Jump to content



Αλλα δειχνει το CPU-z αλλα το memset...


qbiefox

Recommended Posts

Αγορασα προσφατα ενα pc επειδη το βρηκα σε πολυ καλη τιμη. Εχει εναν P4 prescott στα 2.93 GHz , MSI 915P combo μητρικη και 2x 512 PC3200 DDR1 Hynix Ram

Το προβλημα ειναι το εξης, ενω στο BIOS ρυθμιζω την μνημη στα 400 (200), το cpu-z στα windows την βλεπει να τρεχει στα 266 (133). Αντιθετα το memset, την βλεπει κανονικα στα 400(200). BIOS εχω το τελευταιο. Ποιο απο τα 2 ισχυει και γιατι παρουσιαζεται αυτη η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο μου ειχε συμβει και εμενα καποτε σε εναν athlon xp μονο που τοτε δεν ειχα κοιταξει τι ελεγε το μεμτεστ...ειχα δει μονο οτι δεν συμφωνουσαν το BIOS και το cpu-z...Αιτια για αυτο οσο και αν εψαξα δεν βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που αργησα να απαντησω αλλα ειχα δουλεια στο δωματιο μου (βαψιμο) και ετσι δεν ειχα pc και χρονο για καποιες μερες. Το memtest λεει ακριβως το ιδιο, οτι ειναι στα 133 (266). Ουσιαστικα τρεχουν με διαρετη 1:1. Τι μπορω να κανω? Οταν bootαρει το pc, to bios τις βλεπει σαν 400αρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε, αλλα γιατι και το cpu-z και το memtest τις Βλεπουν 266? Αλλωστε και τα 2 αυτα ειναι πολυ αξιοπιστα προγραμματα. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει :confused: Εμενα κατι μου βρομαει. Το pc ειναι μεταχειρισμενο, τωρα το πηρα σε ξεφτιλα τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi

Ναι ρε, αλλα γιατι και το cpu-z και το memtest τις Βλεπουν 266? Αλλωστε και τα 2 αυτα ειναι πολυ αξιοπιστα προγραμματα. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει :confused: Εμενα κατι μου βρομαει. Το pc ειναι μεταχειρισμενο, τωρα το πηρα σε ξεφτιλα τιμη...

Μπορεί πολύ απλά να μην αναγνωρίζουν σωστά τις μνήμες τα εν λόγο προγράμματα.

Τί μπορεί να βρωμάει δηλαδή, να έχουν χακάρει το BIOS για να δείχνει 200 ενώ είναι 133 οι μνήμες ;;;

Link to comment
Share on other sites

200αρες ειναι οι μνημες σιγουρα, το γραφει και το αυτοκολλητο πανω, αλλα τις βλεπει και το cpu-z ετσι στην καρτελα spd (τι υπαρχει στο καθε slot ξεχωριστα). Ομως στην καρτελα memory λεει οτι τρεχουν στα 133. Πιστευω οτι ειμαι κατανοητος, θελετε κανα screenshot να το δειτε και μονοι σας?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω auto παιζουν ακριβως οπως οταν βαζω (400), δλδ το bios τις βλεπει στα 200 (400) αλλα τα υπολοιπα στα 133 (266). Αν ομως βαλω 333, το bios βλεπει 333, αλλα παιζουν στα 100 (200).

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη πανω combo γραφει. Λογικα ειναι η combo-f γιατι δεν εχει ide raid. Στο site Msi Global τις εχει μαζι. Τι ρολο παιζει ποια απο τις 2 ειναι? Αφου η μονη διαφορα ειναι αυτη. Το pc ειναι Fujitsu Siemens. Το bios ειχε ειναι το 1.6, οχι ομως της msi, αλλα πειραγμενο απο την Fujitsu Siemens (ειχε κομμενο το cell menu). Το προβλημα αυτο το εκανε και εκεινο το bios για αυτο της περασα to 1.9 της msi. Κανει το ιδιο και τωρα... Αν θες να σου δειξω φοτο απο το bios πες μου να σου βγαλω pic.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.