Jump to content



USB G11 δεν ανταποκρινεται κατα το boot?


Dem

Recommended Posts

Παιδιά έχω προβληματακι με το usb G11 ...κατα την διαρκεια του boot

δουλευει μονο το DEL μαυτο δηλ. που μπαινω στο bios.....

Aν θέλω να πατησω F8 να μπω σε safe mode ,

ή όταν μου βγαζει ενα μην. π.χ. "press cntr-alt-del το restart"

ή θελω να δω 1 warning τι λέει και θελω να πατησω "pause"

γιατι δεν το προλαβαινω να δω τι λεει.... σαυτην την περιπτ κανω

manual reset.

δεν ανταποκρινεται

η m/b ειναι ΑW9D.

κανα hint?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:23]

αν παίζει το del τσέκαρε το F Lock (μήπως αυτό εμποδίζει το δει το πάτημα των F)

Tο del μαζί με όλα τα κουμπια παίζουν κανονικά όταν μπω στο bios. (μαζί με τα F)

'Εξω απο το bios εκτός απο το "del" δεν πάιζει τίποτα και αυτό είναι περίεργο.

@Winters

Έχω ένα ps2 κeyboard και παιζει κανονικά, αυτό το ηξερα, ποιος ο λογος να πάιζει το USB μεσα στο bios τα πάντα και εκτος όχι (κατα την διαρκεια του boot) δεν μπορω να καταλάβω.

@alexis2044

7a51e3c5.jpg

έτσι το χω στο ΟS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 20:27]

Τι άλλες επιλογές έχεις;

αυτές που δειχνω 1. ΟS και 2. BIOS

το έβαλα στο BIOS τωρα και δουλευει και εκτος bios κατα το boot.

Xωρις να καταλαβω γιατί......

στο manual (στην εικονα) λεει "fot the legacy operating system (DOS) που δεν

υποστηριζει USB :confused:

μα κανονικα εγώ στο OS πρεπει να το χω ....

....τεσπα ε θα τα αφησω εδώ(δηλ, στο BIOS) αφου δουλευει :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

αυτές που δειχνω 1. ΟS και 2. BIOS

το έβαλα στο BIOS τωρα και δουλευει και εκτος bios κατα το boot.

Xωρις να καταλαβω γιατί......

στο manual (στην εικονα) λεει "fot the legacy operating system (DOS) που δεν

υποστηριζει USB :confused:

μα κανονικα εγώ στο OS πρεπει να το χω ....

....τεσπα ε θα τα αφησω εδώ(δηλ, στο BIOS) αφου δουλευει :p

If it works don't fix it :p

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το πρόβλημα στο BIOS με το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο,

κάτι που δεν περιμενα τώρα που το αγόρασα και το είδα απο κοντά είναι οτι πρώτα απ'όλα:

1) Ο φωτισμός κρίνεται ανεπαρκής και ειδικότερα όταν το πληκτρολόγιο βρίσκεται κοντά σε φωτεινή οθόνη ή αν μπαίνει φώς απο το παράθυρο.

2) Το μέγεθος των γραμμάτων του πληκτρολογίου είναι μικρά και μερικά φαίνονται κάπως κομμένα χωρίς φώς.

(να πω οτι τα εκαναν μικρα για να χωρεσουν και οι ελληνικοι χαρακτηρες αφου δεν έχει)

3) Αν παρατηρησα καλά μόλις τώρα, μερικά γράμματα είναι στο κέντρο και άλλα πιο δεξια ή πιο κάτω.

4) Οι διαφημιστικές φωτο που το δείχνουν να Λάμπει πανέμορφα είναι ψιλοάκυρες, αυτό γίνεται μόνο αν εχεις κλείσει την οθόνη. ( δες φωτο)

5) Φυσικά τσάμπα έβαλαν την λειτουργία χωρίς φωτισμό γιατί τότε τα κουμπία γίνονται stealth και δεν βλέπεις τί-πο-τα.

6) Τα μαύρα κουμπιά είναι πιο μικρά κατα 2 χιλιοστά καθ'υψος, οπου μάλλον το εκάναν για οικονομια στο πλαστικό.

ελα μου όμως που τωρα το χέρι μου πεφτει αναμεσα στο κενό δύο πλήκτρων πιο εύκολα και πρεπει να είμαι πιο προσεκτικός. (σε σχέση με ενα κοινο πληκτρολόγιο που έχω εδώ)

7) ’νετα θα μπορούσαν να βάλουν σε αυτο το τεράστιο έκτασης πληκτρολόγιο δύο τρία χρήσιμα κουμπιά ακόμη όπως πχ της αριθμομηχανής και on off του υπολογιστή, ίσως και ενα μεγαλύτερο ENTER.

8) Οι 2 usb θύρες που προσφέρει δεν ειναι USB2. Ουτε κρατησανε σε παροχή ρεύματος μια wireless USB κεραία (not enough power through USB λέει)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτή η επιλογή για usb keyboard είναι σταντέ.

Και για να μπορείς να το δουλεύεις πέρα απ το αν είσαι ΜΕΣΑ στα παράθυρα(όπου είναι η επιλογή OS) πρεπει να βάλεις Βιος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.