Jump to content



Dts-connect (Realtek 889A vs Xplosion)


KOSTAS4_XT

Recommended Posts

Προκειται να αγοράσω νέα μητρική και αφού εχω πάρει ήδη τον ενισχυτή μου και τα ηχεία μου για optical συνδεση με το pc (τώρα συνδέονται σε Realtek ALC850 με αποτέλεσμα να μην μπορω να πάρω 5.1 ήχο σε games), έψαχνα να βρώ μια καλή μητρική η οποία να έχει και Dts-connect.

Η μόνη που βρήκα είναι η Gigabyte ga-p35-DS4 , η οποία φοράει το Realtek 889A! (=135Ε)

..Απο pci κάρτες βρήκα την Auzentech X-Plosion (=100E)

+την Terratec 7.1 aureon (DD LIVE) (-και αυτό μου κάνει) (=50Ε)

Το θέμα είναι ότι ήθελα να πάρω την Abit ip35pro, αλλά της λυπει το DTS-connect..

Και σας ρωτάω.. Θα τι απο τα δύο θα επιλέγατε?

-Abit + X-plosion (=230E)

-Gigabyte DS4 (=130E)

Δεν θα γίνει και το απίστευτο OC, απλά δεν είχα ποτε Gigabyte μητρική και την φοβάμαι.

Επισης, πιστεύετε ότι η Xplosion θα είχε καλύτερο ηχο που να δικαιολογεί τα +100Ε στο σύνολο?

Το PC θα είναι για:

Movies

Games

...ε θα ανέβει και λίγο το CPU.

Υ.Γ.

Δεν είμαι σίγουρος αν τοποθετησα το θεμα στο σωστό sub-forum. :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το DTS από όπου κι αν το βγάλεις ίδια ποιότητα θα έχει αν έχεις εξωτερικό αποκωδικοποιητή.

Σωστά, από τι στιγμή που ο ενισχυτής θα κάνει την αποκωδικοποίηση δεν χρειάζεσαι πανάκριβη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.