Jump to content



Δικτυακος Εκτυπωτης


kallileo

Recommended Posts

Εχω ενα πολυ μηχανημα HP, δυο σταθερους, ενα laptop και ενα router συνδεμενα σε ενα switch.

Το πολυμηχανημα ηταν συνδεμενο σε εναν απο τους υπολογιστες μεσω USB. Θελω να κανω το πολυμηχανημα δικτυακο ωστε να μην εχω συνεχεια ανοιχτο το υπολογιστη που ειναι συνδεμενο.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως δινω στο πολυμηχανημα ip και πως το βαζω στο ιδιο workgroup με τους υπολογιστες.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο δε μπορώ να σε βοηθήσω. Στο δεύτερο, δε χρειάζεται να μπει σε workgroup. Από τη στιγμή που γνωρίζεις την ΙΡ του, θα πας να προσθέσεις τον εκτυπωτή με την εξής διαδικασία:

Control Panel > Printers > Add Printer

Πατάς Next κι επιλέγεις LOCAL Printer, κι αποεπιλέγεις το Automaticaly detect...

Μετά επιλέγεις το κάτω, Create a new port > Standard TCP/IP Port και εκεί δίνεις την ΙΡ του μηχανήματος.

Στο επόμενο βήμα επιλέγεις το μοντέλο σου, για να βάλει οδηγούς και τελείωσες :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 11:32]

Το πολυμηχανημα ηταν συνδεμενο σε εναν απο τους υπολογιστες μεσω USB. Θελω να κανω το πολυμηχανημα δικτυακο ωστε να μην εχω συνεχεια ανοιχτο το υπολογιστη που ειναι συνδεμενο.

δηλαδή για να μην μπερδευόμαστε, το πολυμηχάνημα έχει ενσωματωμένη κάρτα δικτύου?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι για να εχει ethernet θυρα θα εχει και ενσωματωμενη lan καρτα.

Ξερω την διαδικασια προσθηκης απλα οταν κανω αναζητηση μεσα στο workgroup απο τον οδηγο προσθηκης εκτυπωτη δεν τον βρισκει. Και δεν ξερω να δωσω ip η τουλαχιστο το ονομα του εκτυπωτη.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι εκτυπωτές λειτουργούν με DHCP... Για περισσότερα, θα πρέπει να δεις το manual. Η διαδικασία όμως είναι άλλη αυτή που σου λέω. Δε θα τον δεις έτσι στον οδηγό προσθήκης. Εκεί φαίνεται όταν είναι shared από κάποιο pc, όπως το έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 12:05]

Φανταζομαι για να εχει ethernet θυρα θα εχει και ενσωματωμενη lan καρτα.

λαμπρά η καλή αρχή είναι το ήμισυ του παντός :tomato:

τώρα έχοντας συνδέσει τα πάντα κάνοντας την εγκατάσταση με το cd του HP επιλέγεις "σύνδεση μέσω δικτύου" "αυτόματη αναζήτηση" και το βρίσκει μόνο του.

μετα από αυτό θα ξέρεις πια και την IP και στους υπόλοιπους θα μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση όπως σου είπε ο wiz

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.