Jump to content



Νεο συστημα ετοιμο για overclock


glikas1416003282

Recommended Posts

Καλημερα σε ολο το forum και καλη χρονια σε ολους.Σαν νεο μελος και εγω ειμαι ετοιμος για overclock θελωντας να βοηθησω την ομαδα στην παγκοσμια καταταξη.Εδω και 10 μερες περιπου εχω ετοιμο ενα συστημα που αποτελειται απο

intel qx9650

asus maximus extreme 601 bios

cellshock ddr3 1800 x2

asus 8800gtx

Για ψυξη χρησιμοποιω thermalright ultra extreme 120+120cm fan scyth s-flex

Επειδη τοσο καιρο το pc κοιμοταν ειπα να το ταρακουνησω λιγακι :p :p

Μπηκα στο bios αμεσως αλλα επαθα ενα ψιλοσοκ απο τις ρυθμισεις και χρειαζομαι βοηθεια

Για αρχη λεω να τον δουλεψω οσο γινεται με ασφαλεια να δω πως παει απο θερμοκρασιες.

Διαβασα γενικα οτι δουλευει ανετα στα 4ghz οποτε λεω να ξεκινησω απο εκει

Λοιπον ακουω ρυθμισεις δοκιμαζω και ποσταρω αποτελεσματα με screenshots

ps:Ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω extreme cpu καθως ο e6600 που ειχα τον δουλευα στα 3,6 σταθερα συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το συστημα που εχεις ειναι απλα top...

Κ μιας κ θες να δωσεις ποντους... Κανονισε να συναντηθεις με καποιο απο τα παιδια που το κατεχουν το αθλημα ωστε και να μαθεις πιο ευκολα και να δωσεις και περισσοτερους ποντους...

Εγω προτεινω καποιο benchοπαιδι να ερθει σπιτι σου ή να πας εσυ το pc στο δικο τ και να το δουλεψετε παρεα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες φιλε μου απλα ειναι καπως δυσκολο για μενα λογο δουλειας να μεταφερω το pc στην αθηνα(απο τρικαλα ειμαι).Οποτε ως δευτερη λυση πιστευω οτι ειναι ευκολο για τους guru του overclock να μου προτεινουν ρυθμισεις ειτε απο εδω ειτε μεσω messenger και να ποσταρω αποτελεσματα.Με την πρωτη ευκαιρια που θα εχω θα κατεβασω το pc αθηνα και θα το αφησω στα χερια των ειδικων για overclock

Link to comment
Share on other sites

Διστυχως με συμβατικα μεσα ψυξης δεν θα καταφερεις και πολλα εως τιποτα.Ακομα και με ξηρο παγο μην περιμενεις πολλα.Ειναι μεγαλος ο ανταγωνισμος σε αυτου του ειδος hardware;)

Link to comment
Share on other sites

Και μονο ο χαβαλες του overclocking ειναι αρκετος για να αξιζει τον κοπο:D

Απλα επειδη δεν ξερω αν το εχεις ψαξει,σου λεω οτι δεν αρκει πλεων το ακριβο hardware για να εχεις σεβαστα αποτελεσματα.

Οτι και αν κανεις,καλη επιτυχια και καλη διασκεδαση:T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω phil τα παντα για να ανεβασουμε την ομαδα;) ;)

Spyrus φιλε εχω μπερδευτει τοσο πολυ με το bios να φαντασεις οταν τρεχω τις μνημες default timings 1800mhz o cpu παει στα 4.7 αυτοματα γιαυτο χρειαζομαι καποια βοηθεια στις ρυθμισεις του bios

Link to comment
Share on other sites

’μα είναι καρά-stable εκεί σε χαλάει που πάει αυτόματα; :hehe:

Just kidding.

Μπορείς να διαβάσεις κάποιο review της μητρικής σου για να δεις

τις ρυθμίσεις. Για αρχή θα έλεγα να φτιάξεις ένα bootable cd με το memtest86+ 1.7x.

Να τεστάρεις τις μνήμες. ’ρχισε να ανεβάζεις τη cpu σιγά σιγά με βήματα των 5-10 MHz με πολλαπλασιαστή ας πούμε 10 και μπαίνε windows χωρίς να πειράζεις τάση.

Αν φας restart πριν μπεις τότε αρχίζει και ζητάει ρεύμα. Δίνεις το αμέσως παραπάνω

και ξαναμπαίνεις. Παίξε με διαιρέτη 1:1 στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.