Jump to content



Laing D5 Vario


elapse

Recommended Posts

Χμ, να ρωτήσω κάτι;

Έκανα παραγγελία την αντλία του θέματος από το πλαίσιο αλλά μου ήρθε αυτή (δείτε την επισύναψη).

Μάλλον δεν έπρεπε να μου στείλουν αυτή ε;

(Μη μου πείτε να βρω ρακόρ. Στην $%#πόλη που είμαι δεν βρήκα τίποτα μετά από δύο βόλτες γκρρρρ)

post-5714-1416073335,4436_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν από πίσω έχει ρυθμιστή από 1-5 έναν κόκκινο που ελέγχει την ταχύτητα της αντλίας τότε αυτή είναι.

Ρακόρ δεν μπαίνουν σε αυτή την αντλία... απλά βάζεις τη σωλήνα 1/2 και σφικτηράκι και είσαι ΟΚ.

Τώρα γιατί έχει σπείρωμα δεν ξέρω ... λογικά είναι καινούργιο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Αν από πίσω έχει ρυθμιστή από 1-5 έναν κόκκινο που ελέγχει την ταχύτητα της αντλίας τότε αυτή είναι.

Ρακόρ δεν μπαίνουν σε αυτή την αντλία... απλά βάζεις τη σωλήνα 1/2 και σφικτηράκι και είσαι ΟΚ.

Τώρα γιατί έχει σπείρωμα δεν ξέρω ... λογικά είναι καινούργιο μοντέλο.

Ίσως μπει σφηνωτά ο σωλήνας,αλλά κανονικα θέλει ρακόρ..

Υπάρχει από παλιά είναι ολόιδια με την κλασσική με τη διαφορά των σπειρωμάτων..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω θα προτιμουσα η δικη μου Laing D5 να επαιρνε ρακορ γιατι θα με βολευε καλυτερα μεσα στο κουτι... οποτε πριν κανεις οτιδηποτε τσέκαρε πως θα σετάρεις την υδροψυξη στο κουτι σου.... μπορει να σε βολευει εν τέλει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από elapse

Ο κλασσικός σωλήνας 1/2'' δεν μπαίνει με τίποτα. Τα θέλει τα ρακόρ σίγουρα.

Θα πάρω το πλαίσιο τηλ να δω αν μπορούν να μου την αλλάξουν.

Σπύρωμα από την μέσα μεριά οι τρύπες τις αντλίας έχουν? Το λέω γιατί η δικιά μου είναι τελείως διαφορετική από τη δικιά σου... αν δεν έχει σπείρωμα πως θα βάλεις ρακόρ?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε έναν υδραυλικό στην γειτονιά σου, συνήθως τα σπειρώματα είναι 1/2 της ιντσας. Σίγουρα θα έχει μια συστολή για το λαστιχό σου. Πάρε το και αυτό μαζί να το δεις αν κουμπώνει. το πολύ ένα ευρώ θα σου πάει και μετά βλέπεις για ''κανονικά'' ρακόρ.

Link to comment
Share on other sites

Σπείρωμα μόνο το εξωτερικό έχουν οπότε δεν μπορεί, έστω να βιδωθεί κάτι άλλο.

Τελικά πήρα το πλαίσιο, τους εξήγησα τι έγινε, μου ζήτησαν να κάνω επιστροφή της με έξοδα δικά τους και να εκδοθεί πιστωτικό. Με το πιστωτικό θα πάρω της swiftech που απ' ό,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα είναι η ίδια αντλία :)

Link to comment
Share on other sites

η αντλία αυτή παίρνει υποχρεωτικά ρακορ. Μάλλον εαν κρίνω από τη φωτογραφία πρέπει το σπείρωμα να είναι G 3/8 γιατί το G 1/2 είναι πολύ μεγάλο. Από κει και πέρα υπάρχει και η κλασσική έκδοση που δεν χρειάζεται ρακορ και βάζεις το σωλήνα πάνω με τη μία. Αφού στην αλλάζουν δεν νομίζω οτι έχεις πρόβλημα. DD D5 και swiftech 655 είναι ακριβώς οι ίδιες αντλίες εκτός το ότι η D5 πάει μέχρι τα 24V και η 655 μέχρι 13-14V. Από κάτι review που είναι διαβάσει το καλύτερο ήταν ~13,5V γιατί μετά πέταγε στο κύκλωμα πολύ θερμότητα και έτσι κακό έκανε στις θερμοκρασίες παρά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.