Jump to content



Τρελό πρόβλημα με φωτεινότητα σε laptop


spyart1416003273

Recommended Posts

Από την μικρή εμπειρία που έχω με laptop έχω δει ότι σχεδόν όλα έχουν μια λειτουργία εξοικονόμησης ενεργείας (μπαταρίας) που είναι η εξής :

Όταν το laptop δουλεύει με τη μπαταρία του η οθόνη φωτίζει λιγότερο από το κανονικό, αυτό φαίνεται αν κατά τη λειτουργία βγάλουμε την πρίζα του τροφοδοτικού θα πέσει η φωτεινότητα (διότι αναλαμβάνει η μπαταρία), και θα επανέλθει αν βάλουμε το τροφοδοτικό στη πρίζα (αναλαμβάνει το τροφοδοτικό).

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι το εξής: Έχω ένα HP Pavilion, μετά από αλλαγή σκληρού δίσκου λόγω βλάβης η παραπάνω λειτουργία γίνεται ανάποδα δηλαδή ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

Καμιά ιδέα για το μπορεί να συμβαίνει:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξαναπεράσει το original backup CD με τα XP, VISTA που ήρθε μαζί με το laptop? Λογικά μέσα υπάρχουν και τα υπόλοιπα προγραμματα/ulities της εκάστοτε κατασκευάστριας εταιρείας γιατι αυτη η λειτουργία μέσω κάποιου τέτοιου ελέγχεται...

Αν δεν το έχεις βάλεις λογικά μπορεις να το κατεβάζεις ως standalone απο το site της HP ή να το βρεις και μέσα στο CD.... Aν το εχεις ηδη εγκατεστημένο, δοκιμασε να το βγάλεις και να ξαναβάλεις γιατι σκάλώματα τρώνε όλα... Πάντως βλάβη δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

επισης ειναι πιθανον να εχει πειραχτει καποια απο τις ρυθμισεις που αφορουν την λειτουργια του υπολογιστη οταν ειναι στην μπαταρια και οταν ειναι στο τροφοδοτικο...τσεκαρε το απο τον πινακα ελεγχου του λειτουργικου σου (στις επιλογες ενεργειας η κατι τετοιο) γιατι μαλλον κατι τετοιο εχει γινει...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Το πρόβλημα μου το έλυσε ο racer ήταν τελικά πολύ απλό

έχω και λίγη εμπειρία στα Laptop, δεν ήξερα ότι μπορεί να ρυθμιστεί η φωτεινότητα από το πληκτρολόγιο

Σας ευχαριστώ όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το manual την επόμενη φορά.... :p:D

Πάντως δεν κατάλαβα....τώρα δηλαδη οταν βγάζεις το καλώδιο ρεύματος ΔΕΝ γίνεται το ανάποδο που λες?... Η το έλυσες απλα επειδη βρήκες πως να ρυθμίσεις χειροκίνητα την φωτεινότητα?... άλλο το ένα άλλο το άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λες «δεν γίνεται το ανάποδο» για τον απλούστατο λόγω:

Η φωτεινότητα ρυθμίζεται για κάθε πηγή τροφοδοσίας ξεχωριστά, στην δική μου περίπτωση ήταν ρυθμισμένη όπως περιγράφω.

Επίσης δεν έχω manual το laptop μου το χάρισαν ..

Link to comment
Share on other sites

A μάλιστα... εντάξει κλασικά πράγματα δηλαδη.... πάντως και εγω οταν ειμαι σε battery mode στο laptop 1-2 clicks μειώνω την φωτεινότητα για εξοικονόμιση ενέργειας.... πιο κάτω σε φώς ημέρας δεν μπορεις να δουλέψεις... λογικά και στην HP μπορεις να κάνεις profiles πάντως οχι μόνο για την φωτεινότητα, αλλα για την battery, τους HDDs και πάει λέγοντας... με ενα σωστο συνδυασμό εχεις μια καλη ισορροπία σε επιδόσεις και αυτονομία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.