Jump to content



!!Τα φρένα στα XP απο τη Microsoft!!


drFTer

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω διαβάσει ότι Windows άρχισε να βάζει φρένα στις υπηρεσίες μετα το Windows 95 με το CPUID, που διάβαζε τι CPU έχουμε και φρέναρε ανάλογα. Αλλά έλεγαν ότι η προγραμματιστές άφησαν μια πόρτα για τις δικές τους δοκιμές. Και καλά στην εγκατάσταση των Windows XP στην αρχή πατάμε το F5 και διαλέγουμε ότι έχουμε i486 (δηλαδή το παππού και ΧP όχι μονό δεν φρενάρει αλλά βοηθαει κ ολλας)Και έδιναν μια περίπτωση με το 3dmark03 πριν και μετά +2500 στο score. To εχω δοκιμάσει και δεν είδα καμιά διαφορά. Αλλά έχω XP+SP2 και μήπως έκλεισαν την πόρτα με τα SP?????Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω XP χωρίς τα Service Pack?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου :T:

Κάνε μου τη χάρη όμως σε παρακαλώ και κάνε διόρθωση το τίτλο του thread σε κάτι πιο κατατοπιστικό, γιατί είναι κρίμα να πάει χαμένο :)

Btw, αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω.. Πρέπει να ξεσκονίσουμε τα δισκάκια μας μήπως βρίσκεται κανένα Windows XP σκέτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο Link του Τάσου, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ο ρώσος τυπάς μάλλον έκανε clean install και πήρε σημαντική ώθηση στο σκορ. Οι υπόλοιποι έβγαζαν λίγο-πολύ το ίδιο. Πιθανότατα πρόκειται για ''μούφα'' είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

Πάντως επειδή πρόσφατα έβαλα XP χωρίς SP από MSDN, σε ένα από τα PC μου, δεν είδα επιλογή F5, λογικά θα ήταν εκεί με το F6 για τα SCSI/SATA, έτσι?

Όχι. Π.χ. αν πατήσεις το F7 εκείνη την ώρα, απενεργοποιείται το ACPI. Είναι για παλιά μηχανάκια AT. Ίσως, γιατί όχι, υπάρχουν κι άλλες κρυφές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 16:40]

Στο Link του Τάσου, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ο ρώσος τυπάς μάλλον έκανε clean install και πήρε σημαντική ώθηση στο σκορ. Οι υπόλοιποι έβγαζαν λίγο-πολύ το ίδιο. Πιθανότατα πρόκειται για ''μούφα'' είδηση.

Έχω τρέξει 3dmark06 και μου έβγαλε 2100 με το CPU score 789(με το δηλωμένο ι486)και με κανονική εγκατάσταση τόσο μου έβγαζε αλλά με το CPU score 1800-1900

Μάλλον θα το ψάξω λίγο ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 16:48]

Πάντως επειδή πρόσφατα έβαλα XP χωρίς SP από MSDN, σε ένα από τα PC μου, δεν είδα επιλογή F5, λογικά θα ήταν εκεί με το F6 για τα SCSI/SATA, έτσι?

Δεν τη βγάζει σαν επιλογή. Μόλις bootarei από το cd και αρχίσει αντιγραφή αρχείων πατά συνέχεια F5 και θα σου βγάλει το menu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από drFTer

Δεν τη βγάζει σαν επιλογή. Μόλις bootarei από το cd και αρχίσει αντιγραφή αρχείων πατά συνέχεια F5 και θα σου βγάλει το menu.

Ορε για δες τι μου κάνουν...έχω και διάβασμα γαμώτο...:p

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα χάνεις το ACPI δηλαδή κάποιες επιλογές ενέργειας sleep, cool, n quiet κλπ . δεν ξέρω αν θα έχουν πρόβλημα σετ εντολών όπως MMX SSE. Πάντως ενδιαφέρον αν ισχύει θα δοκιμάσω το Σάββατο που περιμένω κάτι κομμάτια για ένα συστηματάκι μίας φίλης με clean install σε 486 και, ACPI PC.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βοήθαγε ήταν το ACPI Multiprocessor "hack" που βοηθούσε στο 3D Mark2001 με μονοπύρηνους επεξεργαστές, βοηθούσε κυρίως στους μονοπύρηνους Athlon 64.

Αυτό που λέει ο φίλες περί 486 και το η "microsoft κόβει" και κάνει...δεν κόβει τίποτα.

Απλά πρέπει να διαβάσεις και λίγο και θα δείς ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που νόμιζες ότι δεν υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.