Jump to content



Επιλογη τροφοδοτικού.


president.s

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τροφοδοτικό αλλά δεν ξέρω απο μάρκες κ τι έιναι καλύτερο. Το συστημα μου ειναι: mobo: Gigabyte Ga-m61pm-s2, cpu: Athlon x2 5200 2.66Ghz, ram: geil dragon 2gb 4-4-4-12, vga: sapphire HD 3870 512mb, sound card:M-Audio 2496, WD 320 gb, DVD-RW LG, DVD rom LG. Μεχρι στιγμης εχω ένα 550W q-teq το οποιο το ειχα απο τον παλιο μου υπολογιστη και μου ειπαν οτι ειναι για πεταμα...τι γνώμη εχετε και τι μπορειτε να μου προτεινετε μεχρι 90; Ε και 95 να ειναι δε χαλασε ο κοσμος... Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από president.s

Θα ειναι ενταξει το 550W;δεν χρειάζεται πιο μεγάλο; οπως

www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923338

ή

www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1019325

Κλασσικο θυμα της Watt-o-παρανοιας

Μια χαρα θα εισαι με 400-450W, απο εκει και πανω ειναι πεταμενα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να ειναι απαραιτητα θυμα της Watt-ο-παρανοιας? Μπορει να μη γουσταρει να αλλαζει τροφοδοτικο αν θελησει να κανει αναβαθμηση ή αποφασισει να παει για SLi/CrossFire setup στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα, ακομη και μια 8800GTX μαζι με δυπυρηνο, 2 μνημες, ενα δισκο raptor και μια οπτικη συσκευη δεν θελουν πανω απο 365W (μητρικη included).

Αν αποφασισεις στο μελλον να πας σε setup με 2 ή περισσοτερες καρτες, θελεις πανω απο 500W.

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα είπαν σχετικά με το μέλλον, αν και αυτό στα πισί είναι παντελώς σχετικό.

Να προσθέσω ότι ένα μεγάλο τροφοδοτικό θα δουλεύει πολύ ποιό ξεκούραστα , άρα όχι μεγάλες θερμοκρασίες και θόρυβως από το φουρφούρι και καλύτερα ρεύματα για τις συσκευές.

Το θέμα είναι να μην θυσιάσουμε την ποιότητα με τα watt, δηλαδή καλύτερα ένα ποιοτικό 450άρι παρά ένα ιδίας τιμής αλλά αμφιλεγόμενο ποιοτικά 600άρι.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα εαν ειναι να παει σε κατι μεγαλο να μην παρει κατι ποιοτικο. Το τροφοδοτικο ειναι το πιο συμαντικο, γιατι μια στραβη να γινει, μπορει να κλαις ολο σου το hardware μετα..

Εγω μιλησα για τα watt γενικοτερα, και εφοσων ολα τα τροφοδοτικα πλεον εχουν Active PFC, καλο θα ηταν να παρει μια και καλη ενα μεγαλο να ξεμπερδευει για αρκετο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από president.s [16-01-2008 12:53]

Γεια σας παιδια!Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τροφοδοτικό αλλά δεν ξέρω απο μάρκες κ τι έιναι καλύτερο. Το συστημα μου ειναι: mobo: Gigabyte Ga-m61pm-s2, cpu: Athlon x2 5200 2.66Ghz, ram: geil dragon 2gb 4-4-4-12, vga: sapphire HD 3870 512mb, sound card:M-Audio 2496, WD 320 gb, DVD-RW LG, DVD rom LG. Μεχρι στιγμης εχω ένα 550W q-teq το οποιο το ειχα απο τον παλιο μου υπολογιστη και μου ειπαν οτι ειναι για πεταμα...τι γνώμη εχετε και τι μπορειτε να μου προτεινετε μεχρι 90; Ε και 95 να ειναι δε χαλασε ο κοσμος... Ευχαριστώ..

Εγω φιλε μου συμφωνα με την τιμη που λες πανω κατω και με την προσωπικη μου εκτιμηση σου προτεινω αυτα.....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700346

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700417

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700665

Link to comment
Share on other sites

τελεια και παυλα

Kαι ας κανει και crossfire/sli.

Στο συστημα που 8α το χρησιμοποιησεις...8α σε καλυψει και καποια απο το δευτερο post...αλλα ας "οψεται" η επομενη μελλοντικη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.