Jump to content



πρόβλημα με το cooleraki της Ati 9600xt


Dj_John_2001

Recommended Posts

λοιπόν έχω ένα πρόβλημα .... ήχου περισότερο ! :) γιατι τ'αυτία μου κοντέβουν να τρελαθούν !

παρατήρησα τελευταία πως η κάρτα γραφικών μου (asun ati 9600xt) το cooleraki της δηλαδή κάνει ένα τρελό θόρηβο !

την έβγαλα την καθαρισα απο τη σκόνη ... και πάλι το ίδιο ... καμια φορά για να σταματήσει ή κλοτσάω το κουτί ή την ψιλοκουνάω...

όταν μπαίνω στα windows ανοίγω το asus smart doctor και απο κεί ρυθμίζω το ανεμιστιράκι και πάλι κάτι καταφέρνω!!

τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω την κατάσταση ?

θέλω και μία ακόμη γνώμη .. είμαι στα υποψην να αγοράσω μια ati AGP 1950 PRO 512mb

με τροφοδοτικό 450watt τι λέτε γι'αυτό ?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα aftermaket cooler, αλλά η κάρτα είναι παλιά και δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά.

Όσο για το δεύτερο ερώτημα σου, έχω την ίδια κάρτα με εσένα και τροφοδοτικό 3ετίας και βάλε των 480WATT, και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το cooler αν κάνει τόσο θόρυβο και μετά το καθάρισμα, μάλλον τα έφτυσε. Μπορείς να βρεις στη Στουρνάρη αν ψάξεις και σκέτο ανεμιστηράκι να το αλλάξεις με ελάχιστο κόστος.

Το υπόλοιπο σύστημα τι περιλαμβάνει? Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με την Ati. Το τροφοδοτικό είναι Mekapses ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

παρε εναν φθηνο ζαλμαν 8αρη και πιαστον προχειρα με λαστιχακια(παλια κλασικη λυση) πανω απο την ψυχτρα της 9600 μεχρι να παρεις αλλη καρτα.αποσυνδεσε και το δικο της ανεμιστηρακι να μην δουλευει καθολου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

αλλά μάλον μου φένεται θα αλλάξω όλο τον υπολογιστή μου κάνει κόλπα μετα απο 3+ χρόνια!

albatron px865pe pro v.2

P4 2.8 northwood

512 mb ram (Μου κάεικαν πριν 1 εβδομαδα τα αλλα 512 που ΕΙΧΑ)

9600xt

τροφοδοτικο chiftech 450watt

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.