Jump to content



Πρόβλημα ιστοσελίδας - ανάλυσης οθόνης


sunboy

Recommended Posts

Έχω φτιάξει μια σελίδα και στην οθόνη μου φυσικά, όλα φαίνονται ωραία. Η ανάλυση είναι 1024χ768. Το πρόβλημα είναι ότι πολλά άτομα που έχουν ανάλυση οθόνης 1280χ1024, ή και παραπάνω, βλέπουν τη σελίδα σε χάλια κατάσταση. Έχω δοκιμάσει να είναι όλοι οι πίνακες σε συγκεκριμένο width αλλά και πάλι είναι πολύ χάλια.

Τι πρέπει να κάνω για να είναι η σελίδα προσιτή σε όλες τις αναλύσεις, ή τουλάχιστον σε 1024χ768 και 1280χ1024;

Εάν θέλετε να δείτε την σελίδα όσοι έχετε μεγάλη ανάλυση, είναι η: www.movastro.com.

Επίσης, απ' ότι μου έχουν πει η σελίδα φαίνεται πάλι άσχημα και στον Opera και στο Netscape και με 1024χ768, αλλά τουλάχιστον για την ώρα δεν με απασχολεί τόσο.

Εαν ξέρει κάποιος τι κώδικα να βάλω;

Ευχαριστώ guys :)

Link to comment
Share on other sites

Και στον Opera αλλα και στον IE7 δεν φαινεται σωστα.

Χρησιμοποιεις και δυο frames οποτε δεν μπορουμε να δουμε και των κωδικα.

Εσυ πως ακριβως θες να γινει το positioning?

Χρησιμοποιείς μόνο πινακες ή και css για positioning?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν μπορείς να δεις τον κώδικα από τα frames?

Λογικά αν γράψεις www.movastro.com/news.php είναι το δεξί κομμάτι και το www.movastro.com/col1.htm είναι το βασικό,(αριστερά). Δεν χρησιμοποιώ καθόλου css. Και δεν είναι σε πίνακες όλα αυτά, αλλά μόνο στο δεξί frame τα στοιχεία. Θέλω όλα να είναι στο κέντρο και να μην αλλάζουν θέση όταν η ανάλυση της οθόνης είναι μεγαλήτερη απο 1024χ768. Να μενουν στο κέντρο συνέχεια. Το ιδιο και για το φλασάκι που είναι στα αριστερα.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οπως το εχεις δυσκολα να το κεντραρεις...

Εχεις ενα frame που πιανει 384px και ενα αλλο που πιανει το υπολοιπο. Τι να κεντραρεις και που.....

Μια φορα που ηθελα να κεντραρω μια σελιδα με frames εφτιαξα ενα frameset που δυο μεταβλητα frames και την σελιδα στην μεση.

<frameset cols="*,640px,*" framespacing="0" frameborder="0">

Το παραπανω θα κεντραρει την σελιδα στην μεση της οθονης φτιαχνοντας βεβαια δυο ακομα frames left και right.

<html>

<head>

<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 5.0">

<meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">

<title> Official Website of movastro </title>

</head>

<frameset framespacing="0" border="2" frameborder="0" cols="*,384px,300px,*">

<frame name="right" src="left.html" target="self">

<frame name="contents" src="col1.html" scrolling="no" noresize target="self">

<frame name="self" src="news.html" target="self">

<frame name="right" src="right.html" target="self">

<noframes>

<body>

<p>Αυτή η σελίδα χρησιμοποιεί πλαίσια, αλλά το πρόγραμμα περιήγησης που

χρησιμοποιείτε δεν τα υποστηρίζει.</p>

</body>

</noframes>

</frameset>

</html>

Απο δω και περα πρεπει να γινει σωστή τοποθετηση των στοιχειων μεσα στα html αρχεια col1.html και news.html ειτε μεσω πινακων ειτε μεσω css.

Γενικα ομως τα frames δεν λενε...πλεον μονο css.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.