Jump to content



Αλλα δειχνει το CPU-z αλλα το memset...


qbiefox

Recommended Posts

Εδώ

http://www.fixya.com/support/p298157-msi_915p_combo_f_7058050_motherboard/manual-15403/page-58

λέει το εξής:

1)Adjust DDR Memory Frequency When it is set to [Manual] in High Performance Mode, user can place an artificial memory clock limit on the system. Please note that memory is prevented from running faster than this frequency. Setting options: For DDR1: [Auto], [333], [400]. For DDR2: [Auto], [400], [533].

Εσύ έχεις DDR1 και είπες ότι είτε βάλεις auto είτε 400 βλέπεις το ίδιο.

Για το 400 όμως λέει ότι πρέπει να είσαι σε High Performance Mode

2)Adjusted DDR Memory Frequency This read-only item shows the DDR Memory Frequency you like to use, which will automatically change in accordance with the setting of Adjust DDR Memory Frequency. Please note you must reboot the system to let the change take effect.

Εδώ τι σου γράφει στο bios;

3)Adjust CPU FSB Frequency This item allows you to select the CPU Front Side Bus clock frequency (in MHz) and overclock the processor by adjusting the FSB clock to a higher frequency. Setting options: For CPU FSB200: [200]~[500] For CPU FSB133: [133]~[500]

Kάνω μια υπόθεση σύμφωνα και με το τελευταίο:

Εσένα λογικά το bios βλέπει fsb 133: βάζοντας auto ή 400 παίζει τις μνήμες 1:1. Για αυτό και τρέχουν στα 133.

Αν για παράδειγμα είχες μνήμες ddr2 στα 533 τότε θα έπαιζε με το 533 και θα ήταν 1:1.

Θα έλεγα να κοιτάξεις αν έχεις το τελευταίο bios. Επίσης για δοκίμασε και το 333 και μην

μπεις windows αλλά δες τι σου γράφει το memtest86+ μήπως και στις βάλει παραπάνω από 400 MHz.

Link to comment
Share on other sites

Adjusted DDR Memory Frequency στο bios μεσα φαινεται σαν 400, βασικα οτι του δηλωνεις εσυ σου δειχνει. Αν βαλεις 333 δειχνει 333, αν 400 δειχνει 400, αν βαλεις auto δειχνει οσο πιανουν οι μνημες σου (δλδ 400)

Αν βαλω 333 στο bios, τοτε το μεμτεστ δειχνει οτι οι μνημες ειναι 100mhz. Bios εχω το τελευταιο, 1.9. Πραγματικα εχω πελαγωσει, δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να φταιει...

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω νέο θέμα:

στο σύστημα της υπογραφής έχω αυτή την μνήμη (2x1GB).

Transcend Ram 1GB DDR2 DIMM PC2 6400-800 (JM)

αυτή στα πόσα είναι χρονισμένη; το πρόγραμμα μου δείχνει στα 400ΜΗz. :(

μάλλον θα μπερδεύτηκα γιατί είδα το 800 και νόμισα ότι είναι 800αρα.:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 06:47]

Adjusted DDR Memory Frequency στο bios μεσα φαινεται σαν 400, βασικα οτι του δηλωνεις εσυ σου δειχνει. Αν βαλεις 333 δειχνει 333, αν 400 δειχνει 400, αν βαλεις auto δειχνει οσο πιανουν οι μνημες σου (δλδ 400)

Αν βαλω 333 στο bios, τοτε το μεμτεστ δειχνει οτι οι μνημες ειναι 100mhz. Bios εχω το τελευταιο, 1.9. Πραγματικα εχω πελαγωσει, δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να φταιει...

Για δοκίμασε και με μία DDR2 μνήμη στα 533 να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.