Jump to content



Ε8400 + ASUS COMMANDO OVERCLOCK ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ


psolord

Recommended Posts

Ρε παιδιά μια βοηθεια please γιατί κοντεύει να μου κουνήσει το μυαλό.

Πήρα χτές εναν Ε8400 απο το ΠΛΑΙΣΙΟ.179 ευρουλάκια μούρλια. Αν και έχω Asus Commando P965 και ειχα μια κάποια ανησυχία για τη συμβατότητα, δίαβασα εδώ http://www.xtremesystems.org/forums/...d.php?t=173608 όχι μόνο οτι υπάρχει συμβατότητα, αλλά και για τρελλά νούμερα και έτρεξα και τον πήρα αφού βέβαια συμβουλευτηκα και το site της Asus. Αφού έβαλα το νέο BIOS που τον υποστηρίζει, τον τοποθετησα και ξεκίνησα το μηχάνημα. Όλα καλά. 9*333fsb με 4*1GB corsair XMS2 6400 4-4-4-12 ver 2.1, Windows ok,games ok λέω για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε στο overclock.

Να μη πω τι έπιασα καλύτερα! Το τσιπάκι δεν ανεβαίνει. Αλλα μιλάμε για καθόλου! Και όταν λέω καθολου εννοώ ότι δεν πάει 3600mhz που είχα και τους δύο προηγούμενους επεξεργαστές στο ίδιο mobo με τις ίδιες μνήμες. Μιλάω για έναν Ε6600 και έναν Q6600 G0 που και οι δύο τρέχανε ανετότατα στα 3600. Ο σκοπός που πήρα τον Ε8400 είναι ότι τον ήθελα για κάπου γύρω στα 4200 για games. Αμ δε! Δεν ξεκινάει καν να φορτώσει windows ενώ τις περισσότερες φορές δεν κάνει ούτε post. Ti reset bios, τι sb και nb πείραγμα, τι μνήμες αλλά εις μάτην. Δε δοκίμασα για παρακάτω απο 3600 να πω την αλήθεια γιατί και να δουλέψει είναι δώρον άδωρον.

Δοκίμασα λιγο voltage παραπάνω (αν και έχω διαβάσει ότι χτυπάει άνετα 3,7 χωρίς πείραγμα του voltage) πάλι τα ίδια μέχρι και 1,4 τον έβαλα αλλά δεν ακούει. Σε κάποια φάση που μου είχε σπάσει τελείως τα νέυρα τα εβαλα όλα default και κάνει post και μου γράφει το θεικό "overclocking failed". Ύποπτο αυτό.

Το μόνο που έχει μείνει να κανω είναι να δοκίμάσω με δύο dimms και να δοκιμάσω και μία κάτι xtreem που έχω. Αλλα τι δούλεια να έχει ο επεξεργαστής με τις μνήμες ρε γαμώτο? Αφού με τους άλλους παίζανε μια χαρά και οι μνήμες είναι υπευθυνότητα του mobo και (edit :) OXI της cpu.

To εν λόγω τσιπάκι εχει FPO Q748A141 και θέση wafer 1242. Εντάξει δεν είμαι κάνας expert στο ΟC αλλά τουλάχιστον τόσα χρόνια αυτό που ήθελα το πετύχαινα. Τώρα ήρθε ο wolfdale και με έκανε μάγκα! :p

Για πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 17:07]

κανε μια αναζήτησή υπάρχει ένα μεγάλο πολυσέλιδο θέμα για την μητρική αυτήν !!!

θα χρειαστείς ένα μολύβι για να ανεβεί το fsb πάνω από 390

Πρώτη φορά το ακούω..;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω για νέο mobo σούμπιτος εννοείται. Αλλά περιμένω Χ48 με DDR2 και χάρη στην Asus καθυστέρησε η Ιntel το launch. Αλλά δεν έχει να λέει. Ήθελα να το καθυστερήσω ρε γαμώτο λιγάκι. Αυτές τις μέρες θα το πάω σε ένα φίλο με P35 να δω. Ο δικός του Ε8400 πήγε 4 για πλακα με FPO 750 απο πλαίσιο και αυτός.

Όσο για τα settings.

First boot default/auto ολα αποτέλεσμα οκ. Μερικά τεστάκια και μετα OC 3600.

Second boot μόνο fsb στα 400. Λυπάμε χάσατε λέει το Asus.Oc failed.

3rd boot vcore 1.325 μπαίνει windows και βγάζει μπλε όθονη και μετά reset

4th boot μνήμες manual 4-4-4-12 oc failed παλι

5th boot πείραγμα sb,nb λιγάκι μονο 0,10v πάνω και τα δύο. Τίποτα πάλι.

Κόλησε ξαναξεκόλησε, reset bios, power off/on και μόνο έτσι έρχεται.

Πολλές ακόμα δοκιμές με διάφορα settings αλλά δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

κανε μια αναζήτησή υπάρχει ένα μεγάλο πολυσέλιδο θέμα για την μητρική αυτήν !!!

θα χρειαστείς ένα μολύβι για να ανεβεί το fsb πάνω από 390

Κάνα Link? Που? Εδώ? Google? Όχι οτι είμαι τεμπέλης αλλά το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό στο post εισαγωγής. Και είδες τι νούμερα λέει με το Commando.

Και καλα? Παει 400fsb ο Q6600 και ο Ε6600 και δε πάει ο penryn?:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Δοκίμασε nb:1.45-1.5v,fsb term:1.3 και Vcore παίξε για να βρείς σταθερότητα.Αν έχεις πάλι πρόβλημα εδώ είμαστε..

Οι μνήμες είναι οκ στα 400@4-4-4-12?

Θα το δοκιμάσω φίλε thanks. Οι μνήμες είναι απο τη μάνα τους 4-4-4-12 και παίζει να έχουν τσιπάκια micron που πάνε πολύ ψιλά. Αλλά σε μερικές ver 2.1 η Corsair τα άλλαξε. Δεν τα δοκίμασα ποτέ να σου πω την αλήθεια. Αλλά η ουσία είναι οτι προσπαθω σε πρώτη φάση για 9*400 όχι τίποτα παραπάνω. Και μάλιστα σε ενα mobo που λέγεται ότι φτάνει χαλαρά 500fsb!:blink:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου και εμένα Q748A102 είναι και έχω τα ίδια προβλήματα... δεν μου τον διαβάζει καλά η μητρική...

Abit Ip35 pro

Τώρα βέβαια τον έχω καταφέρει στα 4Ghz σταθερά, αλλά πολλές αστάθειες ειδικά με τις μνήμες...

Κάτι διαφορετικό έχει αυτή η παρτίδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psolord [Σήμερα, στις 15:20]

Κάνα Link? Που? Εδώ? Google? Όχι οτι είμαι τεμπέλης αλλά το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό στο post εισαγωγής. Και είδες τι νούμερα λέει με το Commando.

Και καλα? Παει 400fsb ο Q6600 και ο Ε6600 και δε πάει ο penryn?:(

Να εδώ: Παρουσίαση Asus Commando 965 http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35491&highlight=commando

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 19:04]

Να εδώ δες για το pencil mod με το μολύβι στην commando:http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35491&perpage=20&highlight=commando&pagenumber=5

Ναι βρέ το γνωρίζω το Mod,αλλά δεν έχει να κάνει με fsb wall της μητρικής..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Ναι βρέ το γνωρίζω το Mod,αλλά δεν έχει να κάνει με fsb wall της μητρικής..

deadlock7 με το συμπάθειο αλλά είσαι μεγάλο αλάνι! :D

Εκανα αυτό που είπες και τον έφτασα 4050! 9*450. Γιούπι....:jump: :worship: :p :clap:

Στα 466 που έιναι το επίμαχο fsb που θέλω για να φτάσω στα 4200 κόλλησε. Ψάχνω για fsb wall και ξαναποστάρω.

Χίλια ευχαριστώ ρε φίλε. Ο θεός να μου κόβει ΜΗz και να σου τα δίνει σε 500εύρα/Ηz :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psolord [Σήμερα, στις 19:56]

Εκανα αυτό που είπες και τον έφτασα 4050! 9*450. Γιούπι....:jump: :worship: :p :clap:

Στα 466 που έιναι το επίμαχο fsb που θέλω για να φτάσω στα 4200 κόλλησε. Ψάχνω για fsb wall και ξαναποστάρω.

Σίγουρα πάει παραπάνω και σιγά-σιγά θα τα καταφέρεις.Θέλει ψάξιμο..καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.