Jump to content



UPS ..... γιατί....ακόμα είμαστε στον μεσαίωνα.....


manos_ir

Recommended Posts

παίδες....καλο το o/c oι 2πλες κάρτες γραφικών.... οι υδροψυξεις.....

αλλά όταν πρέπει να τα προστατεύεις όλα αυτά .... τι κάνουμε ?

όταν το τροφοδοτικό ειναι 700+ watt.... και η κατανάλωση περνάει τα 400...

τότε πως προστατευόμαστε ?

είμαι στην φάση που ψάχνω ups.....

και θελω 2....

Ενα για το main/ενεργοβορο/ρουφο-ρευματο-pc .......

και ενα για τον nas server , για το router , και το τηλέφωνο .

budget υπολόγισα στα 200 ευρω (κριση)

με τα 130~140 στο πρώτο και τα υπόλοιπα στο 2ο (16watt o nas)

το πρώτο στην ουσία θα αναλαμβάνει να ''κρατήσει'' το main pc.... μέχρι να κλείσω τις εργασίες και να κάνω shut-down, μαζί με μια 24'' οθόνη. αλλά το θέμα είναι να κρατήσει το shutdown... +ένα χρόνο απόκρισης και αποθήκευσης.

μέχρι τώρα έχω δει αυτο το οποίο ''πιστεύω'' οτι με καλύπτει...

το 2ο θα αναλάβει την διατήρηση της λειτουργίας router / server /phone σε περίπτωση διακοπής. επιθυμητή διάρκεια η 1 ωρα.... μετά καντήλια στην ΔΕΗ απο το κινητό. Αυτό πιστεύω οτι ενα ''φτηνό'' ups των 60~70 ευρώ θα με καλύψει.... ε ?

Παίδες ρίξτε τις απόψεις σας, περί ups και watt.....

να δω τι θα πάρω....

τι ισχύος θέλω για το πρώτο και τι για το 2ο ?

το πρώτο θα δίνει σε ενα crosair 750watt με 4 πύρινο , 4 σκληρούς, 6850 vga , ο/c χαλαρό , και 24αρα οθόνη.

επίσης .... προτείνω να συμπεριληφθεί στον τίτλο της κατηγορίας η λέξη UPS καθώς έχει άμεση σχέση με την τροφοδοσία/τροφοδοτικό ενός pc...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο υπάρχουν τρια είδη ισχύος:

1) P = Ενεργός ισχύς (μονάδα μέτρησης W)

2) Q = Άεργος ισχύς (μονάδα μέτρησης VAr)

3) S = Φαινόμενη Ισχύς, και είναι το άθροισμα των παραπάνω δύο. (μονάδα μέτρησης VA)

Τα VoltAmpers είναι μονάδα μέτρησης της φαινόμενης/μιγαδικής ισχύος, S=P +jQ, αλλά εσένα σε ενδιαφέρει το μέτρο

οπόυ έχεις |P| = |S| * cosφ

όπου το cosφ είναι ο συντελεστής ισχύος, γνωστός και ως Power Factor. H ΔΕΗ έχει μηχανήματα που μετράνε αυτόν τον παράγοντα, αλλά είναι πανάκριβα. Τωρά για να βρεις πόσα Watt χρειάζεται, βάλε ένα Watt-μετρο στην πριζα τοιχου και δες τι σου βγάζει. Πχ έστω οτι θελεις 500W για ολες τις συσκευές σου. Η iδανική περίπτωση είναι το cosφ = 1, όπου τότε θα ήθελες 500 W = 500 VA.

Χοντρα χοντρα και μπακαλικα παε πχ ότι έχεις cosφ = 0.90, οπότε θα χρειαστείς ένα UPS |S| = 500 / 0.90 ~ 555 VA

Σε κάθε περιπτωση, τα VA, πρέπει να έιναι περισσότερα παό τα Watt που χρειάζεσαι. Δηλαδή αν εσύ θέλεις να έχεις backup 1000W, τότε προφανώς

και το 1000VA σου είναι μικρό, και δεν σου κάνει ;)

Απο κει και πέρα, βλέπεις ανάλογα και τα μοντέλα, πχ αν υπολογισεις εσυ οτι θες 1200 VA, ίσως να μην υπάρχει στο εμπόριο. Οπότε θα έχεις μία επιλογή

ανάμεσα σε 1000VA ή 1500VA (δύο πιθανά μοντέλα). Κρίνεις, και πράτεις.

Δεν είμαι κανένας ειδικός, ίσως κάποιος με εμπειρίας σε ηλεκτρονικά ισχύος να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ για τα ρούτερ μου έχω ένα 650VA και κρατάω μια ώρα άνετα

και έχει πάνω 2 Access Point ενα Bullet 2 ένα Mikrotik 3 switches και ενα adsl modem

κόστος κάπου στα 50-60 € used από stock house πλαισίου μάρκας turbex και βγήκε και με καλές μπαταρίες

για το pc τώρα δεν ξέρω να σε βοηθήσω μια φορά που έβαλα το 650 σε ενα pc με 450W psu 4850 εναν Athlon X2 @ 2.8 και μια 23άρα την άκουσε αμέσως αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ όλοι είμαστε με φορητά ποια οπότε το pc και να πάθει κατι πια χαλάλι του τα έβγαλε τα φράγκα του

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έψαχνα και εγώ για ups, πρέπει να προσέξεις το pfc του τροφοδοτικού.

Εαν το ups βγάζει κάτι που μοιάζει με sinewave (άρα απο 300€ και πάνω), τότε λογικά θα παίζει με οποιοδήποτε τροφοδοτικό. Εγώ για οικονομικούς λόγους, κατέληξα σε ένα APC 800VA και άλλαξα το τροφοδοτικό με ένα που είχε passive pfc, επειδή όταν το γυρνούσα στην μπαταρία το παλιό τροφοδοτικό ακουγόταν σαν να βγάζει σπίθες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.