Jump to content



Logitech z-5500 + X-Fi Xtreme Music + onboard Realtek


l2phile

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.Θέλω τα φώτα σας κ στο θέμα της κάρτας ήχου+ηχείων.

Έχω τα Logitech z-5500 + X-Fi Xtreme Music(δεν έχει S/PDIF χωρίς πατέντες)* + onboard Realtek ALC(δεν θυμάμαι.πάντως έχω την A8N-SLI mobo) κ έχω διαβάσει κ μπερδευτεί αρκετά.

Πάντως έχω καταλήξει (με αυτά που "έχω" καταλάβει)

1.Πετάω την Χ-Fi κ συνδέω τα ηχεία με οπτική ή coax στην onboard (αφού θα αναλάβουν τα ηχεία αποκωδικοποίηση...)

2.Κρατάω την Χ-Fi, ενεργοποιώ κ την onboard και συνδέω τα ηχεία με:

α) την onboard(coax ή οπτική) για ταινίες/μουσική **

β) την Χ-Fi(με τα 3 καρφιά) για games (για να έχω αποκωδικοποίηση EAX 5.O κ ότι άλλο έχει)

3.Κάθομαι όπως είμαι τώρα, με off την onboard και συνδεδεμένα τα ηχεία με τα 3 καρφιά στην X-Fi.

Με την 1η επιλογή χάνω τους uber αποκωδικοποιητές που έχει για τα παίγνια κ ίσως ποιότητα γενικώς.

Με την 2η παίζει να έχω μπερδέματα με τις δύο κάρτες + να χάνω ποιότητα σε ταινίες/μουσική(πείτε μου πλιζ αν ισχύει)

Με την 3η παραμένω όπως είμαι

*άκουσα για μία πατέντα που συνδέεις τα ηχεία με coaxial κ RCA minijack στο Flexijack port

**η 2η επιλογή είναι επειδή άκουσα ότι καλύτερα για ταινίες/μουσική σύνδεση ψηφιακή

*+** αν το πρώτο είναι εύκολο (=μου πείτε απο που αγοράζω το minijack στην Ελλάδα κ πως το συνδέω :p) και το δεύτερο ισχύει λέω να προτιμήσω παραλλαγή της 2ης επιλογής

EDIT : και επειδή με έχετε κουράσει με τις χιλιάδες απόψεις σας, θέλω να ακούσω από έναν "ΚΑΝΕ αυτό".Ούτε "ίσως έτσι καλύτερα","ίσως αλλιώς θα είναι έτσι" :p

Υ.Γ. μόλις διάβασα σε άλλο topic για το boost των z-5500.Τώρα το είπατε ρε παιδιά που είναι 6 το πρωΐ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να πάρεις spdif από την x-fi...

Παίρνεις έναν αντάπτορα minijack σε rca mono(σαν αυτό αλλά με μία rca minijack_rca.jpg ) από οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών. Και από κει και πέρα κανονικό coax καλώδιο. Και έχεις ταυτόχρονα και αναλογική και ψηφιακή σύνδεση και επιλέγεις ότι θες... (έτσι το χω γω, αν και σπάνια χρησιμοποιώ την ψηφιακή πλέον)

Link to comment
Share on other sites

:confused: A, εγώ νόμιζα θέλει κανένα super duper ουάου minijack.

Με ψηφιακή σύνδεση δεν έχει καλύτερο ήχο στις ταινίες/μουσική; (γιατί όπως κ να το κάνουμε έχουμε κ αυτιά μουσικού :p )

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η x-fi έχει καλύτερο decoder για dts/dolby από τα z5500... Επίσης χρησιμοποιώντας την ψηφιακή σύνδεση "χάνεις" τη δυνατότητα ρύθμισης της θέσης των ηχείων (που για μένα είναι σημαντική)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.