Jump to content



Help me Q6600 se Gigabyte GA-P35-DS3 rev1


Spartiatis

Recommended Posts

Mαγκες επαθα πλακα με την p5n32-e και μαμισα το Βιος και αναγκαστικα να παρω μια p35 για να κανω δουλεια μου μεχρι να επιτρεψει η τσεπη για κατι καλυτερο..

Μηπος εχεις καποιος την καλοσυνη να μου πει μερικα bios settings gia OC γιατι αυτο to chipset δεν το εχω δουλεψει ??

εχω..

q6600 B/G0

corsair 6400 C4 2x1gb

GA-P35-DS3 rev1 (bios F12 )

8800GT

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Mε ctr+f1 βλεπεις μερικες παραπανω επιλογες. Κατα τα αλλα δεν χρεαζεται ιδιαιτερα προσοχη μονο το fsb , το vcore, το vmem, τα timings στις μνημες και τον διαιρετη χρειαζεται να αλλαξεις. Τα αλλα ρευματα για το mch,fsb αστα auto.

Link to comment
Share on other sites

Καλα...

Η asus p5n32-e sli einai gia ta mpaza...

Κοιτα με 1.39V kai +0.01 sto Fsb ...

363ga.jpg

Kai 2 μηνες μαμιθηκα για να πιασω 3.2 με τη μακακια την asus..με ολα τα ρευματα στο θεο..και παλι ασταθεια ειχα...

Ετρεξα prime x2 για κανα 15λεπτα ετσι για να δω αν δουλεψει και εδειξε μια χαρα...

Παει σιγουρα παραπανω αλλα με stock cooling sto chipset δεν το ρισκαρω..

Και παλι thanks..Soki...:worship:

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=304607

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Spartiati να ρωτήσω κάτι? Με τί ψύξη πέτυχες τα νούμερα που μας γράφεις? Με τη sonic tower της υπογραφής? Εγώ με thermalright ultra 120 extreme πιάνω 9x405 με 1,5425 τάση, με μητρική gigabyte x38-dq6. Έχω φτάσει και 9χ425 αλλά με 1,65 από bios, πραγματική γύρω στο 1,61. Τα ίδια περίπου ίσχυαν και με μια P5B deluxe που είχα πριν, μόνο που εκεί τερμάτιζε στα 420 αλλά με λίγο λιγότερο ρεύμα(με vdroop mod η asus). Η ερώτηση μου αφορά βασικά τη χαμηλή τάση που δίνεις για να δεις αυτά τα νούμερα. Μήπως ο επεξεργαστής μου είναι λίγο μπανάνα????

Link to comment
Share on other sites

Απο τι βλεπω ιδιο επεξ. εχουμε..

1.6 εδινα στην παλια p5n32-e sli για να πιασω 3.3 (πολυ φωλλα μητρικη)

Το ρευμα που δινω ειναι αυτο που βλεπεις στο cpuz για 3.7 και λιγο πιο κατω για 3.6 (1.408V ),,

Οντος ψυξη εχω το Tt αλλα με fan ενδιαμεσα kai το πισω που ειναι σχεδον κολλημενο στην πισω μερια της ψυχτρας..

Αυτο ειναι τωρα που μιλαμε...(και οχι εντελος Idle γιατι σκαναρει το AVG και κατεβαζω και 4 torrents)

temp.jpg

Na kai to Cooler

tt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα θερμοκρασίας δεν έχω παρόλη την υψηλή τάση. Δεν μπορεί όμως να παίξει σταθερά χωρίς να του δώσω πολύ ρεύμα. Κι έλεγαν σε διάφορα reviews ότι αυτός ο επεξεργαστής με ελάχιστη αύξηση της τάσης ανεβαίνει πολύ. Δυστυχώς δεν ισχύει σε μένα. Μπράβο πάντως για το σετάκι που έχεις φτιάξει. Φαίνεται μια χαρά και με λίγο ρεύμα. Μόνο η μνημούλα σε τραβάει λίγο πίσω αλλά δεν πειράζει. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω μήπως και καταφέρω τίποτα καλύτερο. Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.