Jump to content



Το pc παγωνει οταν παιζω παιχνιδια..


Vassilis_X

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.. εχω 2 παιχνιδια στο pc μου, το nfs prostreet και το pes2008.. οταν ανοιγω να παιξω κανα παιχνιδι, κατα τη διαρκεια που παιζω το pc παγωνει και πρεπει να κανω restart...πολλες φορες και στο κυριως μενου των παιχνιδιων.. δεν εχω κανει ο/c στη καρτα γραφικων.. το μονο που εχω κανει ειναι το ανεμιστηρακι να ειναι στο 99% με θερμοκρασια 53 βαθμους στο gpu.. το 3dmark06 το παιρναω μια χαρα.. επισης και οι μνημες μια χαρα.. πως μπορω να διορθωσω το προβλημα αυτο;;; εχω τους τελευταιους drivers για nvidia οπως και στο pc εχω κανει φορματ πριν 2 βδομαδες.. τι φταιει;;;;; το τροφοδοτικο μου ειναι 850watt..

Link to comment
Share on other sites

850w? :blink:

Τι PC έχεις αδερφέ; Ένα 3DMark δεν λέει τίποτα, καμιά ώρα 3dmark καλύτερα.

Συνήθως όταν παγώνει το PC είναι από τροφοδοσία, αλλά δώσε και καμία πληροφορία παραπάνω να δούμε που σου κρεμάει ;)

Link to comment
Share on other sites

το συστημα μου ειναι το εξης και δουλευω με win xp pro sp2

CPU: Intel Core 2 Duo 6700 | MOBO: Abit IN9-32X-MAX WiFi | COOLER: Zalman 9700NT

RAM: 2GB (2x1GB G.Skill HZ 1000MHz) | VGA: Asus 8800GTX

HDD: Seagate Sata II 320GB+500GB | DISPLAY: LG 1900R-BF | PSU: Ocz 850W GameXStream

CASE: Thermaltake Armor 8000BWS | DVD-RW: Plextor 760 & Nec 7173 Labelflash

SPEAKERS: Logitech Z-5500 | SOUNDCARD: Sound Blaster X-Fi Fatality

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το καταλαβαίνουμε μετά από αλλαγή του :p

Υποψίες όμως έρχονται σε μεγάλο CPU load. Μπορεί να είναι και οτιδήποτε άλλο, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

cpu load δεν εχω μεγαλο εως καθολου.. θα δοκιμασω τα τεστ οταν παω σπιτι.. δεν υπαρχει καποιο software test που να τεσταρεις το psu σου;;; θα κανω και μια δοκιμη να ξαναπερασω τους drivers της nvidia..

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα κάνεις όλα αυτα, βάλε επισημους παλιοτερους drivers, όχι τους τελευταιους.

(με καθαρισμα κτλ π.χ. driver cleaner pro)

και μενα χρειάζεται reset σε μερικά με τους 169.xx.

Στα ίδια settings και στα ίδια games δεν κολλουσε ποτε.

Με τους 169.09 και με κάποιους άλλους απο τη σειρά 169.xx

το DiRT πολυ απλά δεν πάιζει πάνω απο 5min.

Οι nVidiots νομίζουν ότι υπάρχει μονο το crysis.

Link to comment
Share on other sites

τσου δεν ειναι.. μολις εκανα unistall τους drivers και μετα απο safemode χρησιμοποιησα driver cleaner pro.. εως τωρα δεν εχει συμβει κατι, χτυπα ξυλο, παιζω κανονικα στα φουλ.θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην απελπίζεσαι, δοκίμασε τους drivers του cd της κάρτας και κοιτάς μετά και για τα υπόλοιπα.Να πώ και κάτι λίγο πιό απίθανο;Μήπως κατα την διάρκεια των παιχνιδιών ανεβαίνει η θερμοκρασία της gpu σου πολύ ψηλά;Το λέω γιατί οι gtx είναι ιδιέτερα θερμές κάρτες..

\

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.