Jump to content



Ε8400 + ASUS COMMANDO OVERCLOCK ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ


psolord

Recommended Posts

Στα 4050 με 1,415 bios αλλά το cpuz δείχνει λιγότερο ακόμα και σε load. Έφτασα ήδη 8*480fsb άρα προηγουμένως βάρεσε η cpu. Απίστευτο! :blink:

Μόνο που μέχρι τα 466 ήμουνα manual mem 5-5-5-15 αλλά μετά απο τα 475 και ύστερα τα έβαλα auto γιατί κόλαγε και το cpuz λέει τώρα 5-6-6-15. Έφτασε 480 όμως και είμαι περίεργος να δώ πόσο θα πάει!

Τα αποτελέσματα φίλε deadlock τα βγάζω screenshots και θα τα ποστάρω στην υγειά σου! :D

Θα βγάλω επίσης photo το bios μην έχω κάνει καμια πατάτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να πάς 500+..

Όσο για τις μνήμες να έχεις υπόψιν οτι μετά τα 400 αλλάζει το strap σε 333,οπότε ζορίζονται λιγότερο όπως θα κατάλαβες..

Χμμμ...όχι δεν το κατάλαβα! :o Το fsb κόλλησε τελικά στα 480. Το strap δεν είναι κάποιος διαιρέτης για το fsb? Εμένα το cpuz μου λέει fsb 480 και στο tab memory λεει 1:1 με timings 5-6-6-15.

Επίσης τελικά κατάφερα το πολυπόθητο 4200. Με ρεύμα 1,475 όμως αλλά το cpuz λεει ~1,425 σε Load. 4*467 fsb με μνήμες 1:1 και timings 5-6-6-15. Ίσως τα timings να σφιγγουνε λίγο ακόμα αλλά δε το έχω ψάξει. Ας μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για ddr2-800!

Θερμοκρασίες πολύ καλές γιατί το έιχα πολύ αγχος. Coretemp 50-55C σε load. To load που έκανα δε, έχει πολύ γέλιο. Έβαλα το winrar να συμπιέσει το 3dmark06.dat με best compression και έτσι ο επεξεργαστής δούλευε για κάμποση ώρα στο 95-100%

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα μου.:T: (thanks to deadlock7)

Συγγνώμη για τη κατάχριση του χώρου εκ των προτέρων. :innocent: ......

---------------------------------------------------------------------------------------

... θα έλεγα αν μπορούσα να τα στείλω κιόλας :p . Μα 800*800 limit και 256000bytes?

Anyway κρίμα, αλλά είχε πλάκα η όλη διαδικασία. Ευχαριστώ και πάλι deadlock.

Θα παρακολουθώ συχνότερα το thelab στο εξής.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psolord [Χθες, στις 22:18]

Να και εγώ :p

my screenies ---> http://rapidshare.com/files/86056459/E8400_psolord.rar.html

Βρε ανέβασέ τα σε κάποιο άλλο server,πχ imageshack..

Χλωμό το κόβω να τερματίζει 480,μάλλον κάτι άλλο σε κρατάει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22

psolord με τι ψύξη είσαι?

Α τίποτα ιδιαίτερο φίλε. Σε όλα μου τα pc έχω από μια Thermalright Ultra 120 lapαρισμένη (την απλή, όχι την extreme), με παστα ZALMAN ZN-1, και ανεμιστήρα SILENX IXTREMA 120mm. Επίσης έχω βάλει έναν 120mm 1300rpm μπακαλοτρόπως απάνω στην 3870 , με γωνία ουτώς ώστε να φυσάει το chipset, τις μνήμες και τη βάση της ψύκτρας και τους πυκνωτές εκεί γύρω. Κατά τα άλλα υπάρχει πολύ καλός αέρας μεσα στο μηχάνημα. Μεγάλο κουτάκι ARMOR με sidepanel με 250mm 600rpm ανεμιστήρα και άλλους 3χ120mm μέσα στο κουτί <1800rpm για να μη μου παίρνουν τα αυτιά!

Παρόλα αυτά βιάστηκα (ΞΑΝΑ) να βγάλω συμπεράσματα γιατί το μηχάνημα δεν είναι σταθερό τελικά. Διάβασε παρακάτω...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Βρε ανέβασέ τα σε κάποιο άλλο server,πχ imageshack..

Χλωμό το κόβω να τερματίζει 480,μάλλον κάτι άλλο σε κρατάει..

Πάντα υπάρχει πιθανότητα να έχω κάνει κάτι λάθος απλά βλέπω το 466 fsb με 1:1, πολύ ψιλά για τις συγκεκριμένες μνήμες. Δεν βρίσκω επιλογή για να ρυθμίσω το strap μέσα στο bios γιατί πρέπει οπωσδήποτε να τις κατεβάσω τις μνήμες. Το ταπεινό μου ΑΒ9 pro έχει επιλογή για strap ουτώς ώστε να βάλεις τις μνήμες να δουλεύουν σε διαφορετικό κλασμα απο 1:1 αλλά στο commando δε βρίσκω τίποτα τέτοιο. Εκτός αν το έχει σε κάνα κρυμμένο υπομενού όπως κάνει η gigabyte και θέλει κάνα ctlr+f1 ξέρω γω!

Επίσης το μηχάνημα όπως προείπα δεν είναι σταθερό τελικά. Μετά το "ας πούμε" τεστ με το winrar πήγα να τρέξω κάνα παιχνιδάκι αλλά κόλλησαν όλα. Το supreme commander φόρτωσε έπαιξα 3 λεπτά και με πέταγε στο desktop σαν να είχα πατήσει atl+f4! To hl2 episode two μου κράσαρε στο φόρτωμα της πίστας όπως και το call of duty4.

Σε κάθε κόλλημα ανέβαζα τον επεξεργαστή λίγο λίγο μέχρι που έφτασα 1,5v. Αλλά και πάλι τα ίδια κάνει. Το ενθαρυντικό (?) είναι ότι δε μου πέταξε μπλε οθόνες. Πράγμα που με κάνει να υποψιάζομαι τις μνήμες.

Το απόγευμα θα κατεβάσω το multiplier πάλι και το voltage να δω που βρισκόμαστε. Δεν έχω πρόβλημα θερμοκρασίας πάντως γιατί είχα βάλει το coretemp να logαρει και όλες οι θερμοκρασίες κατά τη διαρκεια τον κολλημάτων ήταν <50C.

Ελπίζω πραγματικά να φταίνε οι μνήμες γιατί ούτως η άλλως είχα βάλει στο μάτι αυτό το καινούριο κιτακι που βγάζει η OCZ με 2*2gb dimm 5-5-5-15 1066mhz στα 110ευρώ. Από ότι ακούω 4dimm που έχω εγώ τώρα για overclock δεν είναι καλή ιδεά,ε?

Link to comment
Share on other sites

Το strap αν θές να παίξεις είναι 1333 για >400fsb,οπότε αν θές να παίξεις με 1066 απλά μπουτάρεις στα 400 κι ανεβάζεις με clockgen/setfsb.Η αστάθεια μπορεί να οφείλεται και στο north ή στο fsb termination..παίξε λιγάκι μ'αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Το strap αν θές να παίξεις είναι 1333 για >400fsb,οπότε αν θές να παίξεις με 1066 απλά μπουτάρεις στα 400 κι ανεβάζεις με clockgen/setfsb.Η αστάθεια μπορεί να οφείλεται και στο north ή στο fsb termination..παίξε λιγάκι μ'αυτά!

Thanks φιλε. Βρήκα τι έφταιγε. Επειδή καμιά φορά το μυαλό θυμάται λάθος πράγματα, έτσι και εγώ νόμιζα ότι το default voltage για τις μνήμες ήταν 2.0ν. Είχα βάλει λοιπόν ρευμα 2,025 και είχα χαρεί που τις ανέβασα κιόλας! :p Τελικά απο σπόντα διάβασα εκ νέου κάτι review για τις corsair για να δω πόσο τις είχανε πάει άλλοι και εκεί διαπίστωσα τι πατάτα μου! Τις ανέβασα σταδιακά μέχρι 2,2v και τώρα το μηχάνημα είναι rocksteady στα 4202mhz με timings 5-5-5-15! Τον πήγα μέχρι 4300 αλλά κρασάρει στο 3dmark06 λόγω ρεύματος. Του έχω ήδη δώσει 1,515 στο bios και δεν τον ανεβάζω άλλο. Με 1,5 δυστυχώς δεν είναι σταθερός. Το north 1.45 το fsb 1.4.

Αυτό όμως που διαπίστωσα με δύο μικρά γρήγορα benchmarks που του έκανα με το fraps είναι ότι ο Q6600@3600 του ρίχνει στα αυτιά σε δύο παιχνίδια συγκεκριμένα που πρόλαβα να τεστάρω.Στο supreme commander forged alliance και το call of duty 4 ο Ε8400@4,2 είναι 10 frames ΚΑΤΩ!!! Και καλά στο call of duty δε φαίνεται γιατί μιλάμε για πάνω απο 60fps. Στο supreme όμως απο 46 πέσαμε στα 36 και βγάζει μάτι.

Θα ανεβάσω το excelακι μου σε άλλο thread μόλις τελειώσω με τις δοκιμές....;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τ'αποτελέσματά σου φίλε μου.Πάντως να έχεις υπόψιν οτι το 1.5 που δίνεις στoν επεξεργαστή από Bios στην ουσία είναι κάτω από 1.45 σε Load.Θα πρότεινα να μη δώσεις πολύ ρεύμα,γιατί από κάποιες πρώτες ενδείξεις φαίνεται να την ακούνε..

Αρκετά ενδιαφέροντα τα συμπεράσματά σου σχετικά με την σύγκρισή των 8400-Q6600.Περιμένω info..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Πολύ καλά τ'αποτελέσματά σου φίλε μου.Πάντως να έχεις υπόψιν οτι το 1.5 που δίνεις στoν επεξεργαστή από Bios στην ουσία είναι κάτω από 1.45 σε Load.Θα πρότεινα να μη δώσεις πολύ ρεύμα,γιατί από κάποιες πρώτες ενδείξεις φαίνεται να την ακούνε..

Αρκετά ενδιαφέροντα τα συμπεράσματά σου σχετικά με την σύγκρισή των 8400-Q6600.Περιμένω info..

Here you are ;)

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=665638#post665638

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.