Jump to content



P5E & E6750 Overclocking


FocusX

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους. Μετά από ένα μήνα που έχω το νέο μου Intel σύστημα μάλλον κατέληξα σε ένα επίπεδο overclocking που να με ικανοποιεί για 24/7 χρήση. Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε τη γνώμη σας όσο αφορά ρεύματα ή οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση που ενδέχεται να θέλει προσοχή. Ειδικά με τα ρεύματα γίνεται ένας σχετικός χαμός με τις επιλογές και δεν είμαι σίγουρος για το τι κάνει η καθεμια και έχω αφήσει αρκετές στo auto (μάλλον όχι ενδεδειγμένο; ). Να σημειώσω ότι είμαι με τη stock ψύκτρα.

capturebs6.jpg

332da0.jpg

234zh7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν σταθερός στα 3,4 πριν το κάνω, αυτό είναι μια απορία μου, δηλ. πόσο είναι το default NB voltage. Δε μπόρεσα να βρω μια σαφή απάντηση στις αναζητήσεις που έκανα

Link to comment
Share on other sites

Σε idle οι 2 cores παίζουν από 34-36 και στο orthos 60-61. Με αυτά που μου λέτε μάλλον σηκώνει κι άλλο πειραματισμό ( και ανέβασμα βεβαίως βεβαίως :p ). Το CPU PLL Voltage μήπως είναι καλύτερα να του βάλω κάποια συγκεκριμένη τιμή αντί για auto; Σε τι εύρος θεωρείται νορμαλ ;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί πριν λίγο εγκατέστησα την AI Suite της asus η οποία αναφέρει RAM voltage 2.550v! Όπως φαίνεται και στις φωτο εχω βάλει με το χέρι 2.1 οπότε υποθέτω ότι αναφέρει λάθος τιμή. Ή μήπως όχι;:look: Είναι δυνατόν να λειτουργήσει με τέτοιο ρεύμα η μνήμη; Πρόβλημα σταθερότητας δεν έχω αλλά ξέρω γω...

Εδώ να πω ότι το bios αναφέρει επίσης λάθος τιμές στη θερμοκρασία της cpu (7-10c)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.