Jump to content



Απορία για Ram


redbighunter

Recommended Posts

θέλω να βάλω 4 ή 8 Gb ram! πρεπει ντε και καλα να εχω xp 64 bit ή vista 64 bit? δεν μπορώ με 32 bit λειτουργικό? ποιες ram προτίνετε για 4 ή 8 Gb ddr2?

Link to comment
Share on other sites

Τα 32bita λειτουργικα εχουν max memory addresses για 4gb ... Μεσα σε αυτα και μνήμη της gpu και αλλες διευθυνσεις προρυθμισμενες ... Πρακτικα 3+ gb μνήμη θα σου δεί οσο κι αν βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ipparxos [Σήμερα, στις 01:02]

Ρωτάω εδώ για να μην ανοίξω νέο thread. Σε μητρική P5B-E, τι συχνότητας μνήμες μπορώ να τοποθετήσω χωρίς overclocking;

Τα default που θα δοyλευουν οι μνημες σου εξαρτωνται απο το default FSB του επεξεργαστη σου.

CPU 200FSB --->RAM 400

CPU 266FSB --->RAM 533

CPU 333FSB --->RAM 667

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα ΜΟΒΟ Ρ5Ε WS PROFESSIONAL της ASUS και μνήμη 4x1 KINKGSTONE 8500d2 hyper extreme.Από το bios έχω βάλει την συχνότητα της μνήμης να δουλεύει στα 1066,που είναι και η ταχύτητα που υποστηρίζει.Όταν ανοίγω το μηχάνημα στην αρχική οθόνη μου λέει 1064ΜΗΖ duall ddr interleaved?Τι εννοεί με αυτό?Έπειτα όταν μπαίνω στα windows και τρέχω το cpu-z μου γράφει ότι έχω ταχύτητα 536 ΜΗΖ με ratio 1/2.Είναι εντάξει?Τρέχουν και οι 4 σε duall ddr στα 1066ΜΗΖ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για να βάλεις 3gb πώς είναι καλύτερο να γίνει η υλοποίηση ώστε να δολεύουν σωστά? Π.χ. για dual channel έπρεπε να βάλεις 2 από τα ίδια 2Χ1gb or 2x2GB. Στα 3 όμως τί γίνεται? χάνονται οι επιδόσεις? (σε ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα θελω να μου λυσετε μια απορια...

εχω ενα pc 2 χρονων και θελω να του βαλω κατι μνημες.Τωρα εχω πανω 2χ512 pc3200 και δουλευουν dual chanel.Η ερωτηση ειναι η εξης:

Πρεπει οι καινουργιες μνημες (θα βαλω 2χ1gb) να ειναι pc3200 οπωσδηποτε?

Κ απο timing θα πρεπει να βρω να ειναι το ιδιο ή δεν παιζει ρολο?

Το λεω αυτο γιατι θελω να λειτουργουν ολες οι μνημες σωστα και με dual chanel

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα θελω να μου λυσετε μια απορια...

εχω ενα pc 2 χρονων και θελω να του βαλω κατι μνημες.Τωρα εχω πανω 2χ512 pc3200 και δουλευουν dual chanel.Η ερωτηση ειναι η εξης:

Πρεπει οι καινουργιες μνημες (θα βαλω 2χ1gb) να ειναι pc3200 οπωσδηποτε?

Κ απο timing θα πρεπει να βρω να ειναι το ιδιο ή δεν παιζει ρολο?

Το λεω αυτο γιατι θελω να λειτουργουν ολες οι μνημες σωστα και με dual chanel

Πες μας τι μητρική έχει και θα σου πούμε τι να βάλεις ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμη δεν μπορω να σου πω με ακριβεια γιατι δεν εχω τα χαρτια μαζι μου.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ειναι gigabyte με socket 939(εχει πανω εναν athlon 3000+) και με pci-e.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.