Jump to content



Σχετικά με ICH9R και RAID1 sets


stako

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους! :)

Στήνω έναν νέο υπολογιστή, έχω επιλέξει την Asus P5K Premium/WiFi-AP για m/b, αυτή χρησιμοποιεί το Intel P35 με το ICH9R. Ο προβληματισμός μου αφορά το RAID της. Το southbridge παρέχει 6 SATA ports με δυνατότητα RAID. Επίσης έχει και έναν έξτρα controller (JMicron JMB363) για να παρέχει και PATA σύνδεση.

Το θέμα είναι ότι θέλω να συνδέσω δύο WD Raptor 74GB σε RAID1 για το σύστημα και δύο 750δες πάλι σε RAID1 για data κτλ... Θα προτιμούσα να τους βάλω στο southbridge και τους 4. Μπορώ όμως να κάνω δύο διαφορετικά RAID1 sets στον ίδιο controller?

Κατέβασα και διάβασα το manual της μητρικής αλλά δεν αναφέρει κάτι σχετικό...

Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ

:)

http://www.asus.com/products4.aspx?modelmenu=2&model=1749&l1=3&l2=11&l3=534&l4=0

Link to comment
Share on other sites

Raptors για το σύστημα είναι μια χαρούλα αλλά θα σου πρότεινα να τους βάλεις σε raid-0 για ακόμα μεγαλύτερες επιδόσεις.

Αφού θα είναι μόνο για το σύστημα εκεί αν κρατάς ένα backup σε ghost κάθε 1-2 μήνες θα είσαι μια χαρά.

Τα υπόλοιπα εννοείτε σε raid-1 με ότι δίσκους θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 08:49]

Raptors για το σύστημα είναι μια χαρούλα αλλά θα σου πρότεινα να τους βάλεις σε raid-0 για ακόμα μεγαλύτερες επιδόσεις.

Αφού θα είναι μόνο για το σύστημα εκεί αν κρατάς ένα backup σε ghost κάθε 1-2 μήνες θα είσαι μια χαρά.

Τα υπόλοιπα εννοείτε σε raid-1 με ότι δίσκους θέλεις.

Επειδή μου έχουν τύχει διάφορα κατά καιρούς με δίσκους, προτιμώ να είναι σε RAID1 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (σχεδόν) ότι κι αν τύχει παρά να κερδίσω σε ταχύτητα...;)

Όλα τα RAID levels εκτός του 1 είναι επίφοβα. Πχ σε RAID5 εξαρτάσαι από τον controller, δλδ αν ας πούμε σκάσει ο controller ή η mobo τότε γειά σας..... Με το RAID1 βγάζεις τον ένα δίσκο, τον πετάς ακόμα και σε κουτί USB εξωτερικό και παίρνεις τα πάντα! ;)

Το θέμα είναι μπορώ να έχω δύο RAID sets με το ICH9R.....???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 10:06]

Φυσικά.

Οκ, σε ευχαριστώ!

Να υποθέσω το λες σίγουρα όμως ε? (αν και από την άλλη αν δεν μπορώ να έχω παίρνω και μια έξτρα καρτούλα για τους μεγάλους δίσκους)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε μου εχω και εγω το ich9r.με raid 0 (2 250αρηδες) το συστημα μεσα στα windows με τη βοηθεια τουintel matrix storage εβαλα αλλους 2 (1 80αρη και1 250αρη) δισκους και σε raid 0 και σε raid 1.σε raid 5 δεν μπορουσα αφου εχοντας ακομα εναν 320αρη(!) τον ειχα φορτωμενο με αρχεια.συνολα 5 σκληροι στο συστημα.2 250 raid 0 των windows 1 320αρη εκτος raid και 2 αλλους σε raid 0 και επειτα σε raid 1 για να τεσταρω το ich9r.ολοι ηταν στο ιδιο το chip στις 5 απ τις 6 θυρες της μητρικης.ολα δουλεψαν αψογα.εκτος απο τη θερμοκρασια που αναπτυσει το chip.το δακτυλο σου δεν το αφηνεις πανω απο 1,5 δευτερολεπτο.το ιδιο προβλημα ειχα και με το ich8r.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά μια χαρά έπαιξε με 2 RAID sets.....

Το μόνο πρόβλημα ότι για κάποιον λόγο τα φτύνει το πρώτο κανάλι. Μετά από λίγη ώρα λειτουργίας (5 λεπτά πάνω κάτω) μου πετάει τον ένα δίσκο εκτός λειτουργίας.

Ψάχνω να απομωνώσω που είναι το πρόβλημα.........:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.