Jump to content



παει η μητρική???


koukounis

Recommended Posts

σε εγκατάσταση μητρικής (a8n32) σε καινούργιο κουτί και ενώ έκανα εγκατάσταση των windows είπα να μαζέψω τα περισευούμενα καλώδια του τροφοδοτικού. Ένα σατα ήταν σπασμένο και ακούμπησε στο κουτί. Ο υπολογιστής έκλεισε χωρίς μυρωδιά. Έκανα επανεκκίνηση δουλεύουν οι ανεμιστήρες δεν μπαίνει στο bios (μαύρη οθόνη) ούτε κάνει κανένα beep, δεν ανάβουν τα λαμπάκια του πληκτρολογίου και δουλεύει μόνο το dvd. Δοκίμασα reset to bios αλλά τα ίδια.

Τέλος έκανα και τη διαδικασία troubleshouting από το site της asus αλλά τίποτα επίσης.

Καμένη η μητρική ??? και αν ναί λέτε να έχει φύγει και ο επεξεργαστής???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 18:52]

Τι ήταν σπασμένο η τροφοδοσία του sata ή το καλώδιο που συνδέει sata με μητρική;

Κλείσε τροφοδοτικό,αποσύνδεσε το καλώδιο του ρεύματος βγάλε τη μπαταρία κάνε cmos.

Ήταν σπασμένο ένα καλώδιο sata περισευούμενο που ήταν πίσω από το κουτί. Πήγα να τακτοποιήσω τα περισευούμενα καλώδια πίσω από το κουτί και έγινε η ζημιά. Το καλώδιο δεν ήταν συνδεδεμένο αλλά ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι έκανε σώμα το καλώδιο πάνω στο κουτί και έγιναν όλα μαντάρα...να θυμάσαι ότι δεν βάζουμε χέρι στα καλώδια όταν το pc έχει ρεύμα και ιδίως όταν δουλεύει κιόλας....θα είσαι τυχερός αν δεν έχει καεί η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο pc η καποιου φιλου σου με παρομοιο hardware compatibility;Αλλιως στο μαγαζι που το αγορασες...κριμα...

Οπως και να χει εσυ να εισαι καλα να χεις να καις φιλε μου...:D

Εχω καψει εγω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια μεταχειρισμένη gigabyte, την έβαλα επάνω και ευτυχώς όλα τα υπόλοιπα γλύτωσαν.

Ηθικόν δίδαγμα. ’μα είσαι παναθηναικός και βιάζεσαι να πας στον ολυμπιακό (είμαι και κρυφορεαλακιας) δεν στήνεις pc. Και τη μητρική έκαψα και το ματς έχασα (no tvtuner during windows setup).

Ευχαριστώ όσους ανταποκρίθηκαν τόσο γρήγορα. Το thread κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.