Jump to content



ψηφιοποίηση φωτογραφικού υλικού...


Recommended Posts

με αφορμή μια ζημιά φίλου )(υγρασία σε ένα κουτί με ~εκατοντάδες φωτό)

άρχισα να ψάχνω πως θα περάσω και εγώ τις δικές μου σε cd

κύρια ανάγκη λοιπόν η σάρωση αρνητικών φιλμ

πέρασα από τα fnac για μια πρώτη γεύση

0,43 /καρέ

γεια σας και χάρηκα που τα είπαμε δηλαδή κανονικά.

μου είπε όμως κάτι χρήσιμο η υπάλληλος

αναφέρθηκε σε ανάλυση καρέ 4Μpixel και 7Μpixel ,χοντρικά

αναλογιζόμενος λοιπόν την ανάλυση των σαρωτών φρίκαρα

σε μια επιφάνεια όση του φιλμ τι ανάλυση δίνει ένας "οικιακός" σαρωτής

με προσαρμογέα διαφανειών /φιλμ?

έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο?

σε μικρή η μεγάλη κλίμακα?

εμπειρίες απο σάρωση αρνητικών?

Αν έχετε κάτι να προτείνετε απο τεχνικές ή μηχανήματα ή αυτόνομες λύσεις ευπρόσδεκτο

Link to comment
Share on other sites

αν στα βαλει στο χρωμογραφο, η τιμη που σου εδωσε ειναι υπεροχα χαμηλη.

αν στα βαλει σε κυλινδρικο, η τιμη ειναι νορμαλ.

Δεδομενου οτι σου πε για 4-7Mp λογικα δε θα τα βαλει σε ενα απλο flatbed σκαννερακι.

Λογικα μαλλον, θα παιζει ενα εξειδικευμενο μηχανημα που θα κανει αυτη τη δουλεια και

θα ναι μια μιξη "blowup" και σαρωματος.

επισης στα φωτογραφικα φιλμ δεν εχεις ραστερ (οκ εχει και αυτο κοκο αλλα ειναι πραγματικα αμελητεο ακομα και για επαγγελματιες) οποτε μπορεις να φουσκωσεις χωρις να γινει κομματια η φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Στο να βρω δηλαδή μια καλή λύση για να ψηφιοποιήσω τα φιλμ μου, έχω να προτείνω τα εξής:

Ή να απευθυνθείς σ ένα εξειδικευμένο εργαστήριο για να σου τα scannaroun, ή ν αγοράσεις ένα film scanner και να τα κάνεις μόνος σου.

Προτείνω την πρώτη λύση εάν έχεις λίγα φίλμ ή δεν έχεις χρόνο να τα κάνεις εσύ. Και τη δεύτερη, εάν έχεις όγκο από φιλμ και θέλεις να έχεις τον έλεγχο του αποτελέσματος. Ίσως σου βγει πιο φτηνά το όλο θέμα εάν έχεις πολλά φιλμάκια. Ένα πολύ καλό film scanner κοστίζει περίπου 1500 ευρώ. Αλλά θα κάνεις άψογα τη δουλειά που θέλεις. Βέβαια υπάρχουν και πολύ φτηνότερα 500, 700

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eχει κανεις να προτεινει καποιο μαγαζι που κανει καλη κ προσεγμενη δουλεια (κ φυσικα σχετικα οικονομικα) στην Αθηνα? Eστω κ σιγα σιγα πρεπει να γινει η ψηφιοποιηση των αρνητικων για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ,

σκέφτηκα να βρεθούμε 2-3 άτομα και να αγοράσουμε ένα scanner (~700 ευρώ της Nikon ενα τυχαίο που είδα)

να κάνουμε τη δουλίτσα μας και μετά να το ξαναπουλήσουμε.

Επειδή είμαι λίγο ψείρας, θα προτιμούσα να την κάνω τη δουλειά μόνος μου.

Η ιδέα μου σας φαίνεται εφικτή?

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα αρνητικά μου είναι ολίγον κατεστραμμένα, μιας και είναι πεταμένα από εδώ και από εκεί την τελευταία δεκαετία.

Αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να βγάλει σε jpg.

http://i597.photobucket.com/albums/tt59/Web_Hunter/10016.jpg

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα που το είχα κοιτάξει είχε περισσότερη ποικιλία

στα γρήγορα βρήκα αυτόν ο οποίος θα ανέβει εννοείται (είναι και reserved priced)

άλλος ένας

κάποιον discontinued κοιτούσα ή ακόμα και νέο μοντέλο, αλλά ανεβαίνει στα 1000+ ευρώ

Πώς τι βλέπετε την ιδέα μου? (Καλύτερα αν θέλουν πολλοί να γίνει σε μικρά groups 3-4 ατόμων για περισσότερη ασφάλεια και επειδή το μηχάνημα ο καθένας θα το κρατάει 1-2 μήνες (φεύγω στρατό οπότε το παίρνω τελευταίος :) ))

Link με τελειωμένες δημοπρασίες (χρειάζεται sign in). Έχει και κάτι coolscan 5000 στις 800 λίρες απο ότι είδα.

Nikon Site

Χωρίς πολύ ψάξιμο (μιας και Nikon/Canon/Epson είναι εγγύηση σε αυτά) νομίζω ότι ένας coolscan 5000 μας αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

1221x1798!

στα 300dpi αν δεν κάνω λάθος θα έπρεπε να έχεις κάτι να σκανάρεις 10cmχ15cm 4"x6"

για να σου δώσει την παραπάνω ανάλυση ,αν δεν απατώμαι

τι μαγικό έχεις κάνει ή κάνω τόσο λάθος?

dpi*dots=αρχικό μέγεθος(inches)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.