Jump to content



Πρόβλημα με overclock και 3D


whitesnake

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ανεβάσει τον επεξεργαστή. Έπαιξα μόνο με το FSB τελικά και εκεί που πήγε είναι πολύ ικανοποιητικά. Ε4400 στα 345x10 (default: 200x10), ρεύμα πήγα στο 1.41 περίπου, μνήμες δε χρειάστηκαν ρεύμα γιατί παίζουν στα 690 (2x345, default: 4x200) (800άρες είναι). Το πρόβλημα είναι το εξής. Ο επεξεργαστής όσο τον ανεβάζω, τόσο βελτιώνεται η απόδοση του συστήματος. PC mark, spi κλπ. Αυτό με όλες τις ενδιάμεσες δοκιμές (2,4 , 2,66 , 2,8 ghz κλπ). Αλλά σήμερα έπαιζα με την γραφικών μου (7900 GS ΚΟ) και παρατηρώ το εξής. Όσο είναι στοκ ο επεξεργαστής, ανεβάζω τη γραφικών και "φτιάχνει" το 3d mark. Συγκεκριμένα, έφτασα τα 9152 3D marks με ένα συγκεκριμένο setup που βρίσκομαι σ'αυτό το στάδιο. Οπότε κάποια στιγμή λέω να ανεβάσω και τον επεξεργαστή να δω τι κέρδος θα έχω. Στοκ έβγαζε

-9152 3D marks

-7345 CPU στο 3d mark

Τον πάω λοιπόν στα 3450 και τρέχω πάλι. Αποτέλεσμα? CPU κάπου στα 4000 και γραφικά κάπου στα 5000 στο 3D mark. Τα ίδια και στα 2.66Ghz. Δε μπορώ να βγάλω άκρη. Με το throttlewatch βλέπω πως ο cpu είναι σταθερότατος. Θερμοκρασίες είναι πάντα φυσιολογικές, τόσο της κάρτας όσο και του επεξεργαστή. Το PCI express είτε στα 100 locked είτε στο auto, καμία διαφορά. Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάπου κατέληξα. Με το post του blindy είπα να δώσω λίγο ρεύμα ακόμα. Και άλλο λίγο:p Οπότε φτάνοντας στα +0,25 volt παραπάνω από τα ρεύματα που ήμουν stable σε όρθος κλπ στο fsb και στο mch έφτασα να δω βελτιώσεις εμφανείς στα 2.66. Για τα 3.3, αν και είναι τελείως stable πάλι, ακόμα είναι πιο χαμηλά οι επιδόσεις απ'ό,τι στα 2.66, οπότε ακόμα το παλεύω. Για να δούμε πόσο πρέπει να φάει αυτό το 965 :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.