Jump to content



Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!


yannis76

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

εδώ και 2 μήνες περίπου έχω ένα μικρό αλλά πολύ εκνευριστικό πρόβλημα με τον υπολογιστή. Όταν πρωτοξεκινάει το PC κολλάει στην αρχή που φορτώνει το λειτουργικό είτε σε safe mode είτε κανονικά και στα ΧΡ αλλά και στα Vista (dual boot). Αν κάνω ένα reset ο υπολογιστής ξεκινά κανονικότατα!! Σε safe mode διαπίστωσα ότι το κόλλημα συμβαίνει αμέσως μετά την υπηρεσία mup.sys. Ψάχνοντας πως θα την απενεργοποιήσω βρήκα ότι πρέπει να τρέξω το recovery console των ΧΡ. έλα όμως που και αυτό κολλάει με μια μπλε οθόνη! Αν δηλαδή βάλω το cd των windows και προσπαθήσω να ξεκινήσω το PC απο εκεί τότε σε κάποιο σημείο στην αρχή, την ώρα που φορτώνει τους οδηγούς βγαίνει μια μπλε οθόνη!!! Αυτό και μόνο με αποθαρρύνει από οποιοδήποτε φορμάτ...Παιδιά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το dual boot;

στην θεση σου και θα εκανα φορματ αλλα οχι με το cd των ΧΡ αλλα με αυτο των Vista. Στον φορητο μου αντμετωπισα κατι παρομοιο οταν πηγα να κανω φορματ με τα ΧΡ. Τελικα ξαναεβαλα τα Vista και δεν ειχα κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yannis76

τα έσβησα τα Vista και το dual boot μηπως και οφείλονταν σε αυτά το πρόβλημα...

αρα σωστα υπεθεσα στην αρχη...αλλα αφου το εφτιαξες δεν εχει σημασια...

Αν θελεις παντως να ξαναλανεις dual boot ριξε μια ματια εδω...Θα σου φαβουν πολυ χρησιμα

http://apcmag.com/5485/dualbooting_vista_and_xp

http://apcmag.com/5023/dual_booting_xp_with_vista

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε Raptor έχω τα Windows...Πάντως στα Diagnostic Tools της WD δεν βγάζει κάποιο σφάλμα. Έχω την αίσθηση ότι από τα πολλά dual boot που έχω φτιάξει κατά καιρούς έχει δημιουργηθεί ατό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yannis76

Έχω την αίσθηση ότι από τα πολλά dual boot που έχω φτιάξει κατά καιρούς έχει δημιουργηθεί ατό το πρόβλημα.

τελικα το ελυσες η δεν το ελυσες το προβλημα σου γιατι μπερδευτηκα :blink: . Και τα λινκ που σου εδωσα σχετικα με το dual boot τα ειδες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.