Jump to content



Πιθανες αιτιες που δεν συγχρονιζει το ρουτερ


hayabusa

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Δεν ειναι καλα τα στατιστικα της γραμμης παντως. Κυριως το snr ειναι παρα πολυ χαμηλο. Το δικο μου ειναι ελαχιστα παραπανω και ειμαι με dsl απλο μοντεμ και οχι dsl2+.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 10:56]

ναι, αλλα δειτε τα και εσεις....

2003034958598709337_rs.jpg

line attenuation και snr margin στο downstream εχεις προβλημα.αυτο οφειλεται σε κακη ποιοτητα χαλκου,πολλα χιλιομετρα χαλκου,υγρασια ,διαβρωση,περιβαλλοντικο θορυβο,η/κα πεδια υψηλης τασης κλπ κλπ.

το προβλημα βεβαια ειναι σχετικα μικρο και ισως με καποιο αλλο modulation να συχγχρονησεις πιο ψηλα.δοκιμασε και καποιο αλλο modem φιλου,μην αγορασεις ,να δεις απλα που συγχρονιζει .

αρχικα αποσυνδεσε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες,φαξ ,συναγερμους και συνδεσε το modem απευθεις στην γραμμη του οτε χωρις παρεμβολη φιλτρου.αν το attenuation παραμεινει στα επιπεδα του 35+ δεν μπορεις να κανεις κατι,θα παιζεις περι τα 10 mbit και ισως βελτιωθει μακροπροθεσμα χωρις ομως να γνωριζεις την αιτια ;)

επέλεξε καρφωτα πρωτοκολο adsl2 + στο modulation field.ισως ανεβεις κοντα στα 14-16

διορθωσε και τον τιτλο αν θελεις δεδομενου οτι συγχρονιζεις

Link to comment
Share on other sites

το μενου του speedtouch δεν το θυμαμαι απ εξω ,αν παιξεις μαζι του θα βρεις ολες τις επιλογες που θελουμε.αν με αυτο το modulation συγχρονιζεις εκει δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και τα αλλα ;)

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα ( στο adslgr νομιζω) οτι επειδη στο συηγκεκριμενο ρουτερ το modulation ρυθμιζεται αυτοματα δεν μπορει να αλλξει παρα μονο μεσω Telnet...Πρεπει να εχουν δικιο γιατι εχω ξεζουμισει τις ρυθμισεις του κα δεν εχω βρει κατι σχετικο...Οποτε μεχρι να μου πει καποιος πως μπορει να γινει (γιατι δεν εχω ιδεα )-αν χρειαζεται να γινει-θα μεινω αναγκαστικα με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Είσαι PPPoA, ή PPPoE ?

Όταν είχα κάνει αναβάθμιση από 2Μ στα 24Μ, με Forthnet, έπρεπε να το αλλάξω για να παίξει σωστά. Για δες το...

PPPoA (αυτο που προτεινει και ο ΟΤΕ)...εχω δοκιμασει και με PPPoE αλλα δεν αλλαξε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά νομίζω ότι το ISDN παίζει οριακά στα 8...

ειλικρινα ελπιζω να κανεις λαθος και να φταιει κατι αλλο....μου φαινεται πολυ περιεργο αν ειναι ετσι...δεν θα επρεπε να μου το εχουν πει απο το 134;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πάντως, σε εταιρία που είχαν ISDN και επίσης πολλά προβλήματα, μόλις άλλαξαν τις γραμμές που είχαν την ADSL σε PSTN τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας...

Nαι ε; Αρχιζω να μπαινω σε σκεψεις παλι...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.