψυκτρα..για την ωρα ειναι 3.38 ghz 1.25 V..

παντως εγω ειδα την πρωτη φωτο εδω κ φαινεται σαν 4 πιν για αυτο το τσιμπησα κατευθειαν

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asus-P6T-1366-Ddr3-X58-90-MIB720-G0EAY00Z.htm

και ειναι και στο site της ασσους ετσι ακριβως..

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα θα εχει με το τετραπινο χρηστο?για την ιστορια απαντησαν απ την ασσους πως ναι γινεται να βαλω το τετραπινο στα τεσσερα πιν απ την δεξια πλευρα κ ολα κομπλε χωρις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα πρακτικα δεν θα δεις.

Απλα με το 8pin η μητρική θα τροφοδοτείτε ποιο "σωστά".

Δουλευει και με τα 4pin αλλα ειναι θεμα συμβατοτητας.

Νομιζω οτι δεν πρεπει να το σκευτεις/συζηταμε καν..:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.