Jump to content



Προβλημα με Asus8800 ultra


Morgan

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Inlovem [12-10-2007 13:56]

οταν πρωτοεστησες το συστημα σου και εγκατεστησες τα παχνιδια σου δημιουργησε προβλημα απο την αρχη? ή μετα το παρατηρησες το προβλημα? παντος εμενα σπιτι το ιδιο κανει και με παιχνιδια που επαιζα παλια που ηταν οκ . εμενα πιστευω οτι με format θα στρωση

(εγω θα το εκανα format στην θεση σου να εβαζα τους οδηγους απο τα cd και θα δοκιμαζα ξανα τα παιχνιδια )

τελικα Μorgan το εκανες format και ειναι ενταξει?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Strategos [Σήμερα, στις 14:36]

δεν ειναι ποια πεταμε λευτα μια ultra? γιατι δεν περιμενεις μια 8800gt?

Θεωρώ οτι ειναι μια 2900 αλλα σε NV η συγκεκριμένη... αμα ειναι τα σκάσεις να τα σκάσεις για κάτι TOP.... στην τελικη δεν εχω δει κανέναν με GTX - ULTRA να σκέφτεται να την αγοράσει... ευχαριστώ πολύ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω boy αλλα βλέπω μια τάση ακομα και τώρα ο κόσμος να προτιμάει την ULTRA... παρόλο που εχουν ανακοινωθεί οι νέες αφίξεις και τα G92...και όπως ξέρουμε οτι θα βγει σε 1-2 μηνάκια θα ειναι σε επίπεδο GTS ...ουτε GTX ούτε ULTRA... αρα θα πρέπει να περιμένω και άλλους 4-6 μήνες για κάτι καλό...καθώς η ΑΤΙ εχει πει οτι θα βγάλει κάτι 1ο τετράμηνο 2008 (Απριλιος δηλαδή....)

Αν δεν ειχε ποστάρει ο Morgan αυτό το θέμα...σίγουρα θα την ειχα τσιμπήσει προ πολλού... εξάλλου η 2900 δεν ήταν επιλογή μου εξ αρχής...

Τωρα οσον αφορά την υπομονή τον Φεβρουάριο αγόρασα την 1950ΧΤΧ περιμένοντας το R600... βγήκε...αγόρασα την 2900 από σπόντα... και τώρα εχω μείνει μαμάκας... κάθως εχω ενα σύστημα-τούμπανο που φύσάει απο κάθε άποψη και κάρτα γραφικών όπως αποδείχτηκε μέτρια... ειναι η αχιλλειος πτέρνα του για το πω αλλιώς...

Εξάλλου θα δούμε και τους κατόχους GTX-ULTRA αν θα ενδιαφερθουν για τα νέα μοντέλα... αυτά ειναι ολα συνάρτηση με τα games... αν τρέχουν τα μελλοντικά games, ολα καλα θα τους πάνε.... καθώς έτσι όπως το πάει η ΑΤΙ (αν δεν κλεισει)... προσωπικά τις 9800 τις τοποθετώ σε 6μήνες minimum και οχι σε 1-2 μήνες... (γιατί λογικά θα τις βγάλει ως απάντηση σε ότι βγάλει η ΑΤΙ)...

Καλα τα λέμε αλλα στην πράξη τι γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

τον δεκεμβρη βγαινει g92 που θα ειναι η 8800gt pci-x2 που θα ειναι ποιο γρηγορη και απο gts και gtx , επισης θα βγει η σειρα hd2950 pci-x2 απο την ati που θα υποστιρηζει dx10.1. Κατα την απο ψη μου αυτη την χρονικη πεδιοδο η ultra ειναι πεταμενα λευτα.

btw οτι και να κανεις τωρα σε hd αναλυση το crysis με ολα full δεν θα παιζει με καμια καρτα οποτε κανεις υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Strategos

τον δεκεμβρη βγαινει g92 που θα ειναι η 8800gt pci-x2 που θα ειναι ποιο γρηγορη και απο gts και gtx , επισης θα βγει η σειρα hd2950 pci-x2 απο την ati που θα υποστιρηζει dx10.1. Κατα την απο ψη μου αυτη την χρονικη πεδιοδο η ultra ειναι πεταμενα λευτα.

btw οτι και να κανεις τωρα σε hd αναλυση το crysis με ολα full δεν θα παιζει με καμια καρτα οποτε κανεις υπομονη.

δεν στα έχουν πει καλα.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν πιστεύω οτι σε 2 μήνες θα βγάλει η NV κάρτα 9800GTX - ULTRA... Δεν εχω διαβάσει κάτι σχετικό και όπως ειπα θα βγει μόνο οταν η ΑΤΙ απαντήσει (μαμακες ειναι κάψουν τα χαρτιά τους στην NV?)... δηλαδη μέτα το 1ο τετράμηνο 2008...(στο ενδιάμεσο παίζει και να εχει κλείσει)

2) Αν ισχύσει αυτό που λες.... τουλάχιστον τότε δεν θα ειμαι ο μόνος που το λέω...θα ειμαστε πολλοί... οχι όπως τώρα που παίζει να ειμαι ο μοναδικος με 2900 και XP32bit

3) Το τοπίο εχει ξεκαθαρισει νομίζω αρκετά πια... δεν νομίζω οτι ποτε πια θα ερθει στα ίσα της η ΑΤΙ από θέμα επιδόσεων

4) Ειναι θέμα επιδόσεων και θορύβου μια τέτοια αλλαγή... ουσιαστικά χρυσωπλήρωσα κάτι και WOW δεν εχω κάνει μέχρι τώρα.... πάντα σε συνάρτηση με το υπόλοιπο setup μου και τα που εχουν πέσει στο σύστημα....

5) Δεν βλέπω κατόχους 8800GTX -ULTRA να εχει ιδρώσει το αυτί τους για τις νέες κυκλοφορίες games ή το G92.... Γιατί ειναι σίγουροι οτι και μετα το launch των νέων καρτών, οι κάρτες και αγοραστική αξία θα έχουν και το πολύ πολύ χτυπάνε ενα SLI... εγώ τι να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο?

6) Δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως ισχύουν ολα αυτά που λένε οι κάτοχοι GTX/ULTRA για την 2900 εν τελει γιατι δεν την προτίμησαν ή γιατί την πούλησαν για GTX/ULTRA...

7) To θέμα αναλύσεων, φίλτρων κτλ μπορεί να ειναι τελείως υποκειμενικό.... αλλα απο την αλλη σκέφτομαι ..... αν όντως δεν εχουν πρόβλημα αυτοι να παίζουν με χαμηλότερα settings και χωρίς φίλτρα... ευχαρίστως να αλλάξουμε κάρτες μιας που εγώ δίνω βάση σε αυτα τα 2.... πάντα σε σχέση με το σύστημα μου....

8) Δεν εχω δει κανενα παλικάρι με GTX-ULTRA να εχει προβληματιστεί με αναλύσεις, φιλτρα, προβληματικους drivers, SLI και εν γένει επιδόσεων και απόδοσης σε games...αρα?

9) Οι απαιτήσεις του καθενός οταν παίζει ειναι ανεξάρτητες του χρόνου που έχει ασχοληθεί με τα games στην ζωή του.... (γιατί άκουσα και αυτό και απο μερίδα κατόχων GTX).... κάποιοι σπουδάζαμε και τα σκάγαμε χοντρά όταν άλλοι ειχαν χρόνο να παίζουν απο τα 18 τους... οπότε την δικαιολογία του νέου gamer αρα και επιλογής μιας μέτριας κάρτας ας την αφήσουμε καλύτερα... ο καθένας παίζει όπως θέλει αυτός και όχι βάσει επετηρίδας στο gaming....

10) Σε 18ώρες θα δούμε με το Crysis....

O μόνος λόγος που με κρατάει ειναι οι διαφορετικές προτεραιότητες που εχουν μπει στην ζωή μου....

Επειδή ειμαστε και offtopic.... οποιος θεωρεί με αποδείξεις οτι η επιλογή μιας ULTRA ειναι λάθος... υπάρχουν και τα PM και τα screenshots στα threads των games....

@Morgan: Καλη συνέχεια φίλε.... δυστυχως δεν μπορώ να σε βοηθήσω.....

Link to comment
Share on other sites

Morgan εχουμε το ιδιο κουτι και ιδια καρτα ακριβως και με το fan της 8800 στο 100% εχω σε idle συμφωνα με everest 58c GPU και 62 GPU Diode... Η διαφορα απο οτι βλεπω στο αρμορ ειναι οτι εχω 3 fan μπροστα να ρουφανε αερα 2χ120 και 1χ90... :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.