Jump to content



NVIDIA ή ATI


MOS

NVIDIA ή ATI  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από d|smal [Σήμερα, στις 12:02]

nvidia μονο και μονο επειδη προχ8ες απεκτησα την gts και μου αρεσει!

Και που εισαι ακομα κατσε να δεις ερχονται πολυ καλυτερα....;):jump::T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS

Και που εισαι ακομα κατσε να δεις ερχονται πολυ καλυτερα....;):jump::T:

Κράτα μικρό καλάθι, δεν είναι λύση δύο κάρτες σε τοστ και τιμή στο Θεό, ούτε μια καθυστερημένη απάντηση στην 3850.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 14:24]

Κράτα μικρό καλάθι, δεν είναι λύση δύο κάρτες σε τοστ και τιμή στο Θεό, ούτε μια καθυστερημένη απάντηση στην 3850.

Γιατι οτι εχεις να πεις δεν το λες ξεκαθαρα !!

Link to comment
Share on other sites

H 9800GX2 είναι 2 πυρήνες 8800GTS512 σε SLI Mode.

1) Υπάρχουν παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν SLI

2) Υπάρχουν παιχνίδια που υποστηρίζουν SLI αλλά δεν έχουν ανάλογες επιδόσεις

3) Θα ζεσταίνεται πολύ

4) Θα καίει αρκετά Watt

5) Κανείς δεν ξέρει πως θα κλοκάρει, αν θα κλοκάρει (λόγω του "τοστ")

6) Φήμες τη βάζουν να κάνει κοντά 600$ και όχι 450$ όπως είχαν ανακοινώσει

Η 9600GT θα είναι μια κάρτα που λένε ότι θα κάνει 150$ και θα στοχεύσει την 3850.

Τα πρώτα δείγματα δείχνουν ότι η κόντρα είναι πραγματικά οριακή. Μη προσφέροντας κάτι παραπάνω από την 3850, γιατί κάποιος να περιμένει μέχρι το Φλεβάρη?

Οκ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 14:51]

H 9800GX2 είναι 2 πυρήνες 8800GTS512 σε SLI Mode.

1) Υπάρχουν παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν SLI

2) Υπάρχουν παιχνίδια που υποστηρίζουν SLI αλλά δεν έχουν ανάλογες επιδόσεις

3) Θα ζεσταίνεται πολύ

4) Θα καίει αρκετά Watt

5) Κανείς δεν ξέρει πως θα κλοκάρει, αν θα κλοκάρει (λόγω του "τοστ")

6) Φήμες τη βάζουν να κάνει κοντά 600$ και όχι 450$ όπως είχαν ανακοινώσει

Η 9600GT θα είναι μια κάρτα που λένε ότι θα κάνει 150$ και θα στοχεύσει την 3850.

Τα πρώτα δείγματα δείχνουν ότι η κόντρα είναι πραγματικά οριακή. Μη προσφέροντας κάτι παραπάνω από την 3850, γιατί κάποιος να περιμένει μέχρι το Φλεβάρη?

Οκ? ;)

Και αυτο φιλε μου γινετε για πρωτη φορα ?

Στο παρελθον τα πραγματα δεν ερχοταν καπως ετσι ωστε να ειμαστε αναγκασμενοι να αλλαζουμε pc καθε χρονο ?

Αυτα ολα ειναι γνωστα αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη !!!

Με λιγα λογια αν εχεις παθος με την NVIDIA δεν λογαριαζεις τπτ....

(αυτο ισχυει για μενα ):devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS

Και αυτο φιλε μου γινετε για πρωτη φορα ?

Στο παρελθον τα πραγματα δεν ερχοταν καπως ετσι ωστε να ειμαστε αναγκασμενοι να αλλαζουμε pc καθε χρονο ?

Αυτα ολα ειναι γνωστα αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη !!!

Με λιγα λογια αν εχεις παθος με την NVIDIA δεν λογαριαζεις τπτ....

(αυτο ισχυει για μενα ):devil:

Αυτό είναι απλά τρελό!Αμά θεωρείς σοβαρή μία εταιρία που σε "αναγκάζει" να αλλάζεις κάρτα κάθε χρόνο μπράβο σου!Συμφωνώ απόλυτα με τον gznp.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apagal [Σήμερα, στις 15:30]

Αυτό είναι απλά τρελό!Αμά θεωρείς σοβαρή μία εταιρία που σε "αναγκάζει" να αλλάζεις κάρτα κάθε χρόνο μπράβο σου!Συμφωνώ απόλυτα με τον gznp.

Δηλαδη εσυ δεν την θεωρεις σοβαρη ε ?

Εχω χρησιμοποιησει και τις 2 εταιριες και ξερω τι παιζει και με την μια και με την αλλη...

Την NVIDIA δεν μπορει κανεις να την πει γελοια...μια χαρα σοβαρη ειναι....

Και ναι εγω καθε χρονο εχω καταφερει να αλλαζω τα πραγματα μου και οχι επειδη ειναι γελοια η NVIDIA αλλα επειδη υπαρχουν ατομα τα οποια περνουν τα πραγματα μου χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλα...και εγω βαζω εξτρα μεχρι 300,μπορει να ειναι και βλακεια μου !!

Οκ το δεχομαι αλλα εχει και μια δοση τρελας....

Και καταφερνω με αυτο να εχω το pc μου παντα top σε καθε game που βγαινει και οχι μονο....χωρις να αποτελειτε απο πολυ ανεβασμενα κομματια.

Αποψη μου ετσι !!:lock: :lock:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σοβαρή μια εταιρεία που επέτρεψε να διαρρεύσουν πληροφορίες για το επερχόμενό της chip, Οκτώβρη μήνα, λέγοντας ότι θα είναι 70% πιο πάνω από την 8800Ultra, για να αποδειχθεί τελικά ότι πρόκειται για την 8800GT?

Και μετά να βγάζει την GTS512? Και μετά 2 GTS512 σε GX2?

Αν η nVIDIA δεν είχε την ευχέρεια της πρώτης θέσης αυτή τη στιγμή με την 8800UL, ξέρεις πόσοι θα την έκραζαν για τα παραπάνω?

Τι κάνει την nVIDIA σοβαρή για σένα? Οι προβληματικοί drivers (και η ATi και η nVIDIA έχουν, τι θα σου κάτσει είναι το θέμα), η "περιορισμένη" κατά καιρούς διαθεσιμότητα, τι?

Όχι ότι και η ATi πάει πίσω, εδώ είναι το ράδιο αρβύλα του αιώνα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα σύγκρισης σοβαρότητας - και οι δύο στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Εσύ, έχοντας χρησιμοποιήσει και τις 2 εταιρείες, τι εννοείς ότι ξέρεις τι παίζει με την μία και με την άλλη (αποσιοποιητικά) ?

Σε ρωτάω γιατί είναι δύσκολο να έχεις αλλάξει περισσότερες κάρτες από μένα και θέλω να καταλάβω τι έμαθες από την εμπειρία σου αυτή. Γιατί αυτό που λες ότι κάνεις, το κάνω εδώ και 4 χρόνια κοντά, αλλάζοντας συνεχώς hardware, και μερικές φορές έβγαλα και λεφτά από αυτό.

Αλλά το συμπέρασμά μου από όλο αυτό ήταν ένα:

Όλοι το ίδιο πράγμα είναι, AMD/Intel/ATi/nVIDIA/Seagate/WD/κτλ. Απλά διαλέγεις τι παίρνεις με βάση τις ανάγκες σου, τη σωστή στιγμή.

Τέλος, ελπίζω να κάνεις πλάκα περί του pc σου να είναι top σε κάθε game με την 8600gts που έχεις στην υπογραφή, εκτός και αν είναι προσωρινή λύση μέχρι την έλευση κάποιου καινούριου "κομματιού".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 16:30]

Είναι σοβαρή μια εταιρεία που επέτρεψε να διαρρεύσουν πληροφορίες για το επερχόμενό της chip, Οκτώβρη μήνα, λέγοντας ότι θα είναι 70% πιο πάνω από την 8800Ultra, για να αποδειχθεί τελικά ότι πρόκειται για την 8800GT?

Και μετά να βγάζει την GTS512? Και μετά 2 GTS512 σε GX2?

Αν η nVIDIA δεν είχε την ευχέρεια της πρώτης θέσης αυτή τη στιγμή με την 8800UL, ξέρεις πόσοι θα την έκραζαν για τα παραπάνω?

Τι κάνει την nVIDIA σοβαρή για σένα? Οι προβληματικοί drivers (και η ATi και η nVIDIA έχουν, τι θα σου κάτσει είναι το θέμα), η "περιορισμένη" κατά καιρούς διαθεσιμότητα, τι?

Όχι ότι και η ATi πάει πίσω, εδώ είναι το ράδιο αρβύλα του αιώνα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα σύγκρισης σοβαρότητας - και οι δύο στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Εσύ, έχοντας χρησιμοποιήσει και τις 2 εταιρείες, τι εννοείς ότι ξέρεις τι παίζει με την μία και με την άλλη (αποσιοποιητικά) ?

Σε ρωτάω γιατί είναι δύσκολο να έχεις αλλάξει περισσότερες κάρτες από μένα και θέλω να καταλάβω τι έμαθες από την εμπειρία σου αυτή. Γιατί αυτό που λες ότι κάνεις, το κάνω εδώ και 4 χρόνια κοντά, αλλάζοντας συνεχώς hardware, και μερικές φορές έβγαλα και λεφτά από αυτό.

Αλλά το συμπέρασμά μου από όλο αυτό ήταν ένα:

Όλοι το ίδιο πράγμα είναι, AMD/Intel/ATi/nVIDIA/Seagate/WD/κτλ. Απλά διαλέγεις τι παίρνεις με βάση τις ανάγκες σου, τη σωστή στιγμή.

Τέλος, ελπίζω να κάνεις πλάκα περί του pc σου να είναι top σε κάθε game με την 8600gts που έχεις στην υπογραφή, εκτός και αν είναι προσωρινή λύση μέχρι την έλευση κάποιου καινούριου "κομματιού".

Καταρχην ειπα top pc αλλα χωρις να αποτελειται απο ανεβασμενα μερη...και φυσικα δεν το θεωρω το δικο μου Pc top με την 8600 οπως λες αλλα παιζει οτι game και να του βαλω και ουτε ειμαι μλκς να κοπαναω 3000 και ανω για να βγαινω στα topic και να λεω τα κατορθωματα στα 3dmarks, για πιο λογο,απλα περνω κατι που να περναει.....

Και με τα pc ασχολουμαι και γω γυρω στα 4 χρονια και δεν εχω βγαλει ουτε δραχμη απο αυτα γιατι παντα τα εφτιαχνα σε φιλους (αλλα αυτα δεν σε ενδιαφερουν)

Εχω μια 8600,εχω τον τετραπυρηνο μου,εχω τον ηχο μου χωρις να εχω την τελευταια εκδοση τηs Χ-fi και ειμαι οκ...

Και οχι εγω δεν τους βλεπω ολους ιδους..ο καθενας εχει το κατι ιδιαιτερο στον τομεα του...

Προβληματικος driver της NVIDIA δεν μου εχει τυχει ποτε σε σχεση με την ATI...

Και για να μαθεις τον αριθμο των καρτων που εχω αλλαξει ειναι γυρω στις 10 εκτος αυτονων που εγω βαλει και τεσταρει σε αλλα μηχανηματα....και αυτο γιατι παντα μετραω τις κινησεις και το bugget..

Α και το αστειακι σου...

Σε πληροφορω οτι η 8600 που ειρωνευεσαι υπερεχει στις προσδοκιες....

Τις πληροφοριες που εβγαλε η NVIDIA νομιζεις δεν μπορουσε να τις κρατησει κρυφες και να κανει την εκπληξη ?

Και η microsoft κανει ανακοινωσεις και οχι μονο του λογισμικου που προκειτε να επελθει γιατι δεν βρισκετε να την αντιγραψει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS

Καταρχην ειπα top pc αλλα χωρις να αποτελειται απο ανεβασμενα μερη...και φυσικα δεν το θεωρω το δικο μου Pc top με την 8600 οπως λες αλλα παιζει οτι game και να του βαλω και ουτε ειμαι μλκς να κοπαναω 3000 και ανω για να βγαινω στα topic και να λεω τα κατορθωματα στα 3dmarks

Με τα marks εγώ...είχα μια φαγούρα. Πολλοί όμως από εδώ μέσα δεν έχουν, και γι αυτό έχουν καταφέρει να φτάσουν την ομάδα τους στις κορυφαίες θέσεις παγκοσμίως. Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε αυτούς ως "μλκς".

Αρχική απάντηση από MOS

εχω τον ηχο μου χωρις να εχω την τελευταια εκδοση τηs Χ-fi και ειμαι οκ...

Ήχο έχεις και με την onboard. Την Xtreme Gamer την παίρνεις για το κάτι παραπάνω. Ο άλλος παίρνει την Platinum για το κάτι+ παραπάνω ;)

Αρχική απάντηση από MOS

Προβληματικος driver της NVIDIA δεν μου εχει τυχει ποτε σε σχεση με την ATI...

Σου είπα, συμβαίνει. Μπες στα nvforums και δες πόσοι μισούν την nvidia για τους κακογραμμένους drivers.

Αρχική απάντηση από MOS

Και για να μαθεις τον αριθμο των καρτων που εχω αλλαξει ειναι γυρω στις 10 εκτος αυτονων που εγω βαλει και τεσταρει σε αλλα μηχανηματα....και αυτο γιατι παντα μετραω τις κινησεις και το bugget..

Πάντα μετράς το budget πρώτα και μετά κοιτάς τι θα πάρεις. Το θέμα είναι να καταφέρεις να είσαι πάντα κερδισμένος.

Αρχική απάντηση από MOS

Α και το αστειακι σου...

Σε πληροφορω οτι η 8600 που ειρωνευεσαι υπερεχει στις προσδοκιες....

Ποιο αστειάκι μου? Εσύ αστειεύεσαι προφανώς. Η 8600GTS είναι μια μεσαία κάρτα - ως εκεί. Πολλοί θα μέναν πολύ ικανοποιημένοι από τις επιδόσεις της. Αν και σίγουρα θα ευχαριστιόντουσαν περισσότερο πιστεύω μια 3850 τη δεδομένη στιγμή, ή με λίγα περισσότερα λεφτά, μια 8800GT.

Όχι όμως ένας που ψάχνει τις "top" επιδόσεις. Μια 8600GTS δεν είναι ικανή να αντέξει τα σύγχρονα παιχνίδια σε μεγάλες αναλύσεις (1680-1920) με 16x AF και λίγο τσίμπημα στο ΑΑ.

Αρχική απάντηση από MOS

Τις πληροφοριες που εβγαλε η NVIDIA νομιζεις δεν μπορουσε να τις κρατησει κρυφες και να κανει την εκπληξη ?

Και η microsoft κανει ανακοινωσεις και οχι μονο του λογισμικου που προκειτε να επελθει γιατι δεν βρισκετε να την αντιγραψει καποιος ?

Τώρα κατάλαβες τι είπες? Η nVIDIA έβγαλε ΨΕΥΔΕΙΣ πληροφορίες, αυτό είναι το θέμα μας. Τις άφησε να αυγατίσουν μέσα στο internet και εν τέλει, δεν έβγαλε αυτά που υποσχέθηκε ότι θα έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εχει τπτ η αρθρωση στα Ελληνικα μου αυτο καταλαβες ???

Οτι μπορουσε να τις κρατησει κρυφες σημαινει οτι ειναι ψευδης ? ελεος

Με εχεις πουθενα να περιφανευομαι ταα 3dmarks του υπολογιστη μου ?

Και αληθεια εχεις καλυτερο ηχο με την Onboard καρτα ηχου σου ??

Ποια καρτα ηχου εχει η μητρικη σου ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS

Συγνωμη εχει τπτ η αρθρωση στα Ελληνικα μου αυτο καταλαβες ???

Οτι μπορουσε να τις κρατησει κρυφες σημαινει οτι ειναι ψευδης ? ελεος

Με εχεις πουθενα να περιφανευομαι ταα 3dmarks του υπολογιστη μου ?

Και αληθεια εχεις καλυτερο ηχο με την Onboard καρτα ηχου σου ??

Ποια καρτα ηχου εχει η μητρικη σου ??

"Τις πληροφοριες που εβγαλε η NVIDIA νομιζεις δεν μπορουσε να τις κρατησει κρυφες και να κανει την εκπληξη ?"

ΤΙ με νοιάζει εμένα αν μπορεί ή δεν μπορεί να κρατήσει πληροφορίες?

Διέρρευσαν, με πηγές μέσα από την nVIDIA, ψευδείς πληροφορίες για τη νέα της κάρτα γραφικών, τον Οκτώβρη.

Καπίτο? Μήπως εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέω? Το διαβάζεις μια στα γρήγορα και ότι πιάσει?

Το αν περηφανεύεσαι για τα marks σου πάλι, τι μας νοιάζει?

Και πού είπα εγώ ότι έχει καλύτερο ήχο η Onboard?

ΔΙΑΒΑΖΕ πριν απαντάς ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 18:23]

Κόβουμε εδώ πριν έχουμε θύματα;

MOS, 2o warning, στο 3ο καίγεσαι.

Πάρε το από την αρχή σε παρακαλώ.

Δεν εχω τιποτα να παρω απο την αρχη και ουτε ημουν προθυμος για αυτη την κοντρα....

thanks jpavly

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.