Jump to content



ψηφιοποίηση φωτογραφικού υλικού...


Recommended Posts

Χεχε, οριστε και ενα 100% crop απο το αρχικο tiff:

95o1ab.jpg

Ψηφιοποιημενο με το film scanner NIKON Coolscan V ED στα 4000 dpi, το οποιο προτεινω σε οποιον θελει να ψηφιοποιησει ολα του τα αρνητικα, θετικα και ασπρομαυρα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πόση ωρα θα παίρνει :hmm:

Περιπου 20 δευτερολεπτα το καθαρισμα με πανακι της 6αδας, για να φυγουν οι σκονες.

14 δευτερολεπτα το preview των 6 στασεων.

2λεπτα και 40 δευτερολεπτα το σκαναρισμα 1 στασης. Ο χρονος ειναι αρκετος, λογο και του ενεργοποιημενου Digital ICE (καθαρισμα της φωτο απο τυχον γρατζουνιες και σκονες του αρνητικου, κανει καταπληκτικη δουλεια!)

Το αποτελεσμα ειναι ενα tiff με 48 bit χρωμα μεγεθους 5959x3946 pixels και 134.8 MBytes.

Παρολα αυτα η φωτογραφία φαίνεται σαν να εχει τραβηχτεί απο ψηφιακή

Αυτο τωρα ειναι καλο η κακο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απ' οτι εχω δει το 5000 σκαναρει και 40αδα ακοπο αρνητικο-θετικο ενω το δικο μου μονο 2αδα εως 6αδα κομμενα. Τα slide τα σκαναρει και κομμενα 2αδα εως 6αδα και ενα-ενα σε πλαισιο.

Επισης το 5000 κανει multipass εως 16 φορες, το δικο μου μονο 1. Δεν ξερω κατα ποσο βελτιωνει το σκαναρισμα αυτο το χαρακτηριστικο. Εχει κανεις το 5000 η το 9000 να μας πει;

Το σκανερ το αγορασα μισο-μισο με ενα φιλο για να σκαναρουμε τα αρνητικα μας. Μεχρι τωρα εχω σκαναρει μονο εγω τα δικα μου, εχουμε ακομα να σκαναρουμε τα δικα του και του πατερα μου. Δεν το πουλαμε, τουλαχιστον για 9 (και βαλε) μηνες ακομα, μεχρι να τελειωσουμε τη δουλεια. Οσο για την ενοικιαση, δεν ξερω, μια και δεν ειναι μονο δικο μου.

EDIT: Πειτε κανενα χωρο να σας ανεβασω εικονες πληρους μεγεθους να δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα μπορείς λογικά, αν και δεν ξέρω αν έχει όριο στα 100Mb/file

http://www.megaupload.com/

1) Θέλω να δώ μέχρι πόσο μικραίνει το μέγεθος της εικόνας (σε mb) χωρίς να χαθεί πολύ λεπτομέρεια.

2) Να μάθω αν στο 5000 ο χρόνος όλης της διαδικασίας είναι μικρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα καταφερα στο megaupload, μετα απο 2 .rar και ενα .tif που δεν ανεβηκαν, τα παρατησα.

1) Αμα καταφερω ποτε να κανω upload @εσε με... I keep trying...

2)Μη σε νοιαζει ο χρονος, οταν σκαναρεις 6αδες, το βαζεις, κανεις κατι αλλο και μετα απο ενα 12λεπτο ειναι ετοιμο και βαζεις την επομενη 6αδα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μία από ένα Lide 500F

Το μηχάνημα αυτό καμμία σχέση δεν έχει από τα άλλα που αναφέρατε παραπάνω, αλλά νομίζω πως είναι αρκετά καλό για έναν χομπίστα φωτογράφο να μεταφέρει τα αρνητικά του. Μεγάλο μειονέκτημα είναι η αδυναμία ταυτόχρονης μεταφοράς μπόλικων καρέ.

post-135-1416074103,5936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Το σκανερ το αγορασα μισο-μισο με ενα φιλο για να σκαναρουμε τα αρνητικα μας. Μεχρι τωρα εχω σκαναρει μονο εγω τα δικα μου, εχουμε ακομα να σκαναρουμε τα δικα του και του πατερα μου. Δεν το πουλαμε, τουλαχιστον για 9 (και βαλε) μηνες ακομα, μεχρι να τελειωσουμε τη δουλεια. Οσο για την ενοικιαση, δεν ξερω, μια και δεν ειναι μονο δικο μου.

Μετά απο 4 χρόνια σχεδόν αφού τώρα βρήκα κάποια χρήματα και χρόνο είπα να ολοκληρώσω το εγχείρημα!

Το έχετε ακόμα το μηχάνημα?

Το δίνετε/νοικιάζετε?

Υπάρχει κανείς άλλος που θέλει να "συνεταιριστούμε"?

Τα νικον είναι απο ότι διαβάζω

Filmscanner Rangliste Vergleich Gegenόberstellung: Diascanner Test Leistungsdaten Film-Dia-Scanner, Bewertung, Empfehlung

απο τα καλύτερα και με διαφορά.

Δυστυχώς δε βγαίνει πλέον και μόνο μεταχειρισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?

PacificImage Electronics

ή

https://reflecta.de/en/products/detail/~id.17/reflecta-RPS-7200.html

Τα οποία είναι ακριβώς τα ίδια?

Δυστυχώς 500++ ευρώ στο ebay τα φοβάμαι ειδικά για μεταχειρισμένη συσκευή (Nikon coolscan που είναι κορυφή).

Το παραπάνω θα συνοδευτεί με SilverFast.

Μάλλον απο εδώ

Reflecta film scanner and slide magazine scanner, with SilverFast and IT-8 colour calibration - ScanDig GmbH

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.