Jump to content



Πιθανες αιτιες που δεν συγχρονιζει το ρουτερ


hayabusa

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ...

Το θεμα εχει οπως ακριβως το λεει ο τιτλος..Τι μπορει να φταιει ωστε να μην συγχρονιζει το ρουτερ αν λαβουμε υποψην οτι στη γραμμη δεν υπαρχει βλαβη και ολα τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Βάση παρομοίου προβλήματος ενός φίλου αυτές τις μέρες,

θα γίνεις μπαλάκι μεταξύ του *** και εναλλακτικού παροχέα.

Ο ένας το ρίχνει στον άλλο και ακρή δεν βγαίνει γιατί πέρα

απο σένα κανένας δεν έχει πρόβλημα.

Βέβαια παίζει η πιθανότητα κακής συνδεσμολογίας καλωδίων.

Πάντως συνιστώ να τους παίρνεις τηλεφωνο κάθε μέρα και να

τα χώνεις :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Tι πληροφορια ακριβως;

Τι σου κάνει, τι βλέπεις στο log, τι κινήσεις έχεις κάνει, αν έχεις μιλήσει με το csupport της εταιρείας ISP σου.

@ Γιάννης Ν: προσωπικά κανείς isp δεν μου έχει πει ότι φταίει ο ΟΤΕ όταν υπάρχει πρόβλημα. Παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος και όχι στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

θα γίνεις μπαλάκι μεταξύ του *** και εναλλακτικού παροχέα.

Βλέπετε ότι είστε προκατειλημμένοι?? Ο hayabusa έχει πΟΤΕ & πΟΤΕΝΕΤ...

Για να μη λέτε εμένα κολλημένο... :)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω και εγω απο εκεινην την "αποφραδα" μερα που ειπα στην ΑLTEC να μου κανει (free ) , την αναβαθμιση σε 24αρα (απο την προσφορα του ΡΑΜ) , απο τις 8/1 το μεσημερι , σταματησε να συγχρονιζει με οποιο και απο τα 2 ρουτερ δοκιμασα (linksys wag200g , sagem1500) και βρισκομαι στην φαση του πινγκ (πονγκ.. μολις παρω απαντηση απο τον οτε...)

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανές αιτίες που δεν συγρονίζει το modem-router σου είναι:

- Δεν έχει γίνει ακόμη ΠΛΗΡΗΣ μετατροπή της γραμμής σου απο PSTN σε ADSL

- Το spliter που χωρίζει τη τηλ. γραμμή σου στο router και στο τηλέφωνο είναι ελατωματικό και δεν συγχρονίζει...

- Το πιό κουφό και όμως ισχύει...!!: Κοίτα το καλώδιο που συνδέεται στο router.Απο το ΄διάφανο "κλιπσάκι" που έχει θα πρέπει να βλέπεις 2 χρώματα καλωδίων(δεν έχει σημασία ποια)

Αλιώς αν το καλώδιο έχει 4 δεν είναι για Internet...Είναι μόνο για συσκευή τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Καλησπερα σε ολους ...

Το θεμα εχει οπως ακριβως το λεει ο τιτλος..Τι μπορει να φταιει ωστε να μην συγχρονιζει το ρουτερ αν λαβουμε υποψην οτι στη γραμμη δεν υπαρχει βλαβη και ολα τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σωστα;

Είχες πει ότι είχες απάνω το παλιό σου router και δούλευε απλά σε χαμηλή ταχύτητα και τώρα δε συγχρονίζει? Για περιέγραψε την κατάσταση καλύτερα. Αν ισχύει αυτό, μπορεί να είναι προβληματική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 15:37]

το ιδιο προβλημα εχω και εγω απο εκεινην την "αποφραδα" μερα που ειπα στην ΑLTEC να μου κανει (free ) , την αναβαθμιση σε 24αρα (απο την προσφορα του ΡΑΜ) , απο τις 8/1 το μεσημερι , σταματησε να συγχρονιζει με οποιο και απο τα 2 ρουτερ δοκιμασα (linksys wag200g , sagem1500) και βρισκομαι στην φαση του πινγκ (πονγκ.. μολις παρω απαντηση απο τον οτε...)

Και εγώ αυτή τη σύνδεση έχω, αλλά το συνεχίζω στο 1Μbit...Μέχρι στιγμής όλα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω τις 4 τελευταίες μέρες. Πήρα τηλ στον οτε για καθαρισμό της γραμμής. Μετά το καθαρισμό για να συνδεθεί το μόντεμ κάνει 5-15 λεπτά. Σε επικοινωνία με τα κεντρικά της Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι ακόμα δεν ξέρουν αν οι γραμμές τους υποστηρίζουν τα 24 μβ και ακόμα με τέστ που έκαναν στην γραμμή μου η σωστή ταχύτητα χωρίς προβλήματα είναι τα 4 μβ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Είχες πει ότι είχες απάνω το παλιό σου router και δούλευε απλά σε χαμηλή ταχύτητα και τώρα δε συγχρονίζει? Για περιέγραψε την κατάσταση καλύτερα. Αν ισχύει αυτό, μπορεί να είναι προβληματική συσκευή.

εκεινο ηταν μοντεμ (απο την προηγουμενη συνδρομη στην Οτενετ) και μετα απο λιγο εφτιαξε απο μονο του...Αυτο ειναι το καινουργιο που μου εστειλε ο ΟΤΕ μετα την αιτηση για τα 24...

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ο hayabusa έχει πΟΤΕ & πΟΤΕΝΕΤ...

ατιμο πλασμα....:rofl:

Αρχική απάντηση από SHOG

Οι πιθανές αιτίες που δεν συγρονίζει το modem-router σου είναι:

- Δεν έχει γίνει ακόμη ΠΛΗΡΗΣ μετατροπή της γραμμής σου απο PSTN σε ADSL

- Το spliter που χωρίζει τη τηλ. γραμμή σου στο router και στο τηλέφωνο είναι ελατωματικό και δεν συγχρονίζει...

- Το πιό κουφό και όμως ισχύει...!!: Κοίτα το καλώδιο που συνδέεται στο router.Απο το ΄διάφανο "κλιπσάκι" που έχει θα πρέπει να βλέπεις 2 χρώματα καλωδίων(δεν έχει σημασία ποια)

Αλιώς αν το καλώδιο έχει 4 δεν είναι για Internet...Είναι μόνο για συσκευή τηλεφώνου

το ιδιο καλωδιο χρησιμοποιουσα και στην προηγουμενη συνδρομη..επισης εχω δοκιμασει δυο διαφορετικους διαχωριστες...

Οσο για το ρουτερ δεν ειναι πρεπει να ειναι χαλασμενο γιατι δοκιμασα και ενα αλλο πανω στην ιδια γραμμη και δεν συγχρονιζε ουτε αυτο...

Αρχική απάντηση από jpavly

Τι σου κάνει, τι βλέπεις στο log, τι κινήσεις έχεις κάνει, αν έχεις μιλήσει με το csupport της εταιρείας ISP σου.

Στο log φαινεται μονο οτι η γραμμη ειναι κατω (line is down)...Εχω μιλησει με το 121, εχω δηλωσει βλαβη και περιμενω να μου απαντησουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βάλει φιλτρο στα τηλεφωνα του σπιτιού ενδέχεται να δημιουργείται

πρόβλημα συγχρονισμού.

@SHOG: Η γραμμή δεν μετατρέπεται απο PSTN σε DSL.

@JPAVLY: Οταν μιλάμε για συνδέσεις ιντερνετ δεν είναι λογικο να αναφερόμαστε

κ στους παρόχους? Δεν πιστεύω πως τα προβλήματα είναι πάντα

τεχνικής φύσεως.Παίζει κ παρόχου χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 15:36]

Βλέπετε ότι είστε προκατειλημμένοι?? Ο hayabusa έχει πΟΤΕ & πΟΤΕΝΕΤ...

Για να μη λέτε εμένα κολλημένο... :)

Όχι πάνω από 5-6 μήνες, εγώ και ο κολλητός μου προσπαθούμε σπίτι του να δούμε γιατί δεν δουλεύει ξαφνικά ο router (ΟΤΕ με ΟΤΕνετ)... Τηλέφωνο στο support από τον φίλο μου... εγώ δίπλα πειράζω διάφορα στον router... αφού μας λέει διάφορα το παλικάρι από το support που πάνω -κάτω τα είχαμε κάνει ήδη χωρίς αποτέλεσμα... τότε πάνω στην απόγνωση του και αυτός μας λέει το θεϊκό... "Πρέπει να φταίει ο OTE...!"...

Δυστηχώς έχασα τα πρώτα 2 λεπτά γέλιου βλέποντας τον φίλο μου να κυλιέται στο πάτωμα χωρίς να ξέρω τον λόγο... μόλις έμαθα τον ακολούθησα και εγώ... Μόνο τελικά στον συνδυασμό (πΟΤΕ <-> Conn-x) μάλλον δεν θα ακούσεις την ατάκα "φταίει ο ΟΤΕ"...

Link to comment
Share on other sites

btw να πω οτι ο φιλος που ειπε για το καλωδιο ειχε τελικα απολυτο δικιο...στην προηγουμενη συνδρομη ομως χρησιμοποιουσα αυτο με τα 4 συρματακια και δεν ειχα προβλημα...πως γινεται αυτο ; :blink:

Δεν ηταν αυτο ομως που εφταιγε και δεν συγχρονιζε η γραμμη γιατι με το καλο καλωδιο το ειχα απο χτες το απογευμα και συγχρονισαε σημερα το πρωι...:D

Αρχική απάντηση από Jaco

Εκ των υστέρων έμαθα ότι ο ΟΤΕ και η ΟΤΕνετ δεν είχαν καμία σχέση... αλλά που να πάει το μυαλό σου... αν ήταν ΔΕΗ, ΔΕΗνετ και Tellas ποιός θα έλεγες ότι είναι ο provider της ΔΕΗ πχ... :blink:

εγω παλι εχω την εντυπωση πως ειναι το ιδιο πραγμα και μονο για τυπικους λογους αλλαζει το νομικο προσωπο...Πως εξηγειται διαφοτερικα πως στο 134 σε εξυπηρετουν και για θεματα της της ΟΤΕνετ και το ιδιο γινεται για θεματα connx στο τηλεφωνικο κεντρο της ΟΤΕνετ...; Επισης πως εξηγειται το οτι για να ενργοποιησεις το connx πρεπει να πας στο my.otenet.gr και το οτι στο speedtest.net ακομα και αν εχεις connx σου λεει Your ISP is OTEnet S.A; ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.