Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ - Χρειάζομαι τις γνώσεις σας...


spal

Recommended Posts

Φίλοι μου, χρειάζομαι τις γνώσεις σας για την αναβάθμηση που θέλω να κάνω στον υπολογιστή μου. Δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις, γι' αυτό να είστε αρκετά απλοί σε αυτά που λέτε.

Στο θέμα μας τώρα. Θέλω να κάνω αναβάθμιση στα εξής :

ΜΟΒΟ - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ - ΜΝΗΜΗ

τα υπόλοιπα του συστήματος θα είναι :

Τροφοδοτικό : 850W

2 Χ Raptor 150GB (10.000rpm) σε RAID-0

1 X WD 500GB

Case : nine hundred (ANTEC)

GPU : asus en 8800 gts 320mb (την έχω ήδη)

έχω μπερδευτεί αρκετά σχετικά με τους συγχρονισμούς του FSB με τις μνήμες. Για παράδειγμα, διάβασα στο pcmag, ότι ναι μεν η μνήμη μπορεί να λειτουργήσει και ασυγχρονα με το FSB, όμως το γεγονός αυτό αυξάνει το latency. Έτσι, αν παίζω με FSB 200MHz, να προτιμήσω λέει μνήμη στα 800MHz (αντί 667MHz).

Σκέφτομαι να πάρω DDR2 μνήμη στα 1066 ή στα 1200-OC (τι σημαίνει το 1200-OC? ότι πάει στα 1200 με OC? ή είναι μαμίσια 1200?)

Για DDR3 δεν το σκέφτομαι, λόγω υπερβολικού κόστους.

Συνοψίζω :

Ποιος είναι ο καλύτερος και γρηγορότερος συνδιασμός μητρικής - επεξεργαστή - μνήμης?

H δική μου επιλογή είναι :

- μητρική : ASUS P5E (s775, DDR2, X38)

- επεξεργαστής ΙΝΤΕL CORE 2 DUO 8500 (3,17GHz)

- μνήμη : Geil Ram 4GB Kit DDR2 Evo One 1066 5-5-5

Είναι καλή η επιλογή, ή υπάρχει και καλύτερη όσο αναφορά τον συγχρονισμό? (μόνο για core2duo και όχι τον extreme φυσικά)

Σημειώστε ότι παίζω μεν καινούργια παιχνίδια (π.χ. Crisis), αλλά σε μέγιστη ανάλυση 1280 Χ 1024 (σε 19" οθόνη LCD).

Αναμένω με ανυπομονησία τις γνώσεις (και τις συμβουλές σας) φίλοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω πως όλα τα πέτυχες σωστά... και το μηχανάκι θα πετάει.

Βέβαια δεν εξήγησες για ποιο λόγο αναφέρεις OC - Συγχρονισμού μνήμης - FSB και MHz ? Θα παίξεις με υπερσυγχρονισμό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σημαίνει ότι η συγκεκριμένη πάει και με oc στα 1200. Αυτό καταλαβαίνω. Αυτό είναι το site για τις μνήμες και αυτές είναι η συγκεκριμένες

http://www.geilusa.com/products/showSpec/id/131

Πάντως στην ανάλυση που έχεις και στα παιχνίδια που παίζεις μια χαρά θα είσαι. Το μηχανάκι θα είναι αρκετά δυνατό. Η Gts είναι η δεύτερη γενιά; Με το g92;

Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστή πάρε τον 8400 έχει multi 9 ενώ o 8500 έχει multi 9.5. άρα τα λεφτά δεν αξίζουν μιας και οι διαφορές και επί της ουσίας θα ίναι μικρές. οι μνήμες είναι μια χαρά. τώρα αν δεν ασχολείσαι με video και άλλες εφαρμογές καλύτερα πάρε 2* 250 ή 2*320gb σκλήρούς οι οποίοι θα είναι ελάχιστα πιο αργοί από τους ραπτορες και οι διαφορές τους θα φαίνονται μόνο αν ασχολείσαι με video ή photoshop. αν δεν έχεις εξωτερικό σκληρό τον 500 αλλαξέ τον με τον seagate 500gb 5 χρόνια εγγύηση http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=996947

κατά τα άλλα το μηχάνημα είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να παρεις 8800gts 320? 8800gt 512 sparkle passive. με το antek 900 δε θα εχεις προβλημα θερμοκρασιων και θα εισαι ησυχος και ειναι και καλυτερη σε επιδοσεις...κατα τα αλλα μια χαρα. τροφοδοτικο εισαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι τοσο δυνατο?σκεφτεσαι για σλι?

Link to comment
Share on other sites

Για shadowrunner : Δεν ξέρω. Από που μπορώ να δω αν είναι G92?

Για αγριμι : ’σχετα με πως θα τον χρησιμοποιώ, θεωρείς ότι η διαφορά των στροφών από 7200 σε 10000, δεν προσφέρει επιδόσεις της τάξης του +10-15% (π.χ. σε loading προγραμμάτων ή σε μετατροπές video από avi σε VOB?

Για τολη86 : Όπως είπα, την κάρτα την έχω ήδη. Οχι, δεν σκέφτομαι για SLI (τουλάχιστον προς το παρόν), απλά λέω για 850W για να είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε spal 1 ερώτηση... τα υπόλοιπα του συστήματος τα έχεις ή θα τα πάρεις; Έτσι όπως το είπες στην αρχή φαντάστηκα ότι τα έχεις ήδη. Για το chip κατέβασε το GPU-Z

http://www.techpowerup.com/gpuz/

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά είναι, πολύ καλά αλλά όπως σου είπαν και τα παιδιά δεν είναι αναγκαία. Εκτός και αν κάνεις χρήση Video Render και τέτοια. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα 2 500ριδες μιας και τους χρησιμοποιώ πολύ :rolleyes: Να φανταστείς είμαι στους 3 τώρα και τους έχω σχεδόν γεμίσει. χεχε

Και το τροφοδοτικό επίσης θα το έριχνα λίγο. Θα έπαιρνα κάνα 650W

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τροφοδοτικό, το λες για τη διαφορά χρημάτων?

Γιατί απ' όσο ξέρω, και 1000W να πάρει καποιος, το τροφοδοτικό χρησιμοποιεί όση ισχύ χρειάζεται και δεν καταναλώνει συνέχεια ρεύμα για 1000W.

Link to comment
Share on other sites

Το λέμε όλοι εδώ μέσα, διότι δεν είναι χρήσιμο σε εσένα... αν δεις τις ανάγκες σου και τα πράγματα που θα βάλεις στον υπολογιστή σου επάνω δεν χρειάζονται τα 850W, πόσο μάλλον τα 1000W. Βέβαια αν μπορούσες ας έβαζες και 2000W αλλά θα σου ήταν άχρηστα. Κατάλαβες;

’ρα γιατί να μην κρατήσεις αυτά τα π.χ. 70 έξτρα για να τα ρίξεις κάπου που θα είναι ποιο χρήσιμα. Στην τσέπη σου δλδ. ή στην αγορά ενός ακόμα δίσκου. Στην εποχή τον Dsl και του γρήγορου internet όλοι μας χρειαζόμαστε έναν έξτρα δίσκο ;)

Link to comment
Share on other sites

thanks shadowrunner.

Kαι κάτι τελευταίο. Είδα στο πλαίσιο ότι δεν υπάρχει πια η κάρτα γραφικών μου (ASUS EN 8800 GTS 320MB.

Σε περίπτωση που θελήσω να κάνω διάταξη SLI, γίνεται με διαφορετική κάρτα, ή λέω μ.......ες?

Θα πρέπει υποχρεωτικά να πάρω 2 καινούργιες ίδιες?

Link to comment
Share on other sites

SLi από την επίσημη NVidia γίνεται μόνο σε περίπτωση που οι 2 κάρτες είναι ίδιες στον πυρήνα... αυτό το g92 που λέγαμε και φυσικά ίδιες μνήμες. Μπορείς να πάρεις μια μεταχειρισμένη σαν την δικιά σου ή και άλλης μάρκας αρκεί να είναι ίδιος πυρήνας.

Γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να πουλήσεις την παλιά σου και να πάρεις μία από αυτές:

1. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1044966

2. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1030353

3. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1039806

Δεν είπες μέχρι πόσα λεφτά σκέφτεσαι τελικά να δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spal [Σήμερα, στις 12:27]

Σχετικά με το τροφοδοτικό, το λες για τη διαφορά χρημάτων?

Γιατί απ' όσο ξέρω, και 1000W να πάρει καποιος, το τροφοδοτικό χρησιμοποιεί όση ισχύ χρειάζεται και δεν καταναλώνει συνέχεια ρεύμα για 1000W.

σωστα τα λες, αλλά,

Αν παρεις ενα 1000αρι και η καταναλωση σου ειναι πχ 600w θα πληρωνεις πολυ περισσοτερα στη ΔΕΗ(εντελως ανουσια), απο ενα 750αρι τροφοδοτικο στην ιδια παλι καταναλωση (600w), γιατι απλα τα 2 αυτα τροφοδοτικα παρουσιαζουν σε διαφορετικα σημεια το efficiency τους.

Δεδομενου λοιπον οτι εχεις καταναλωση γυρω στα 600w, ψαχνεις ενα τροφοδοτικο που να

εχει efficiency εκει γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Από spal

Για αγριμι : ’σχετα με πως θα τον χρησιμοποιώ, θεωρείς ότι η διαφορά των στροφών από 7200 σε 10000, δεν προσφέρει επιδόσεις της τάξης του +10-15% (π.χ. σε loading προγραμμάτων ή σε μετατροπές video από avi σε VOB?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

όχι δεν προσφέρει στα σίγουρα. ούτε καν σε vista που είναι πιο καλά σχεδιασμένα. εννοώ πάντα σε raid καταστάσεις. π.χ. 2*250gb samsung (με 8 mb μνήμη) σε raid είχαν τις ίδιες επιδόσεις σε όλα τα τεστ με τους 2*150 gb raptores πλυν video editting κ.τ.λ

το πολύ οι διαφορές να είναι του 5%. απλά αυτοί οι δίσκοι είναι αντοχής γιατί είναι φτιαγμένη για να λειτουργούν όλη την ώρα και εκεί η διαφορά είναι αρκετή όταν διαβάζουν πολλά δεδομένα δηλαδή με λίγα λόγια είναι πιο πολύ για server καταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.