Jump to content



Aπορία για 4gb hyper extreme kingstone


el.greco.1978

Recommended Posts

Έχω ένα ΜΟΒΟ Ρ5Ε WS PROFESSIONAL της ASUS και μνήμη 4x1 KINKGSTONE 8500d2 hyper extreme.Από το bios έχω βάλει την συχνότητα της μνήμης να δουλεύει στα 1066,που είναι και η ταχύτητα που υποστηρίζει.Όταν ανοίγω το μηχάνημα στην αρχική οθόνη μου λέει 1064ΜΗΖ duall ddr interleaved?Τι εννοεί με αυτό?Έπειτα όταν μπαίνω στα windows και τρέχω το cpu-z μου γράφει ότι έχω ταχύτητα 536 ΜΗΖ με ratio 1/2.Είναι εντάξει?Τρέχουν και οι 4 σε duall ddr στα 1066ΜΗΖ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον τελευταίο καιρό (μην το πάρεις προσωπικά) σκάνε ερωτήσεις από παιδιά με τρελό hardware (ακριβή μητρική μνήμες κλπ) και ρωτάνε πράματα όπως:

1)Τι είναι το 1:1;

2)Ποιο είναι το fsb μου;

3)Πως βλέπω που τρέχουν οι μνήμες μου ....

τραβώ τα βυζιά μου...α ρε γαμώτο πόσο τοπ hardware πάει χαμένο και εμείς προσπαθούμε από τα value να ρουφήξουμε το μεδούλι...

Σόρρυ δεν πάει σε κανένα προσωπικά απλά μια παρατήρηση του τελευταίου διμήνου +

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που σκέφτηκα είναι να γίνει ένας οδηγός νέος (για την πλατφόρμα core duo μιας και είναι η

πλειοψηφία αυτόν τον καιρό) γιατί αυτοί που έχουμε εδώ είναι παλιοί.

Βέβαια κάθε μητρική έχει άλλες ρυθμίσεις αλλά πάνω κατώ οι ίδιες αρχές ισχύουν.

Και πέρα από αυτό κάποια βασικά π.χ. μεγάλο πρόβλημα αντιμετωπίζουν όσοι πέρνουν μνήμες που χρειάζονται

τάση για να παίξουν ακόμα και στα default και εκεί δεν μπουτάρουν διάφορα σετάπ. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Eιδικά αν τις έχεις πάρει στα μισά λεφτά και 50% οverclocked :flower:

Όσον για την απορία του παιδιού είσαι οκ αν και το screenshot δε βοήθησε.

Το cpuz σου αναγράφει τα ΜΗz/2 λόγω DDR οπότε να είσαι στα 1066

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [11-01-2008 17:03]

Επειδή τον τελευταίο καιρό (μην το πάρεις προσωπικά) σκάνε ερωτήσεις από παιδιά με τρελό hardware (ακριβή μητρική μνήμες κλπ) και ρωτάνε πράματα όπως:

1)Τι είναι το 1:1;

2)Ποιο είναι το fsb μου;

3)Πως βλέπω που τρέχουν οι μνήμες μου ....

τραβώ τα βυζιά μου...α ρε γαμώτο πόσο τοπ hardware πάει χαμένο και εμείς προσπαθούμε από τα value να ρουφήξουμε το μεδούλι...

Σόρρυ δεν πάει σε κανένα προσωπικά απλά μια παρατήρηση του τελευταίου διμήνου +

Αυτο ξανα πες το..

Btw, DDR = Double Data Rate (εξου και το x2 που ειπε ο Spyrus).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.