Jump to content

Βοήθεια , νέο pc κολλάει !!!

Recommended Posts

Το σύστημα μου ειναι αυτό που βλέπετε στο signature...Είναι καινούριο , εχω προλάβει να εγκαταστήσω αρκετα προγράμματα και μερικά games και δεν τίθεται θέμα ιού η spyware η οτιδήποτε τετοιο...

Το πρόβλημα μου είναι οτι στα καλά καθούμενα, συνήθως μετά απο αρκετή ώρα λειτουργείας , τα πάντα κολλάνε και η μόνη λύση ειναι reboot.Οταν εννοω κολλανε εννοω μένει η οθόνη παγωμένη και δεν κουνιέται ουτε mouse ουτε led φώτα στο keyboard ουτε τιποτα...Αυτό παρατηρείται τοσο στα games όσο και σε κατάσταση αδράνειας...

Εχω περάσει drivers και για την κάρτα γραφικών και για την καρτα ηχου...

Οι δικές μου υπο8έσεις είναι α) προβλημα με τα timings των μνημων 4-4-4-12 (λενε απο τη μαμα τους δεν το εψαξα απο μεσα)

β) Το οτι χρησιμοποιώ την onboard καρτα ηχου της m/b,μια Realtek HD Audio...

γ) απότι διαβασα η m/b ειναι κλοκαρισμενη απο τα factory settings της και οταν ανοιγει η κονσολα ελεγχου της mb στο startup εχει τις εξης τιμες στα voltages:

CPU CORE 1.28v Limit 0.00V - 1.70v

DDR2 1.82v Limit 1.66 - 2.03v

CPU VVT 1.20v Limit 1.08v -1.32v

NB 1.19v Limit 1.08v - 1.32v

ATX +12v 11.91v Limit 10.80v - 13.20v

ATX +3.3v 3.30v Limit 2.97v - 3.63v

Εχω κάνει defragment (ολως περιέργως παρότι ειναι καινουριο το μηχανημα ελεγε οτι χρειαζοταν, εχω περασει τους σωστουσ drivers και ζητημα θερμοκρασιας δεν τιθεται...

Τι να κάνω ? :S υπάρχει περίπρωση να δημιουργειται λόγο κακού στησίματος των hardware ? Το pc στηθηκε απο τεχνικούς του πλαισίου (που παρεπιπτώντος μου τσεπωσανε τα συρταρακια που εχει το case αντι για βίδες >:( )

edit : οριστε τα χαρακτηριστικα της m/b

# LGA 775

# NV

Εμενα μου το εκανε αυτο η 8800gt ( ναι ακομα και στο desktop ) οταν ητανε σε ρολογια που δεν σηκωνε, πηγαινε το fanspeed στο 60% απτο riva tuner, μετα δοκιμασε να κανεις scan for artifacts με το ati tool για καμια ωρα μεχρι να παγωσει το pc/πεταξει σκουπιδια η καρτα

Αν η καρτα βγει καθαρη στο ati tool αλλα τα hardlock επιμενουν δοκιμασε 8 ωρες orthos blend και 2 ωρες memtest86 (εργαλεια για stressing των εξαρτηματων, αν δεν γνωριζεις που θα τα βρεις και πως θα τα χρησιμοποιησεις google it :) ) αν περασει και αυτα τα τεστ τοτε το προβλημα 99.9% αποδιδεται στην καρτα η οποια αμα την εχεις στα default μπορεις καλλιστα να την επιστρεψεις στο πλαισιο ως ελλατωματικη, δεν εισαι ο μονος αρκετες 8800gt εχουνε επιστραφει παγκοσμιως ειδικα τα ελεεινα SSC μοντελα της EVGA

Τα παντα ειναι σε factory settings...Δεν εχω πειραξει τιποτα...Δεν διατιθεμα να κατσω να πεθανω στις δοκιμες για να δω τι φταίει...Είναι υποχρέωση του Πλαισιου εφόσον παίρνει τα χρηματα μου και τα χρηματα του καθενα να παρεχει και σωστα στημενα μηχανηματα...Αν ειναι θεμα hardware βεβαια...

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 00:29]

Εμενα μου το εκανε αυτο η 8800gt ( ναι ακομα και στο desktop ) οταν ητανε σε ρολογια που δεν σηκωνε, πηγαινε το fanspeed στο 60% απτο riva tuner, μετα δοκιμασε να κανεις scan for artifacts με το ati tool για καμια ωρα μεχρι να παγωσει το pc/πεταξει σκουπιδια η καρτα

Αν η καρτα βγει καθαρη στο ati tool αλλα τα hardlock επιμενουν δοκιμασε 8 ωρες orthos blend και 2 ωρες memtest86 (εργαλεια για stressing των εξαρτηματων, αν δεν γνωριζεις που θα τα βρεις και πως θα τα χρησιμοποιησεις google it :) ) αν περασει και αυτα τα τεστ τοτε το προβλημα 99.9% αποδιδεται στην καρτα η οποια αμα την εχεις στα default μπορεις καλλιστα να την επιστρεψεις στο πλαισιο ως ελλατωματικη, δεν εισαι ο μονος αρκετες 8800gt εχουνε επιστραφει παγκοσμιως ειδικα τα ελεεινα SSC μοντελα της EVGA

Το ATi Tool καμια φορα βγαζει artifacts και χωρις να εχει προβλημα η καρτα (κατι ωρες να τρεχεις 3DMark05 δηλαδη και να μην βγαζει ουτε μια μικρη κουκιδα, ενω στο ATi Tool να κατεβαζει καργα και ενα κλικ πανω στο overclock να πας..)

Το εχουν αναφερει και αλλα ατομα, καλυτερο ειναι να τεσταρεις την καρτα με το 3DMark ή καποιο αλλο stress test, παρα με το ATi Tool..

Τελικά το πηγα το μηχανημα στο πλαισιο και αρχικα αλλαξανε τις μνημες οι οποιοες παρουσιαζαν προβλημα.Το κακο ομως συνεχιστηκε και τον ξαναπηγα οποτε και μου ειπανε οτι το προβλημα ειναι της m/b και γενικα μου τις ψιλοθαψανε τις abit.anyway κανω αλλαγη μητρικης χωρις χρεωση, και βαζω την p5k της asus...αντε να δουμε... :p

Οκ και η ιστορία συνεχιζεται....Μου αλλάζουν και μητρική και βαζουν την asus p5k.Γυρνάω σπιτι όλα ωραια και καλα για κανενα 2ωρακι και ξαφνικά ενώ παίζει ο αδερφός μου pro και τον ρωτάω αν κόλλησε, λέει οχι και...Το τιμημένο ξανακολλάει.Ετοιμάζω αποδείξεις,χαρτιά,συσκευασίες να πάω να τους το πετάξω στη μάπα...Παρ'όλα αυτα πριν αντιδράσω εν βρασμό ψυχής εχω παρατηρήσει οτι φορτώνοντας τα windows ψιλοκόλλαγε και επειδη αυτοι σαν καλοί τεμπεληδες δεν μπήκαν στον κόπο να κάνουν μια επανεγκατάσταση των windows,απλά μου πεταξαν εκει μια μητρικη και τελείωσε μπήκα εγω στον "κόπο".

Μετά το repair των windows ολα καλά...Κανένα κόλλημα so far...οπότε υπέθεσα πως επιτέλους θα μπορέσω να χαρώ το pcάκι μου.Δοκίμασα και μια μπακάλικη μεθοδο ανοίγοντας ταυτοχρονα crysis cod4 και media player σε αναπαραγωγη βίντεο να δω αν θα κολλήσει λόγω καρτας γραφικών (καλα ντε μην τα χώνετε δεν κατέχω :p) και κανε΄να κολλημα.

HOWEVER ! Η εξυπηρέτηση απο το πλαίσιο ήταν απλά απαράδεκτη.Σε άλλον τεχνικό εξηγούσα τι προβλημα έχω,μου έλεγε οτι θα το κοιτάξει αυτός και τελικά το κοιτούσε άλλος.Δουλειες έτσι ΔΕΝ γίνονται έχω πατέρα ελεύθερο επαγγελματία και ξέρω απο πρώτο χέρι τι εστί συνέπεια προς τον πελάτη και πόσο σημαντική ειναι σε μια επιχείρηση.Την επόμενη φορά που θα αντιμετωπίσω πρόβλημα θα αναφερθώ στην διεύθυνση του πλαισίου καλαμαριάς γιατί είναι κρίμα να χαλάνε την εικόνα μιας επιχείρησης καποιοι τσαπατσούλιδες και τεμπέλιδες.

HOWEVER No2 !!! Εχω αντιμετωπίσει ακόμια κάποια προβληματάκια για τα οποία θα παρακαλούσα να ακούσα κάποιες συμβουλες.

Α)Το Dvd-r μου δεν γράφει dvd στο nero.Μένειι στο 1% και δεν προχωράει παραπέρα.Και όταν πατάω ακύρωση κολλάει η μπάρα και πρεπει να κάν reboot για να κλείσει το nero.To software το έχω απο κάποιο συνοδευτικο dvd απο hardware.

B)Εβαλα ενα flashaki στις usb που ειναι επάνω στο case,το λαμπάκι του stick εσβησε και ζεσταθηκε απιστευτα.Το στικακι δεν ξαναδουλεψε ουτε σε αλλο υπολογιστη και οι 2 επανω usb μου δεν δουλευουν...οι πισω ειναι οκ...Τι φταίει ?

C)Εκανα install 2 utilities απο το dvd της μητρικης (asus ειπαμε) το ενα ειναι για να εποπτεύεις την λειτουργία της mb και το αλλο για overclocking...installαρα και ενα trial version tou 3dMark06 και ετρεξα το demo.Οταν εκλεισα τον υπολογιστη και τον ξαναανοιξα δεν αναψαν τα φωτάκια απο μπροστά και δεν ανοιξε η οθόνη , κοινως κατι δούλευε μεσα στο pc.εκανα reboot συντομα και ξεκινησε κανονικα αλλα μου ειπε κατι δεν ολοκληρωθηκε το overclock,απετυχε το overclock,κατι τετοιο και πατηστε F1 για να ξεκινησε με τα defaults.Ξεκινησε και ολα οκ.Εκανα αμέσωσ uninstall to 3dMark φοβούμενος μηπως το προκάλεσε αυτο.Ανησυχω άδικα και υπερβολικά μήπως ? Τι το προκάλεσαι αυτο?

Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.

A) μάλλον παλιά έκδοση nero, κάνε update

B) ίσως πρόβλημα σύνδεσης των καλωδίων με τις usb θύρες του κουτιού, κοίταξε τα καλώδια

Γ) το πρόγραμμα που έβαλες και κάνει overclock το πείραξες μήπως;;;

Τα win τα έχεις αγοράσει κανονικά και στα πέρασαν αρχικά από το κατάστημα ή τα έβαλες εσύ μετά;;;

Γιατί αν ισχύει το δεύτερο δεν ήταν υποχρεωμένοι αυτοί να κάνουν και επανεγκατάσταση.

Αν τα είχες αγοράσει όμως θα έπρεπε να το είχαν κάνει αφού άλλξαν ολόκηρο το μπόρντ.

Τα είχα αγοράσει τα windows απο το πλαισιο το 2003.Οπως και μία οθόνη.Δηλαδη επρεπε να τα ξαναγορασω για να μου τα κανουν install εξ΄αρχης ?Μηπως επρεπε να ξαναγοράσω και οθόνη?Δεν είναι μεγάλη υπόθεση να τα περνούσαν παντως...Οι αποδείξεις αγοράς υπάρχουν...

Το προγραμμα που κανει overclock δεν το πειραξα , απλα το ανοιχα να δω τι παιζει...Εχει ετοιμα Settings για high επιδοση σε games,και κατι τετοια σε μορφη panel.Για καλο και για κακο μετα το περιστατικο το ανοιχα και πατησα στο normal η Default κατι τετοιο.

Οσο για τις usb λεω οτι δουλευαν κανονικα και αφου εβαλα το στικακι μυρησε καμμενο,σταματησε να λειτουργει το στικ και οι 2 αυτες θύρες...

Ασχετο, Κατι που θυμηθηκα μολις τωρα...Ο επεξαργαστης δεν συνοδεύεται απο καποιο Cd,dvd?Αν θυμαμαι καλα ο παλιος μου ειχε και συνοδευτικο cd...Νομίζω :S

Ξαναποσταρω τις απορίες μου μην χανονται απο τα replies...Sorry...

HOWEVER No2 !!! Εχω αντιμετωπίσει ακόμια κάποια προβληματάκια για τα οποία θα παρακαλούσα να ακούσα κάποιες συμβουλες.

Α)Το Dvd-r μου δεν γράφει dvd στο nero.Μένειι στο 1% και δεν προχωράει παραπέρα.Και όταν πατάω ακύρωση κολλάει η μπάρα και πρεπει να κάν reboot για να κλείσει το nero.To software το έχω απο κάποιο συνοδευτικο dvd απο hardware.

B)Εβαλα ενα flashaki στις usb που ειναι επάνω στο case,το λαμπάκι του stick εσβησε και ζεσταθηκε απιστευτα.Το στικακι δεν ξαναδουλεψε ουτε σε αλλο υπολογιστη και οι 2 επανω usb μου δεν δουλευουν...οι πισω ειναι οκ...Τι φταίει ?

C)Εκανα install 2 utilities απο το dvd της μητρικης (asus ειπαμε) το ενα ειναι για να εποπτεύεις την λειτουργία της mb και το αλλο για overclocking...installαρα και ενα trial version tou 3dMark06 και ετρεξα το demo.Οταν εκλεισα τον υπολογιστη και τον ξαναανοιξα δεν αναψαν τα φωτάκια απο μπροστά και δεν ανοιξε η οθόνη , κοινως κατι δούλευε μεσα στο pc.εκανα reboot συντομα και ξεκινησε κανονικα αλλα μου ειπε κατι δεν ολοκληρωθηκε το overclock,απετυχε το overclock,κατι τετοιο και πατηστε F1 για να ξεκινησε με τα defaults.Ξεκινησε και ολα οκ.Εκανα αμέσωσ uninstall to 3dMark φοβούμενος μηπως το προκάλεσε αυτο.Ανησυχω άδικα και υπερβολικά μήπως ? Τι το προκάλεσαι αυτο?

Σόρρυ, δηλαδή πίστευες εσύ τώρα ότι θα καθόταν κάποιος να ψάξει τις αποδείξεις μέχρι 5 χρόνια πριν για να δεί αν είχεις αγοράσει εσύ τα win από εκεί για να τα ξαναπεράσει;;;

Αρχική απάντηση από dexter20csgr

Ασχετο, Κατι που θυμηθηκα μολις τωρα...Ο επεξαργαστης δεν συνοδεύεται απο καποιο Cd,dvd?Αν θυμαμαι καλα ο παλιος μου ειχε και συνοδευτικο cd...Νομίζω :S

Όχι.

Αρχική απάντηση από dexter20csgr

Ξαναρωτάω γιατί μάλλον δεν κατάλαβες, ποιά έκδοση είναι, πόσο παλιά και από τί hardware;;;;

Οι bundlled εκδόσεις κλειδώνουν με τα recorders που πουλιούνται συνήθως.

Αρχική απάντηση από dpolal

Σόρρυ, δηλαδή πίστευες εσύ τώρα ότι θα καθόταν κάποιος να ψάξει τις αποδείξεις μέχρι 5 χρόνια πριν για να δεί αν είχεις αγοράσει εσύ τα win από εκεί για να τα ξαναπεράσει;;;

Δεν είπα να κάτσουν να ψάξουν απλά εννοώ οτι αν χρειαζόταν τις είχα κρατήσει...

Οταν συνθεταμε το σύστημα με ρωτησαν

- Λειτουργικό ?

- Εχω τα windows xp home edition αγορασμενα απο το καταστημα σας.

- Α ok...

Δεν απαιτώ να τα βάλουν ούτε με πείραξε τόσο αλλά αν κάποιος δεν κατεχει μία απο Pc θα τον αφηναν να παιδεύεται μόνος του.Όχι οτι εγω είμαι γνώστης,ούτε οτι τελικά δεν παιδεύτικα...Κατα την ταπείνη μου γνώμη επρεπε να μου πουν φέρτα να στα περάσουμε ώστε να μου παραδώσουν ενα πλήρως λειτουργικό μηχανημα...anyway πιθανώς δικό μου το λάθος που δεν το σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη και έτρεχα μετα να βρώ service pack 2...Στο θέμα μας:

Οταν μου φερανε το πακετο με τα dvds,τα manuals και τα λοιπα που υπηρχαν μεσα στις συσκευασιες των hardware που βαλαμε στο pc,ειχε μεσα και ενα dvd nero essentials...:S Αυτη τη στιγμη ειμαι γιαννενα οπου σπουδαζω και δεν θυμαμαι ακριβως ποια εκδοση συγκεκριμενα ηταν...ουτε τι hardware συνοδευε...Κατι που ισωσ βοηθησει...Οταν το πηρα μια απο τις φορες που τους το πηγα ειχαν συνδεσει μονο την τροφοδοσια στο DVD...Οποτε ανοιξα εγω το κουτι και συνδεσα ενα SATA καλωδιο στην υποδοχη ωστε να το διαβαζει το οποιο και εγινε...Μηπως το οτι ειχε αποσυνδεθει η το οτι το συνδεσα με SATA παιζει καποιο ρολο...Δεν νομιζω να συνδεεται σε IDE αφου εχει υποδοχη SATA.

Κατι που ειχα ξεχασει να ρωτησω...Ζητησα επισης στουσ τεχνικους να μου συνδεσουν τον παλιο σκληρο μου εναν WD80 gb IDE.Τον συνδεσανε,ολα καλα ολα ωραια,τον εκανα format(γρηγορη διαμορφωση,οχι απλα διαμορφωση) και τον χρησιμοποιω σαν storage.Οταν ξεκιναει ο υπολογιστης μετα την εικονα της MB που πατασ del για να μπεις στο bios, μου βγαζει WD 80gb μπλα μπλα (τα χαρακτηριστικα του σκληρου οχι τιποτα ιδιαιτερο , μια γραμμη που απλα ειναι το ονομα του σκληρου μου) και απο κατω press any key to continue...Δεν παταω τιποτα και μετα απο κανα δυο δευτερα συνεχιζει κανονικα η εκκινηση...γιατι αυτο ?Ο σκληρος μου ειχε installed ta windows αλλα τα εσβησα μετεπειτα.Δεν εχω κοιταξει σε ποια θεση ειναι το "δοντακι" επανω στον σκληρο αλλα υποθετω οτι δεν θα ειναι στο master.(λεσ να ειναι τοσο καφροι οι πλαισιοι ?)

αυτα...και για να μην ξεχνιομαστε

Εχω αντιμετωπίσει ακόμια κάποια προβληματάκια για τα οποία θα παρακαλούσα να ακούσα κάποιες συμβουλες.

C)Εκανα install 2 utilities απο το dvd της μητρικης (asus ειπαμε) το ενα ειναι για να εποπτεύεις την λειτουργία της mb και το αλλο για overclocking...installαρα και ενα trial version tou 3dMark06 και ετρεξα το demo.Οταν εκλεισα τον υπολογιστη και τον ξαναανοιξα δεν αναψαν τα φωτάκια απο μπροστά και δεν ανοιξε η οθόνη , κοινως κατι δούλευε μεσα στο pc.εκανα reboot συντομα και ξεκινησε κανονικα αλλα μου ειπε κατι δεν ολοκληρωθηκε το overclock,απετυχε το overclock,κατι τετοιο και πατηστε F1 για να ξεκινησε με τα defaults.Ξεκινησε και ολα οκ.Εκανα αμέσωσ uninstall to 3dMark φοβούμενος μηπως το προκάλεσε αυτο.Ανησυχω άδικα και υπερβολικά μήπως ? Τι το προκάλεσε αυτο?

Ευχαριστω

Γιατι εμένα το μυαλό μου πάει πιο πολύ σε πρόβλημα software (windows) παρά σε hardware? καλέ μου φίλε...μήπως να έκανες ένα backup, να έσβηνες τα πάντα και να έβαζες πάλι τα windows ΕΣΥ και όχι το πλαίσιο? όχι repair. απο την αρχή να ξέρεις τι γίνεται.

Το ψήνω κάτι τέτοιο να γίνεται μόλις επιστρέψω θεσσ...Ευχαριστώ πολύ

"Ερώτηση"...Αξίζει να περάσω 64bitα windows?Ακουσα οτι ετσι θα αξιοποιείται η ισχύς του επεξεργαστή...

C)Εκανα install 2 utilities απο το dvd της μητρικης (asus ειπαμε) το ενα ειναι για να εποπτεύεις την λειτουργία της mb και το αλλο για overclocking...installαρα και ενα trial version tou 3dMark06 και ετρεξα το demo.Οταν εκλεισα τον υπολογιστη και τον ξαναανοιξα δεν αναψαν τα φωτάκια απο μπροστά και δεν ανοιξε η οθόνη , κοινως κατι δούλευε μεσα στο pc.εκανα reboot συντομα και ξεκινησε κανονικα αλλα μου ειπε κατι δεν ολοκληρωθηκε το overclock,απετυχε το overclock,κατι τετοιο και πατηστε F1 για να ξεκινησε με τα defaults.Ξεκινησε και ολα οκ.Εκανα αμέσωσ uninstall to 3dMark φοβούμενος μηπως το προκάλεσε αυτο.Ανησυχω άδικα και υπερβολικά μήπως ? Τι το προκάλεσε αυτο?

Ευχαριστω

Β) 100% ανάποδα συνδεδεμένα τα καλώδια των μπροστινών USB.

USB flash = yok, πολύ πιθανόν να έχει καεί και η θύρα όπου έφαρμόζουν τα καλώδια.

C) Το πρόγραμμα που έβαλες για το O/C είτε ανέβασε πολύ τους χρονισμούς, είτε εσύ τους ανέβασες πολύ και απλά απέτυχε το o/c.

Γι΄αυτό σου έβγαλε το μύνημα στο BIOS.

Οπως είπα δεν έκανα καμία κίνηση απλά ανοιξα τα προγράμματα και περιηγήθηκα να δω τι συμβαίνει...Aν τωρα με το που ξεκινησε το προγραμμα της asus που ειναι για overclocking εκανε απο μόνο του κάποιες ρυθμίσεις,δεν μπορώ να γνωρίζω...

Ο αδερφός μου άνοιξε παντως τον υπολογιστή πριν 2 μέρες και μου είπε οτι όταν πατησε το κουμπί ο υπολογιστής άρχισε να δουλεύει αλλα δεν ξεκινούσε,πάτησε το reset και ξεκίνησε κανονικά λέγοντας οτι το overclocking απέτυχε και να ξεκινλησει με τα defaults...Απο τότε όποτε τον ξανανοιξε ξεκίνησε κανονικά...Υπάρχει λόγος ανησυχίας με τις αυτόματες προσπάθειες overclocking ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.