Jump to content



Sparkle 8800 GT 512MB review


aekaras9

Recommended Posts

Bρηκα ενα πολυ καλο review της Sparkle 8800 GT 512MB.Συγκρινεται με την XFX Fatal1ty Geforce 8800GTS 320MB και την Sparkle GeForce 8800GTS 320MB.Δειτε την διαφορα http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&articID=637 .Υπαρχει στο ΠΛΑΙΣΙΟ 217Ε http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1030361

Link to comment
Share on other sites

To plasio έχει και δεν έχει! στο σιτε λεει εχει - αν παρεις τηλ. δεν υπαρχει ουτε για δειγμα.

Αρκετά με την 8800GT και καλύτερα (λέω εγώ). Παω σε 8800GTS, που πλεον τη βρίσκεις πιο ευκολα από τη GT και αρκετά κατω από τα 300e. Ξέρω είναι λίγο ακριβά τα επιπλέον fps που δίνει αλλά επειδή την κόβω για πολύ φασαρια τη δουλειά με τη ζέστη της GT να μένει μέσα στο κουτί, θα προτειμίσω GTS που φυσάει προς τα έξω. Το καλοκαίρι με 40+ και χωρίς κλιματισμό βλέπω να βγαίνουν φλόγες....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά μια GIGABYTE 8800GTS - ακομη δεν την εβαλα αλλά επαθα λιγο σοκ! Το γομαρι ειναι πανω απο μισο κιλο και η σιδεριά που πατάει πανω σε GPU και μνήμες είναι μιλάμε ...μαντέμι σκέτο. Τα εσκασα βεβαια αλλά λιγο το σκότωμα της παλιάς λίγο το τιμολόγια με το ΦΠΑ λίγο η μείωση του φόρου (έξοδα γαρ - το επιτρέπει το επάγγελμα) έπεσα στα 150 περίπου πραγματική αξία (από 325). Εντυπωσεις μάλλον αυριο γιατί με κοιτάει λίγο αγρια η γυναίκα μου.... λολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman

Εγω εκανα παραγγελεια σημερα! Τι διαφορες στις επιδοσεις εχει με την καινουργια gts?

H gts είναι μία ελαφρά κλοκαρισμενη gt + 16 shader processors+ καλύτερη και μεγαλύτερη ψύκτρα. Δεν αξίζει η gts γιατί έχει και αυτή 512 μνήμη σε 256 bit memory bus οπότε δε θα δώσει τίποτα ουσιαστικό παραπάνω σε υψηλές αναλύσεις με φίλτρα, σε σχέση με τη gt.

Παρήγγειλα και γω την Sparkle gt, λέει θα ρθει Δευτέρα, να δούμε... :p Λογικά, αφού είναι η φθηνότερη gt στο πλαίσιο θα κάνουν τρελό spike οι πωλήσεις της Sparkle στην Ελλάδα, δε θα ξέρει τι συμβαίνει.Έχει δοκιμάσει κανείς την VF900 σε 8800gt; μπαίνει χωρίς πρόβλημα; Ρωτάω επειδή την έχω ήδη αν είναι να την ανακυκλώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από τη GTS: τραβάει στην ανηφόρα (μη ζητάτε benches - δεν είμαι του αθλήματος), δεν ακούγεται ΚΑΘΟΛΟΥ σε 2D, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου σε 3D αλλά μάγκες σε 3D (Crysis π.χ.) κάτι σιδεριές από το σασί/ψύκτρα που φαίνονται στο πλάι δεν πιάνονται! ΖΕΜΑΤΑΕΙ. Λογικά πρέπει να δουλεύει σε χαμηλές στροφές το φουρφούρι ακόμη και σε 3D για αυτό δεν ακούγεται. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με RivaTunet για Τ και fan γιατί δεν δίνει επιλογές για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.