Jump to content



Για stability check σε OCed κάρτα, τί προτείνετε;


shodanjr_gr

Recommended Posts

Επειδή παίζω τώρα με την 8800GS, θέλω να βρω τρόπο να την στρεσάρω στο τέρμα.

Έχω φάει κάνα-δυο freezes σε παιχνίδια, αλλά είναι σπάνια, και δεν μπορώ να καταλάβω αν ευθύνεται το OC που χω κάνει στην κάρτα, ή αυτό που χω τραβήξει στην CPU (η CPU βέβαια μου έχει βγάλει Prime 95 για μισάωρο σερί - βαρέθηκα και το κοψα :Ρ -, οπότε μάλλον δεν ευθύνεται).

Οπότε παραθέτω το ερώτημα:

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να στρεσάρει τέρμα την GPU; Γνωρίζω το Ati Tool, που κάνει έλεγχο για artifacts, και εκεί η κάρτα δεν μου πετάει artifactάκια...

Με ποιό άλλο τρόπο μπορούμε να κάνουμε stress test; Σκεφτόμουν κάνα GPU-Timedemo του Crysis, σε loop, αλλά το πρόβλημα είναι ότι αυτό κάνει load μεταξύ κάθε run, οπότε η κάρτα προλαβαίνει να κρυώσει...

Link to comment
Share on other sites

Το ATi tool καμια φορα προκαλει και artifacts απο μονο του, ενω δεν υπαρχουν..

Το lockup που εχεις μπορει να ειναι απο το o/c του CPU ή της GPU (ή μπορει να θελουν ελαφρως παραπανω voltage), ή και τα drivers ακομη..

Γνωμη μου ειναι να δοκιμαζεις για artifacts κανενα 3Dmark (06?) και να κοιτας και τις θερμοκρασιες.. Το καλυτερο stress που μπορεις να κανεις, ειναι τα παιχνιδια.. Κανε δοκιμες και παιζε μεχρι να τα παιξει..

Link to comment
Share on other sites

To DX10 perfomance test του Lost Planet ειναι για μενα το καλυτερο. Και σε 8800 και σε 3870 που το εχω δοκιμασει ειναι το μονο που θα πεταγε error στο 10λεπτο εκει που το Crysis ετρεχε για μια ωρα απροβληματιστα(και κολαγε μετα...). Εχω δει οτι αν η καρτα δεν κολησει μετα απο μια ωρα με το test του Lost Planet δεν κολαει πουθενα αλλου.

Συν οτι οι θερμοκρασιες που αναιβαζουν οι καρτες με αυτο το test δεν τις εχω δει με κανενα αλλο. Αρα βλεπεις και τα ορια της ψυξης σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 17:55]

Το ATi tool καμια φορα προκαλει και artifacts απο μονο του, ενω δεν υπαρχουν..

Το χα παρατήσει να τρέχει για κάνα τέταρτο, δεν μου πέταξε artifact. Το θέμα είναι ότι δεν μου στρεσάρει την GPU όσο τα games (στα games φτάνει με 80 βαθμούς, ενώ στο AtiTool δεν ξεπερνά τους 75).

Το lockup που εχεις μπορει να ειναι απο το o/c του CPU ή της GPU (ή μπορει να θελουν ελαφρως παραπανω voltage), ή και τα drivers ακομη..

CPU έχω κάνει overvolt, GPU δεν θέλω να το riskάρω...τώρα για τα drivers τί να σου πω...τα τελευταία ForceWare τρέχω...

Γνωμη μου ειναι να δοκιμαζεις για artifacts κανενα 3Dmark (06?) και να κοιτας και τις θερμοκρασιες.. Το καλυτερο stress που μπορεις να κανεις, ειναι τα παιχνιδια.. Κανε δοκιμες και παιζε μεχρι να τα παιξει..

Στο 3d mark δεν μου πετάει artifacts (όχι κάτι που καταλαβαίνω τουλάχιστον...). Απλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι άλλο σε στυλ AtiTool που να μπορώ να χρησιμοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το 3Dmark ειναι ο καλυτερος τροπος αν θελεις να ψαξεις για artifacts.. Σε αρκετες καρτες στο παρελθον, εαν σε καποια παιχνιδια εβγαζε περιστασιακα artifacts (σε πλεγματα) τα εβλεπα και στο 3Dmark και μαλιστα λιγο πιο εντονα.. Απλα στο προτεινα γιατι κανει σωστη δουλεια με τα artifacts και παιρνει λιγοτερο χρονο απο το να κανεις ενα παιχνιδι να τα βγαλει.. (Συνηθως στο 2ο vga test του 3Dmark τα βγαζει)

Τωρα σε windowed και looped στυλ, δεν ξερω να σου πω.. Αλλα αν εχεις προβλημα 1-2 φορες να τρεξεις το 3Dmark θα το διαπιστωσεις..

Για σταθεροτητα, οπως ειπα, τρεξε παιχνιδια και λιωσ' τα..

(Εχε υποψην οτι αν clockαρεις πολυ, χωρις να δωσεις voltage, αντι να αποδοσει παραπανω, θα κανει το αντιθετο.. Γι αυτο εχε και ενα fraps ανοιχτο οταν παιζεις και ανεβαινε βημα-βημα μεχρι το υψηλοτερο νουμερο που πιανεις, αμα σε καποιο βημα πεσεις σε fps, πηγαινε ενα κλικ πισω και εισαι ok)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 18:11]

Κατα τη γνωμη μου το 3Dmark ειναι ο καλυτερος τροπος αν θελεις να ψαξεις για artifacts.. Σε αρκετες καρτες στο παρελθον, εαν σε καποια παιχνιδια εβγαζε περιστασιακα artifacts (σε πλεγματα) τα εβλεπα και στο 3Dmark και μαλιστα λιγο πιο εντονα.. Απλα στο προτεινα γιατι κανει σωστη δουλεια με τα artifacts και παιρνει λιγοτερο χρονο απο το να κανεις ενα παιχνιδι να τα βγαλει.. (Συνηθως στο 2ο vga test του 3Dmark τα βγαζει)

Τωρα σε windowed και looped στυλ, δεν ξερω να σου πω.. Αλλα αν εχεις προβλημα 1-2 φορες να τρεξεις το 3Dmark θα το διαπιστωσεις..

Για σταθεροτητα, οπως ειπα, τρεξε παιχνιδια και λιωσ' τα..

(Εχε υποψην οτι αν clockαρεις πολυ, χωρις να δωσεις voltage, αντι να αποδοσει παραπανω, θα κανει το αντιθετο.. Γι αυτο εχε και ενα fraps ανοιχτο οταν παιζεις και ανεβαινε βημα-βημα μεχρι το υψηλοτερο νουμερο που πιανεις, αμα σε καποιο βημα πεσεις σε fps, πηγαινε ενα κλικ πισω και εισαι ok)

Τέσπα, θα δω μπας και το βάλω να loopάρει κάνα 3d mark για μερικές ώρες το βράδυ...υποθέτω ότι αν είναι να κολλήσει, θα κολλήσει :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Λαθος καταλαβες παλι, το 3DMark μονο για να δεις artifacts χρησιμοποιησε το (τα πρωτα δυο VGA tests).. Αν θελεις να δοκιμασεις σταθεροτητα του συστηματως, καλυτερα να το λιωσεις στο παιχνιδι.. Αν ειναι να τα κλ@σει καπου, θα το κανει εκει..

Link to comment
Share on other sites

απο την εμπειρια μου και οσα εχω δει....

2ο test απο 3dmark06

3ο test απο 3dmark03

και nature test του 3dmar03

σε αυτα μου πεταει πιο ευκολα artifacts.

επισης τυχαινει να μου βγαζει 3dmarks06 και μολις παταω show 3d στο ati tool να κολλαει...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι και αυτο εδω http://freestone-group.com/video-card-stability-test.htm

Συμφωνω οτι το ati tool μερικες φορες μπορει να λεει οτι ναναι και πως τα timedemo του 3dmark χρησιμοποιουν περισσοτερη vram αλλα σε καποιες περιπτωσεις ο καλυτερος κριτης ειναι τα ιδια τα games οσο χρονοβορο και βασανιστικο αν ακουγεται

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1032033381&postcount=309

Link to comment
Share on other sites

Nαι τα παιχνίδια συμφωνώ.

Επίσης το Nature του 01 που λέει o Gomar όπως επίσης το Mother Nature του 03,

με πιο δυνατό το δεύτερο, ανεβάζουν τη θερμοκρασία της GPU όσο κανένα άλλο τεστ της σειράς 3D Mark.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.