Jump to content



Οθόνη 22" 300 Ευρώ Budget


EvilRyu

Recommended Posts

Χαίρετε, σκέφτομαι να αγοράσω νέα οθόνη 22" και η χρήση της προορίζεται για gaming και αναπαραγωγή sd & hd video. Παρόλο που δεν έχει True HD ανάλυση το budget μου δεν μου επιτρέπει να πάω σε 24" και True HD ανάλυση.

Η οθόνη που έχω τώρα είναι η LG Flatron L1732P 17", με την οποία από τότε που την πήρα πριν κάνα 1,5 χρόνο το κύριο παράπονο μου ήταν ότι είναι κουραστική για τα μάτια μου για desktop χρήση στην native ανάλυση της (1280χ1024). Για gaming και αναπαραγωγή video δεν είχα αυτό το πρόβλημα ούτε στο ελάχιστο.

Οπότε η οθόνη που θέλω να πάρω πρέπει να

- Είναι ικανοποιητική για gaming & αναπαραγωγή video

- Να είναι ξεκούραστη για τα μάτια για desktop χρήση στην native ανάλυση της που λογικά θα είναι 1680χ1050. Αυτό είναι από τα κυριότερα, με αυτήν που έχω τώρα έχω στραβωθεί τελείως και λόγω ότι είναι TFT είναι γνωστό ότι η χρήση άλλης ανάλυσης από την native έχει μέτρια αποτελέσματα. Πιο συγκεκριμένα θέλω στην native ανάλυση να βλέπω καθαρά και μεγάλα τα γράμματα στο desktop και στον browser μου χωρίς να μπαίνω σε διαδικασίες αλλαγής DPI ή/και μεγέθυνσης στον browser μου.

- Να ΜΗΝ έχει αυτό το γυαλιστερό πράγμα που είχα δει σε Acer οθόνη. Νομίζω λέγεται glossy?

- Να είναι μαύρη.

Είμαι ανάμεσα σε αυτήν

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1019171

και αυτήν

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=953423

Η πρώτη μου αρέσει περισσότερο λόγω σχεδιασμού αλλά δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για αυτήν στο internet. Για την δεύτερη έχω διαβάσει σχετικά καλά reviews αλλά η διαφορά στην τιμή τους είναι αμελητέα οπότε αν η πρώτη είναι γενικά καλύτερη θα προτιμήσω αυτήν.

Εκτός φυσικά και αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο ή εάν οι παραπάνω δύο έχουνε Glossy panel ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό που έχουνε αρκετές Acer οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπεις μεγάλα τα γράμματα, πρέπει η οθόνη σου να έχει μεγάλη κουκίδα, ή αλλιώς dot per inch. Οι 19αρες 4/3 έχουν νομίζω λίγο περισσότερο και από τις 22αρες..Για reviews κοίταξε k sto behardware.com.

Και για τα 2 μοντέλα που αναφέρεις (πιο πολύ για το 226bw) έχει ακουστεί ότι υπάρχουν διαφορετικοί τύποι πανελ, ωστόσο στην 2232 οι διαφορές μεταξύ τους (χρωματική απόδοση κυρίως) είναι μικρότερες και διορθώνονται με τα ρυθμιστικά.

Συμπερασματικά από μένα, αν πάς για 22αρα, πάρε την 2232!:)

Αν πάντως έχεις πολύ όρεξη για διάβασμα, ορίστε 15 σελίδες thread πάνω στο topic 19αρα η 22αρα wide για ξεκούραστα μάτια! http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105508

Μιλάμε Η αντίφαση! Μιλούν για ξεκούραστα μάτια αλλά το μόνο σίγουρο αν διαβάσεις και τις 15 σελ είναι ότι θα σε πονέσουν τα μάτια, θα χεις πονοκέφαλο κλπ :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cpu0

Για να βλέπεις μεγάλα τα γράμματα, πρέπει η οθόνη σου να έχει μεγάλη κουκίδα, ή αλλιώς dot per inch. Οι 19αρες 4/3 έχουν νομίζω λίγο περισσότερο και από τις 22αρες..Για reviews κοίταξε k sto behardware.com.

Και για τα 2 μοντέλα που αναφέρεις (πιο πολύ για το 226bw) έχει ακουστεί ότι υπάρχουν διαφορετικοί τύποι πανελ, ωστόσο στην 2232 οι διαφορές μεταξύ τους (χρωματική απόδοση κυρίως) είναι μικρότερες και διορθώνονται με τα ρυθμιστικά.

Συμπερασματικά από μένα, αν πάς για 22αρα, πάρε την 2232!:)

Αν πάντως έχεις πολύ όρεξη για διάβασμα, ορίστε 15 σελίδες thread πάνω στο topic 19αρα η 22αρα wide για ξεκούραστα μάτια! http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105508

Μιλάμε Η αντίφαση! Μιλούν για ξεκούραστα μάτια αλλά το μόνο σίγουρο αν διαβάσεις και τις 15 σελ είναι ότι θα σε πονέσουν τα μάτια, θα χεις πονοκέφαλο κλπ :D :D

Tι σχέση έχει το πραγματικό μέγεθος του Pixel με το μέγεθος της γραμματοσειράς;;; Το δεύτερο είναι σχετικό και το κάνεις όσο μεγάλο σε βολεύει ανάλογα με τη διάθεσή σου και τα μάτια σου. Ίσα ίσα πολύ μεγάλο pixel όταν πλησιάζεις κοντά θα βλέπεις την οθόνη σαν ψηφιδωτό. Εντάξει πιθανόν πάρα πολύ μικρό pixel να σε κουράζει σε αντικείμενα που δεν μπορείς να ορίσεις το σχετικό μέγεθος πχ crosshair σε fps. Οι 22αρες, 24αρες wide μια χαρά είναι.

Όλα τα λεφτά στο link είναι ένας που επιμένει ότι η lg L245WP είναι γυφτιά επειδή δεν έχει DVI αλλά HDMI και έτσι θέλει μετατροπές σήματος και πατέντες με καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 16:18]

Tι σχέση έχει το πραγματικό μέγεθος του Pixel με το μέγεθος της γραμματοσειράς;;; Το δεύτερο είναι σχετικό και το κάνεις όσο μεγάλο σε βολεύει ανάλογα με τη διάθεσή σου και τα μάτια σου. Ίσα ίσα πολύ μεγάλο pixel όταν πλησιάζεις κοντά θα βλέπεις την οθόνη σαν ψηφιδωτό. Εντάξει πιθανόν πάρα πολύ μικρό pixel να σε κουράζει σε αντικείμενα που δεν μπορείς να ορίσεις το σχετικό μέγεθος πχ crosshair σε fps.

Όπως διάβασες στο ποστ ο φίλος αναφέρει:

Πιο συγκεκριμένα θέλω στην native ανάλυση να βλέπω καθαρά και μεγάλα τα γράμματα στο desktop και στον browser μου χωρίς να μπαίνω σε διαδικασίες αλλαγής DPI ή/και μεγέθυνσης στον browser μου.

Αυτό ακριβώς δεν έχει να κάνει με το dot pitch και μόνο?

Wikipedia link για το dot pitch που γράφει το μέγεθος για κάθε ανάλυση ανάλόγως με τη διάσταση της οθόνης: http://en.wikipedia.org/wiki/Dot_pitch

Οι 22αρες, 24αρες wide μια χαρά είναι.

Όλα τα λεφτά στο link είναι ένας που επιμένει ότι η lg L245WP είναι γυφτιά επειδή δεν έχει DVI αλλά HDMI και έτσι θέλει μετατροπές σήματος και πατέντες με καλώδια

Συμφωνώ. Κ εγώ 24wide έχω και είμαι μια χαρά. Για τον τύπο που γράφει για το καλώδιο ένα μπορώ να πω: ΕΛΕΟC!! :dots::blink::D

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν τα δείχνει λίγο μεγαλύτερα από ότι η 17αρα μου στην native ανάλυση? Το λέω αυτό γιατί οι περισσότερες 20αρες έχουν και αυτές ίδια native ανάλυση με τις 22αρες. Πιστεύω ότι είναι κάτι αντίστοιχο με τις 17άρες και τις 19άρες που έχουν την ίδια native ανάλυση δηλαδή 1280χ1024.

Anyway, επειδή πήρε ένας φίλος μου 20άρα Samsung θα πάω να της περάσω ένα test στην native ανάλυση για desktop/browser χρήση να δω πως τα δείχνει. Ένα πράγμα ακόμη που με προβληματίζει είναι το glossy που έχουν οι Samsung αν και βέβαια δεν τις έχω δει από κοντά να δω αν αρέσει αυτό στα μάτια μου. Θα περάσω και από το Πλαίσιο να δω τι παίζει και με αυτό.

Edit- Thanks cpu0 με λίγο διάβασμα στο wiki και στο link του adslgr.com με διαφώτισες. Τελικά αυτές οι άτιμες οι 17άρες με native ανάλυση 1280χ1024 έχουν πολύ χαμηλό dot pitch (0.264) Οι 22άρες με native ανάλυση 1680χ1050 έχουν μεγαλύτερο (0.282) οπότε πιστεύω θα είμαι εντάξει. Lol σκέφτομαι πως θα είναι οι 20αρες wide με native ανάλυση 1680χ1050 που έχουν μικρότερο και από την 17άρα μου dot pitch (0.258). Αλλά όντως οι 19αρες με native 1280x1024 έχουν το καλύτερο dot pitch (0.294) αλλά τώρα πάμε για wide οπότε δεν μας κάνει πλέον. Εκτός και αν πάρω 27αρα με native 1920x1200 truehd και dot pitch 0.303 αλλά που να βρεις τα λεφτά:jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.