Jump to content



Φτιάξτε εύκολα και γρήγορα έναν server


bkbilly

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 19:30]

για να ζητησεις μια διευθυνση απο το dydns πρεπει να γραφτεις ή κανω κατι λαθος ;

Εννοείται ότι πρέπει να γραφτείς αλλά είναι δωρεάν. Επίσης όταν φτιάξεις την διεύθυνση θα πρέπει να την βάλεις και στο router σου έτσι ώστε όταν αλλάζει η ip διεύθυνσή σου να μην χρειάζεται να πηγαίνεις εσύ και να την αλλάζεις από αυτή την διεύθυνση. Αυτό γίνεται αυτόματα με τον router.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 20:54]

γιατι ωρε; ενα μοντεμ δεν κανει δουλεια;

Όχι επειδή το router χρησιμεύει έτσι ώστε να μπορέσεις να ανοίξεις πόρτες για να συνδεθούν σε εσένα. Αν υπάρχει κάποιο μόντεμ που να κάνει τέτοια δουλειά τότε δεν θα χρειάζεσαι router.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε πόρτες αν υπάρχει προστασία με hardware firewall είτε στο Modem είτε στο router.

Αν δεν υπάρχει προστασία, τότε όλες οι πόρτες είναι ανοικτές και χρησιμοποιούμε το software firewall που έχει το λειτουργικό μας για ασφάλεια.

Το θέμα Web servers είναι ολόκληρη επιστήμη.

Έχει και παρόν και μέλλον και ψωμί.

Υπάρχουν πανάκριβα επαγγελματικά εργαλεία και λειτουργικά που κάνουν για αυτή τη δουλειά, αν θέλουμε να στήσουμε ή και να διαχειριστούμε web servers σε μεγάλη κλίμακα με ασφάλεια.

Κάνατε ήδη μια ωραία αρχή. Το πρώτο βήμα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από parsifal [Σήμερα, στις 22:29]

Ναι, μπορείς. Τα USB modems μάλιστα δεν κλείνουν τις πόρτες και επομένως δε χρειάζεται και το στάδιο του port forwarding...

τα modem με ethernet δηλαδή κλείνουν τις πόρτες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bkbilly

Αν θέλετε να φτιάξετε κάποια σελίδα για τον server σας τότε το καλύτερο πρόγραμμα είναι το adobe dreamweaver. Εγώ αυτό χρησιμοποίησα για ολόκληρη την σελίδα μου!!!

:boxed:

ειναι απο τα καλυτερα (αν οχι το καλυτερο), συνισταται ανεπιφυλακτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bkbilly [Σήμερα, στις 22:49]

τα modem με ethernet δηλαδή κλείνουν τις πόρτες;

Modems με ethernet; Εννοείς ADSL routers; Ναι, κατά κανόνα.

Για να φτιάξει κάποιος τις πρώτες του ιστοσελίδες, εγώ θα πρότεινα σίγουρα το Nvu ή το KompoZer. Καμμία σχέση με το φορτωμένο interface του Dreamweaver που μπορεί να τρομάξει τον αρχάριο. Less is more.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από parsifal [Σήμερα, στις 23:02]

Modems με ethernet; Εννοείς ADSL routers; Ναι, κατά κανόνα.

Εννοώ αν συνδέσεις το modem σου μόνο με ethernet αν θα κλείνει τις πόρτες επειδή εσύ είπες για usb μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από parsifal [Σήμερα, στις 23:06]

Αν έχει Ethernet δεν είναι modem, αλλά router. ’σχετα αν διαθέτει και USB interface (που θα πρέπει να αποφεύγεται).

Εγώ έχω ένα modem που συνδέεται με ethernet αλλά και ένα modem router που συνδέεται κι αυτό με ethernet. Αυτά τα δύο δεν είναι ίδια....

:dots:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.