Jump to content



The 2x2GB Kit DDR2 thread


Spyrus

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Επειδή ήθελα γύρω στο 1.55v nb για 2 ντιμ σκέψου πόσο θέλουν για 4ντιμ. Δεν έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω θα είναι

λιγάκι απαγορευτικό για 24/7. Και άντε γίνεται παίζουν εύκολα εκεί 4ντιμ; Αυτό δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς. Στην p5k με ρύθμιση nb στα 1.25(που λόγω bug είναι 1.55) τράβαγε άνετα για 500 fsb και οι ballistix, τουλάχιστον, 600άριζαν. Ιδιες με του gomar είχα. Οπότε όσο και να ζορίζεται το nb και οι μνήμες τα 450 fsb και 546Mhz που χρειάζομαι για 24/7 πιστεύω οτι θα μου τα δώσουν πιο σίγουρα απότι 4γβ με Powerchips... Εκεί κολλάω :(

Απο την άλλη το σκέφτομαι και αλλιώς. Με 2 κιτάκια 2πλασιάζεις τις πιθανότητες να βρείς 2 "καλά" στικάκια για benchoκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Mισό το 500/600 που λες ειναι σε στραπ 333 με 1:1.2

Το 450/562 που ζήτησες είναι σε στραπ 266 με 1:1.25

’λλη τάση το ένα άλλη το άλλο.

Γιατί ναι για το πρώτο με 1.61 παίζει ΡL=7 στα 500/600 (που δύσκολα πάνε 2x2GB/4x1GB)

ενώ το δεύτερο 266άρι θέλει ίδια τάση για 450-460 fsb, όταν έχεις 2χ1γίγκα.

To μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω είναι ότι όσο ζορίζεται με 2χ1GB το ιδιο ειαι με τα 2χ2GB ίδιες τάσεις

παίζω. Δεν παίρνεις πάντως για bench 2x2GB οπότε καλή η δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 14:04]

Mισό το 500/600 που λες ειναι σε στραπ 333 με 1:1.2

Το 450/562 που ζήτησες είναι σε στραπ 266 με 1:1.25

’λλη τάση το ένα άλλη το άλλο.

Γιατί ναι για το πρώτο με 1.61 παίζει ΡL=7 στα 500/600 (που δύσκολα πάνε 2x2GB/4x1GB)

ενώ το δεύτερο 266άρι θέλει ίδια τάση για 450-460 fsb, όταν έχεις 2χ1γίγκα.

To μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω είναι ότι όσο ζορίζεται με 2χ1GB το ιδιο ειαι με τα 2χ2GB ίδιες τάσεις

παίζω. Δεν παίρνεις πάντως για bench 2x2GB οπότε καλή η δεύτερη σκέψη.

Στα 450 παίζω με PL=6 με τις ballistix 2χ1. Αν βάλω άλλες 2, ας πούμε, η μόνη διαφορά θα είναι στο PL Που θα γίνει 7? Αν είναι μόνο 1 να χάσω δε λέει τπτ.

Αυτό που έλεγα για την τάση είναι οτι αφού με 2 γιγα 500αρίζει το fsb σε μια σταντέ τάση, όσο και να ζορίζεται απο τα 4 γίγα δεν νομζίω να μου ζητήσει παραπάνω για τα 450 που θέλω για 24/7.

Σωστά;

Μήπως είναι καθοριστικό και το ζόρισμα του mch απο το διαιρέτη; Τόσο πολύ πια;

Link to comment
Share on other sites

Στην φόρμουλα PL=6 και 450 fsb δεν το έχω καταφέρει και νομίζω δεν γίνεται με νορμάλ τάση μόνο στην Χ48 που έρχεται και από ότι φαίνεται και στη δική σου. Πιστεύω ότι αν βάλεις άλλες δύο ή θα χρειαστείς μεγαλύτερη τάση για το ίδιο PL ή θα το μειώσεις ένα και θα έρθεις πάνω-κάτω στην ίδια τάση. Ο Theodor μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό και όσοι έχουν 4χ1. Σίγουρα δε θα ζητήσει παραπάνω τάση από αυτή στα 500 όταν κατέβεις στα 450 με 4χ1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus

Στην φόρμουλα PL=6 και 450 fsb δεν το έχω καταφέρει και νομίζω δεν γίνεται με νορμάλ τάση μόνο στην Χ48 που έρχεται και από ότι φαίνεται και στη δική σου. Πιστεύω ότι αν βάλεις άλλες δύο ή θα χρειαστείς μεγαλύτερη τάση για το ίδιο PL ή θα το μειώσεις ένα και θα έρθεις πάνω-κάτω στην ίδια τάση. Ο Theodor μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό και όσοι έχουν 4χ1. Σίγουρα δε θα ζητήσει παραπάνω τάση από αυτή στα 500 όταν κατέβεις στα 450 με 4χ1

έτσι είναι περίπου.

στο σύστημα της υπογραφής είμαι περίπου έτσι

στοκ ρεύμα ΝΒ, 2.19 μνήμες

δοκίμασα PL 6 αλλά έφαγα μαύρο σε νορμάλ ΝΒ ρεύματα <1,45

το θέμα είναι ότι η dfi έχει κάτι pull phases και τα αλλάζει μόνη της, οπότε δε ξέρω εάν έφταιγε αυτό.

σίγουρα θέλει μπόλικο ρεύμα στο ΝΒ όμως και δεν αξίζει

13h-primeblend-4050-tighttimmings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε παίχτη. nice. Πάντως ακόμα και να ζορίζεις λίγο το nb τα πάντα είναι πιο σφικτά στα 4x1 απο τα καλύτερα 2x2. Και τα mhz ακόμα πιο σίγουρα σε 4x1 GMH ;)

Πάντως η asus λόγο bug στα 1.25 bios setting(+auto το ίδιο κάνει) δίνει 1.55 real απ'ότι λένε. Είναι πολύ για 24/7(pl=6 πάντα για 450 με 2GB Ballistix);

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά υπάρχει στο latency και μπορώ να πω ότι είναι γύρω στα 10ΜΗζ.

Δηλαδή αν έχεις μνήμες 4χ1gb με 5άρια λόγω χαμηλού trfc,trrd και είναι στα 540

με 2χ2GB στα 550 θα έρθεις στα ίδια (στο περίπου). Αν δε μπορείς να παίξεις στα 570+ με τα 4 στικ

δεν πιάνονται τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Ωραίος ρε παίχτη. nice. Πάντως ακόμα και να ζορίζεις λίγο το nb τα πάντα είναι πιο σφικτά στα 4x1 απο τα καλύτερα 2x2. Και τα mhz ακόμα πιο σίγουρα σε 4x1 GMH ;)

Πάντως η asus λόγο bug στα 1.25 bios setting(+auto το ίδιο κάνει) δίνει 1.55 real απ'ότι λένε. Είναι πολύ για 24/7(pl=6 πάντα για 450 με 2GB Ballistix);

αν δεν έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες δε θα ανησυχούσα.

δεν είναι και λίγο αλλά δεν έχω ακούσει για προβλήματα σε P35 (μόνο παλιότερα για p965)

και λογικά το bug θα το διορθώσουν κάποτε :)

Αρχική απάντηση από Spyrus

H διαφορά υπάρχει στο latency και μπορώ να πω ότι είναι γύρω στα 10ΜΗζ.

Δηλαδή αν έχεις μνήμες 4χ1gb με 5άρια λόγω χαμηλού trfc,trrd και είναι στα 540

με 2χ2GB στα 550 θα έρθεις στα ίδια (στο περίπου). Αν δε μπορείς να παίξεις στα 570+ με τα 4 στικ

δεν πιάνονται τότε.

το αποτέλεσμα απο τις δικές μου είναι τελείως στο περίπου.

έβαλα 2.19 απο την αρχή και τα Mhz που ήθελα.

μόνο τα timings έσφιξα λίγο.

99% θα παίζουν και με λιγότερο ρεύμα ή σε περισσότερα mhz (υπολογίζω >1110)

πάντα για Memtest/orthos stable

Link to comment
Share on other sites

NoDsl έτσι για συγκρίση σε αυτά που ζητάς έχω τα ζευγάρια

540/PL7/strap333 vs 562/PL8/strap266

17kv00mh2gfdthkdp70j.jpg

540/PL8/strap333 vs 562/PL9/strap266

69c9fxc3hwvwzkz6smdn.jpg

Eπομένως για να είσαι στα ίδια με μικρότερο PL θέλεις ~10ΜΗz πάνω.

Link to comment
Share on other sites

nice. dange!

Αν και νομίζω οτι μπορείς να καλύψεις αρκετά απο τα 10mhz μέσω των καλύτερων timινγσ των gmh. ας πούμε για 24/7 έπαιζα με tRFC 25 και 2.2 volt στα 1125 με τις ballistix ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 20:24]

nice. dange!

Αν και νομίζω οτι μπορείς να καλύψεις αρκετά απο τα 10mhz μέσω των καλύτερων timινγσ των gmh. ας πούμε για 24/7 έπαιζα με tRFC 25 και 2.2 volt στα 1125 με τις ballistix ;)

Ναι όσον αφορά το latency νομίζω εκεί περίπου είσαι στα 10ΜΗζ αρά μέσα είσαι :T:

53.2ns είχα με τα 2GB / trfc = 25 / 5-5-5-5 / tWR = 4 .tRRD = 2 που είναι τα διαφορετικά

για τα 540/PL=7

Εδώ η σύγκριση με μόνη αλλαγή όμως άλλος επεξεργαστής, αριστερά τα 4 γίγκα με pl =7 strap 266 / 562 και δεξία τα δύο γίγκα με pl7 / 540 /strap333 αλλά με 5-5-5-12 και δεν είμαι σίγουρος για tWR =6 ή 4 αλλά σίγουρα tRFC = 25:

7895iebfpnd1su2nbjcn.jpg

’ρα τα 2χ2 γίγκα με την προυποθεση ότι τα 4χ1 παίζουν όσο σφιχτά όσο τα 2χ1 θέλουν 20 ΜΗζ.

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο τεστ μπορεί να το κάνει και ο Τheodor βέβαια και να μας πει ακριβώς τις διαφορές

των 4χ1 από τα 2χ1 και σε τάσεις αλλά και σε subtimings όπου εκεί είσαι ακόμα πιο κοντά

σε αυτό που θες. Νομίζω βρίσκεις κ εσύ αλλά 2χ1 να παίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 20:49]

To ίδιο τεστ μπορεί να το κάνει και ο Τheodor βέβαια και να μας πει ακριβώς τις διαφορές

των 4χ1 από τα 2χ1 και σε τάσεις αλλά και σε subtimings όπου εκεί είσαι ακόμα πιο κοντά

σε αυτό που θες. Νομίζω βρίσκεις κ εσύ αλλά 2χ1 να παίξεις...

Μόλις π(α)ιστώσουν τις μνήμες στο e-shop θα πάω να πάρω άλλο ένα κιτάκι...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από felix

Spyrus το κιτάκι της Corsair που έχει το Πλαίσιο υπάρχει περίπτωση να αξίζει? Πώς και δεν το έχεις αγγίξει?

http://forums.hardwarezone.com.sg/showthread.php?t=1881921

http://forums.hardwarezone.com.sg/showthread.php?t=1777257&page=3

Πολύ καλό δείγμα και αυτές ίσως καλύτερες από τις Muskin αλλά προσοχή να δείτε αν είναι revision 4.1

Εdit: νέα δεδομένα οπότε κλοκάρει αυτό το revision...δοκίμασέ τες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.