Jump to content



E6600 Πρόβλημα Ο/C


Demis_1416003266

Recommended Posts

Παιδες εχω ενα προβλημα κα8ως ξεκινησα το O/C αλλαζοντας στην αρχη τo Bus Speed απο τα 244 στα 277 μετα 299 και μετα στα 333 και ολα καλα φτανοντας στα 2.999.6 Mhz... αργοτερα στα 366 το μηχανημα ξεκιναγε (δεν εκανε κανενα ηχο -system beeb που εκανε συνηθως- να καταλαβω οτι δουλευει) και δεν εδινε σημα στην οθονη.... Καμια ιδεα κανεις? Μη γελασετε καθως ειμαι καινουργιος στο θεμα αλλα υποψιαζομαι οτι καηκε η καρτα γραφικων...

Mobo: P5B Deluxe

CPU: E6600

RAM: 1Gb@667

VGA: 7300GS NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

κλεισε το psu και βγαλε την μπαταρια απο την μητρικη για 1 λεπτο.ξαναβαλε την μπαταρια δωσε ρευμα στο psu και μπουταρε.

μην πανικοβαλεσε ετσι απλα,θα δουνε πολλα τα ματια σου.

την μπαταρια επανω στην μητρικη βγαλτην προσεχτικα με καποιο λεπτο κατσαβιδακι οδοντογλυφιδα η οτιδηποτε σχετικα αιχμηρο και ακινδυνο,μην ξηλωσεις καναν πυκνωτη.

αν εισαι νεος στο σπορ αρχισε να διαβαζεις εχει απειρο υλικο το φορουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως μετα αφου postara μου εσκασε ι ιδεα του psu και οντως δουλεψε..Με τη μπαταρια του Bios που ειχα δοκιμασει πιο πριν δεν εκανε απολυτως τπτ..

Τωρα δουλευω στα 2.996 ,4 με 1,37V me Bus speed στα 333 παραπανω για παραδειγμα 366 δε bootarei το συστημα..

Τhnx για την απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Με τάση στο Chipset και παραπάνω τάση στο CPU, αλλά και στο VTT θα παίξει μία χαρά. Επίσης διάβασε στο Manual της μητρικής τι πρέπει να κάνεις σε περίπτωση που κάνει OC και δεν πετύχει. Θα βρεις πολύ ωραία πράγματα. Κάθε MOBO έχει τα κουμπιά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει καποιος πιο ενημερωμενος οδηγος σχετικα με το Ε6600 που να δειχνει step by step τα settings που χρειαζονται για το O/c??

Καθως περα απο την αλλαγη στον αριθμο του Bus speed δε γνωρίζω να κάνω. . .δουλευω με Νερο!

Μη παρεξηγηθω δε τα 8ελω ολα ετοιμα..just a LittLe heLp..

ThnX

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος για τον 6600 και να υπηρχε θα σου ηταν αχρηστος γιατι ο καθενας συμπεριφερεται διαφορετικα οδηγο για την μητρικη ψαξε καλυτερα.

Θα υποθεσω πως οι μνημες σου ειναι 800ρες

Πηγαινε στο jumperfree configuration και βαλε

pci express 100

pci clock 33

spread spectrum Disable

Memory Voltage 1.9 (εξαρταται απο τις μνημες αλλα νομιζω τουλαχιστον μεχρι τα 800 εισαι οκ)

Cpu Vcore (ξεκινα απο εκει που εισαι και αν σε παιρνει απο θερμοκρασιες ανεβαινεις)

Fsb termination voltage 1.3

NB Vcore 1.45

SB Vcore 1.6

ICH 1.057

Με αυτα τα ρευματα η μητρικη σου εχει ανετα τουλαχιστον τα 400

Ασε και τα timming των μνημων by SPD

Στη συνεχεια ξεκινα να ανεβαζεις vcore (για καθημερινα δεν θα προτεινα πανω απο 1,4) και fsb τσεκαροντας σταθεροτητα

Μολις βρεις το συχνοτητα που θα δοuλευει καθημερινα ο επεξεργαστης δοκιμασε να κατεβασεις τα ρευματα σε NB και SB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο πολυ καιρο και απο αρκετες φιλοτιμες μου προσπαθειες να τον ανεβασω λιγο πανω απο τα 3Ghz το αποτελεσμα ειναι το ιδιο 0 . Τπτ δε καταφερα.

Blindy εκανα ακριβως ολα τα steps που μου είπες και τα νουμερα που έδωσε ηταν σαν να ειχα απλα πειραξει το Bus speed στα 333. Οτιδηποτε αλλο και να δοκιμασα δε λεει να μου bootarei το συστημα..

**Μου φενεται δε με παει καθολου το O/c και θα βρω κανενα αλλο hobby..**

Link to comment
Share on other sites

Με τα παρακάτω settings :

E6600 @ 2.996Ghz

FSB: 1331

VCore Voltage: 1.4v

Memory Voltage: 1.9v

1.2V HT Voltage: 1.25v

NB Core Voltage: 1.25v

SB Core Voltage: 1.50v

Ich : 1.057

Ποσο παραπάνω να ανεβασω ??

Ακομη δεν εχω καταφερει να τον παω πανω απο 3Ghz.. :boxed:

tEMP Δωματίου 27C

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Demis_ [Σήμερα, στις 21:08]

VCore Voltage: 1.4v

Memory Voltage: 1.9v

1.2V HT Voltage: 1.25v

NB Core Voltage: 1.25v

SB Core Voltage: 1.50v

Ich : 1.057

Το μονο ανεβασμενο σε αυτα ειναι το Vcore αλλα αφου λες πως δοκιμασες τα settings μου

(ΝΒ 1,45 SB 1,6) και αν δεν ανεβαινεις δινοντας vcore τοτε μαλλον κατι γινεται με τις μνημες σου.Στα 3G πας απο bios η απο clockgen?

Οι μνημες ειναι 1/1 (σε fsb 333 οι μνημες σου 1/1 ειναι ηδη 667)?

Δες με cpuz τι timmings σου δινει το by SPD και αν ειναι 4ρια αλαξε το σε manual και κανε τα 5ρια

Εχε υποψη σου πως η p5b dlx χωρις vcore mod στο 1,4 δινει 1,35 πραγματικο αν θυμαμε καλα

(μπορεις να το δεις απο το harware monitor στο βιος η με το τελευταιο cpuz)

Link to comment
Share on other sites

Στα 3G μονο απο bios το clockGen δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε..

Στη μνηνη το cpu-z μου δινει διαιρετη 1/1 με freq: 333 kai timings 5-6-6-18 :blink: :blink:

By spD @333mhz μου δινει 5-5-5-15 ...

:wall: :wall: Τωρα τι κανω. . . .?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.