Jump to content



Απορία OC...


alexis2044

Recommended Posts

Έχω έναν υπολογιστή με ένα Nortwood P4 ( μουσιακο μοντέλο :p) στα 2,4Ghz και έιπα να τον ανεβάσω λίγο.

Το σύστημα έχει μητρική της Albatron την PX865PE Pro II και μνήμες kignston 1GB 400αρες σε dual Channel.

Ξεκινάω λοιπόν ανεβάζοντας το Cpu Host +5 Mhz ( 133+5=138) και κλειδώνω τις συχνότητες PCI/AGP/SRC στα 66,7/33,3/100.

Στην επανεκκίνηση όμως το POST αν και πάει καλα, όταν μπαίνει να φορτώσει τον GRUB ( το σύστημα έχει Linux και Windows με GRUB), μου δίνει ( ο GRUB) Error 17.

Αλλάζοντας πάλι στις default ρυθμίσεις ( Cpu Host 133Mhz, AGP/PCI/SRC Freq Auto/Auto/Auto), o Grub δουλευει κανονικά.

Καμία ιδέα;:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το manual αναφέρει ότι δεν κλειδώνει το pci/agp αλλά υπολογίζεται με κάποιους διαιρέτες. Για αυτό μάλλον έχεις πρόβλημα γιατί κλοκάρονται και άλλα περιφερειακά.

Αυτό που σου λέω βρίσκεται εκεί που λέει: AGP/PCI/SRC Speed Setting.

Αν μπορείς να υπολογίσεις πως θα καταφέρεις να τρέξεις με ΑGP 66 PCI 33

θα λύσεις το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :)

Αρχική απάντηση από Spyrus

Αυτό το CPU Host είναι το fsb;

Ναι.

Αρχική απάντηση από Spyrus

Ανέβασες και τις μνήμες σου τώρα αλλά ξέρεις που πήγαν;

Οι μνήμες μου είναι underclocked στα 333Mhz ( ενω είναι 400αρες) οπότε δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα με αυτές...

Αρχική απάντηση από Spyrus

Διαβάζοντας το manual αναφέρει ότι δεν κλειδώνει το pci/agp αλλά υπολογίζεται με κάποιους διαιρέτες. Για αυτό μάλλον έχεις πρόβλημα γιατί κλοκάρονται και άλλα περιφερειακά.

Αυτό που σου λέω βρίσκεται εκεί που λέει: AGP/PCI/SRC Speed Setting.

Αν μπορείς να υπολογίσεις πως θα καταφέρεις να τρέξεις με ΑGP 66 PCI 33

θα λύσεις το πρόβλημά σου.

Ναι το AGP/PCI/SRC έχει επιλογή να το ρυθμίσεις στα 66.7 /33.3/100Mhz και όταν αλλάζω το CPU Host ( FSB) δεν κάνει αλλαγές σε αυτό. Ενώ στην επιλογή Auto/Auto/Auto τα ανεβάζει όλα όπως λες. Μήπως είναι μουφα το PCI/AGP lock;

Το γεγονός ότι ο bootloader διαβάζεται δεν σημαίνει ότι λειτουργεί ο δίσκος;

Υ.Γ: Είμαι σε Linux τώρα. Θα ποσταρω CPU-Z σε λιγο που θα γυρισω σε win.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.