Jump to content



Ώρα για καινούργιο σύστημα....


Kyaner

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Σκέφτομαι επιτέλους να φτιάξω ένα καινούργιο σύστημα γιατί αυτό που έχω απλά δε τραβάει άλλο.

Σκοπός μου είναι να το υπερχρονίσω στα 3-3.2Ghz μόνιμα.

Όλες οι αγορές θα γίνουν από plaisio πλην της μνήμης.

Intel Core 2 Duo 6750 2,66GHz

Zalman 9700 NT CPU Cooler

4GB G.Skill DDR2 PC2-8000 PQ Series F2-8000CL5D-4GBPQ

Abit IP35Pro (P35, s775, DDR2, GURU)

TwinTech 8800 GT 512MB (Υπάρχει κάποιος λόγος να δόσω +35 ευρό για την Asus πέραν της επωνυμίας ?)

Seasonic 650W S12-650 ''Energy +'' (θέλω να το κρατήσω χαμηλά στα watt για να μη τα φτύσει το UPS μου MGE 1100AVR το οποίο έχει επίσης επάνω 2χ19" οθόνες εκ των οποίων η μία είναι CRT σύν το ηχοσύστημα μου Logitech Z-5500).

Σύνολο 833 ευρό. (Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα)

Από το υπάρχων σύστημα θα κρατήσω τα εξής

Case CM Stacker (1η έκδοση)

Audigy 2 Platinum

WD Raptor 75gig

WD SATA I 320 gig

Maxtor SATA I 80gig

Πιστεύετε ότι θα είναι εντάξει ή θα μου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ο συνδυασμός αυτός ?

Παράκληση, μην αρχίσετε να προτείνετε καλύτερα/ακριβότερα κομμάτια, διότι δεν τα επιτρέπει ο προϋπολογισμός/τσέπη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 03:17]

εγω παντως δε θα έπερνα αυτο το ΜΒ. Θα έδινα 50+ παραπανω και θα επερνα κατι καλύτερο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526675

ή αυτο να είσαι κύριος:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526685

Link to comment
Share on other sites

Η Scythe Mugen δε πήρε και τόσο θετικά reviews επίσης είναι ποιό βαριά απο τη Zalman...

Εκτός αυτού έχω προσωπική εμπειρία με τη Zalman και την εμπιστεύομαι σαν εταιρεία.

Οσο για τις μητρικές, το έψαξα αρκετά πρίν πάρω την απόφαση αυτή και η Abit εκτός του οτι συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που θέλω απο accessories, έχει και καλήτερη τιμή.

Το X38 δε το χριάζομαι μιας και δε σκοπεύω να βάλω δεύτερη κάρτα (crossfire).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ 4g ram ?!!!

Αν δεν ηταν τα vista τόσο χάλια και πέρναγα σε 64bit σύστημα άμμεσα, θα έβαζα 8gig. Που μάλλον θα κάνω στο άμμεσο μέλλον....

Οσο για τη μητρική, τελικά λοταρία εχει καταντήσει γιατι όλες κάτι βγάζουν....

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω την εμπειρια σου με τα vista αλλα εγω εχω τα 32bt ultimate με 2g κ στο λειτουργικο εχω 28-32% usage στις ραμ κ αμα εξερεσεις κανα game δεν την εχω δει full. το θεμα ειναι οτι οπως κ να χει τα vista με τα 2g εχουν αμεση ανταποκριση κ δε παιζει να βαλω παραπανω (τουλαχιστον στο αμεσο μελλον) καθ οτι απλα δε χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτό το θέμα δεν αφορά τα vista, απο τη στιγμή που δεν έχουν τίποτα να μου προσφέρουν πέραν της όμορφης επιφάνειας εργασίας (η οποία δε με ενδιαφέρει καθόλου), δε βλέπω κανένα λόγο να περάσω σε αυτά, τουλάχιστον μέχρι να βγάλουν το SP2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από patrik [Σήμερα, στις 03:54]

εγω παντως δεν θα πηγαινα στην ip35 pro γτ ειχε βγαλει προβλημα σε αρκετους... Ποιο ανετα το p35-ds4 που προτεινει ο greek.Πολυ ομως δν ειναι 4g ram?

Aπο που κι ως που ρε φίλε λες οτι να ναι?Το forum είναι γεμάτο απο χρήστες με την συγκεκριμένη μητρική...εσύ τι προβλήματα άκουσες για την συγκεκριμένη???Φυσικό είναι άμα την έχουν πάρει πχ 50 άτομα να παρουσιάσει πρόβλημα στους 2-3...’μα πουλάει σαν τρελή...

Έλεος και λες καλύτερα να πάρει την p35-ds4...

Link to comment
Share on other sites

Σ ένα φίλο μου σε καινούριο μηχάνημα απο Πλαίσιο του βγήκε προβληματική η Abit και τον γύρισε πίσω και του ξαναέβαλαν την ίδια αλλά ήταν και αυτή ελλατωματική! Παίζει αυτή η παρτίδα που τους ήρθε να ήταν ελλατωματική. Τελικά του έβαλαν asus striker. Και η gigabyte ππου σου πρότειναν είναι καλές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kyaner [Σήμερα, στις 22:36]

Μήπως ηταν ασύμβατες οι μνήμες ?

Δεν ξέρω φίλε! Παίζει να ναι και αυτό που λες! Παντως αυτοι απο το Πλαισιο του άλλαξαν το mobo!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ έκανα αυτό το ποστ για να βεβαιωθώ οτι το σύστημα που θα φτιάξω δε θα έχει προβλήματα ασυμβατότητας.

Η Abit έχει compatibility chart με όλα τα δοκιμασμένα cpu και ram modules και αυτά που επέλεξα είναι στη λίστα. Οπότε μειώνοντε σημαντικά οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά. Αλλά ποτέ δεν εκμηδενίζοντε, αυτό είναι ένα ρίσκο που παίρνει ο καθένας μας με κάθε καινούργια σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι πολύ καλό και ισορροποιημένο. Επειδή όμως λες, "όσο φτηνότερα τόσο καλύτερα", σου προτείνω κάποιες τροποποιήσεις, που θα σου γλυτώσουν χρήματα, και θα έχεις ένα αντίστοιχο σύστημα.

Τροφοδοτικό το fortron 650, :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=793949

Μη σε ξεγελά η "λιτή" εμφάνιση, θεωρούνται άριστα τροφοδοτικά. Εναλλακτικά σε κάποιο enermax, άριστα επίσης. Αλλά αν μπορείς να πας και σε κάτι δυνατότερο από 650 watt, κάντο.

Εδώ να σημειώσω ότι αυτό που λες να το κρατήσεις χαμηλά στα watt δεν ισχύει, το τροφοδοτικό δεν δίνει όλη την ώρα 650W, δίνει ό΄τι του ζητηθεί, είναι είναι 400αρι είτε 1000άρι το ίδιο περίπου θα "καίει".

SVGA connect 3d 3870 :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1042823

Στην προτείνω ως λίγο φτηνότερη, αλλά και επειδή η μητρική σου υποστηρίζει crossfire, δεν ξέρεις ποτέ.....

cpu E6550, πιστεύω τα έχει άνετα τα 3-3.2 γίγα που θες:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=978515

Ψύκτρα δώσε 3 ευρώ παραπάνω και πάρε την thermalright ultra 120 extreme, ότι καλύτερο υπάρχει σε αέρα ίσως, μη σε φοβίζει το βάρος γιατί έχει άριστη στήριξη, (εξάλλου όταν τοποθετούμε-βγάζουμε μια ψύκτρα, ασκούμε συνήθως πολλαπλάσια δύναμη στο socket με το χέρι), την έχω και είμαι υπέρ - ευχαριστημένος:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=974919

Έτσι θα σου βγει περίπου 100 ευρώ κάτω, και θα εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ αξιόλογο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη τύχη μου μέσα....

Η Nvidia 'αλλαξε το reference cooler για τις 8800GT με ανεμιστήρα 75χ10 αντί για 65χ10 κάνωντας τη κάρτα ποιο αθόρυβη και δίνοντας καλήτερες θερμοκρασίες υπο φορτίο.

Δυστηχώς όμως, μόλις πληροφορήθηκα απο το Πλαίσιο οτι οι νέες κάρτες θα έρθουν αρχές Ιανουαρίου :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.